Новина із категорії: Блоги » Євген Стрижак

Роздрукувати        Друкована версія
Напередодні Дня Конституції хотів би нагадати, що прийняттю 28 червня 1996 року Конституції незалежної Української держави передував тривалий в історичному вимірі процес державотворення, в тому числі й формування конституційних засад нашого суспільства. Ми не можемо не згадати конституції Пилипа Орлика або договору гетьмана Війська Запорозького зі старшиною та козацтвом, який визначав права і свободи громадян. Прийнята у 1710 році вона не втратила свого значення й у наші дні. Конституцію прав і свобод війська Запорізького він оголосив у той же день, коли його обрали гетьманом запорізького війська — 5 квітня 1710 року. Для порівняння: у США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі - тільки в 1791 році. На жаль, конституція Пилипа Орлика не набула чинності, оскільки була написана за межами України у вигнанні. До речі, Пилип Орлик — не єдиний українець, який став видатним автором конституції. У селі Великі Дедеркали нинішнього Шумського району Тернопільської області народився Гуго Колонтай — один із авторів польської конституції 1791 року, яка є першою реально діючою європейською конституцією (і другою в світі після Конституції США).

Кілька десятиліть Україна жила за радянськими конституціями, які носили декларативний характер і які з великим застереженням можна називати конституціями. Цікаво знати, що Конституція України 1937 року містила спеціальний розділ “Органи державного управління Молдавської Автономної РСР”. Ця автономія в складі України існувала з 1924 до 1940 року. Включала лівобережну частину сучасної Молдови (Придністров'я) і частину сучасної України.

Лише після проголошення незалежності України, 28 червня 1996 року Верховна Рада, висловлюючи суверенну волю народу і спираючись на споконвічне прагнення українського державотворення, прийняла Основний Закон – Конституцію України, яка стала реальною і дієвою підвалиною розбудови незалежної демократичної правової держави – повноправної учасниці світового співтовариства. Варто згадати, що одним із її творців був депутат від Черкащини Михайло Сирота.

Зрозуміло, що Конституція не має вічного характеру, вона приймається людьми, а відтак, може ними й змінюватися. Зміни, що відбуваються у будь-якій державі, мають обов’язково відображатися і в її конституції. Не є винятком і Україна. Я не вважаю, що наше законодавство абсолютно досконале, і впевнений, що ми можемо і повинні працювати над змінами до Конституції. Це закономірний процес, притаманний всім цивілізованим державам. Окремим питанням є і дотримання конституції — задеклароване часто розходиться із тим, як виконується написане. Так, мабуть, мало-хто знає, що у Конституції США взагалі не згадується слово “демократія”, а Великобританія взагалі живе без такого документа, як Конституція.

А сьогодні, ми згадуємо 28 червня 1996 року, той день, який ми вже майже 20 років відзначаємо як державне свято – День Конституції, за якою ми живемо, будуємо і відстоюємо свою державу. Україна,
до речі, була останньою з колишніх радянських республік, яка прийняла нову Конституцію. Переконаний, що спираючись на положення Конституції, ми гідно витримаємо будь-які випробування долі, зуміємо забезпечити краще життя. Як свідчать опитування, у 2008 році 53% українців не вважало День Конституції святом. Однак шанувати Основий закон своєї Батьківщини потрібно: шануючи свої права і обовязки, ми шануємо і свою державу, і себе.

Теги: черкаси, черкаська область,

Черкаси наживо

День пухнастих та вусатих. 17 лютого частина Європи відзначаэ День котів. Журналісти познайомили глядачів із колоритними черкаськими чотирилапими.
Після танення снігу деякі черкаські вулиці перетворюються на ставки. На незаасфальтованих ділянках утворюються глибокі ями. Така ситуація виникла й
Поет із Ковалівки ...
Володимир Даник, RSS
Про свято Стрітення ...
Сергій Мошенський, RSS
Пісні чужої війни ...
Владислав Бедринець, RSS
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o