Новина із категорії: Володимир Чос, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Герої Крут із Городищини

Герої Крут із Городищини
Володимир Чос, RSS
Дата: 30-01-2017, 09:17.
Битва під Крутами стала широко відома й увійшла до шкільних підручників лише після проголошення незалежності України. Адже тривалий час офіційно замовчувалася героїчна загибель трьохсот українських студентів, які 16 (29) січня 1918 року ціною свого життя затримали просування більшовицьких військ до Києва. Тоді на залізничній станції Крути героїчно загинув і Юхим Тригуб з Петропавлівки. Він народився у 1898 році в сім'ї місцевого казначея та збіднілої дворянки.

Герої Крут із Городищини

Досліджуючи минуле рідного села, вчитель історії Петропавлівської середньої школи Світлана Константінова дізналася про родинну таємницю сім'ї Варвари Гриненко. Її дядько Юхим Демидович Тригуб (рідний брат її батька Андрія Демидовича) загинув у бою під Крутами. За радянського часу про це воліли не згадувати, адже боялися, щоб всю родину не оголосили ворогами народу. Тим більше, що рідний брат Варвари Микола був інженером-випробовувачем на Байконурі. Знайшлася і реліквія – фото Юхима Тригуба, де він у військовій формі початку двадцятого століття. Довгий час ця світлина була захована від сторонніх очей.

Нині час гідного вшанування героїв. Адже Крути – це приклад патріотизму і самопожертви в ім’я України. У вітчизняній історії було багато таких крут, а в землі знайшли вічний спочинок невідомі герої.
Так давня могила безіменних героїв знаходиться у центрі цвинтаря Старосілля. Старі люди говорять, що «в революцію» там були поховані троє «десь побитих» (загиблих) студентів. Як їх звали – ніхто незнає. Відомо тільки, що хлопці були тяжко поранені, їх везли на лікування, проте померли у дорозі і знайшли останній спочинок у Старосільській землі. Спливали роки, але завжди знаходилися добрі люди, які доглядали за безіменними могилами, донесли світлу пам'ять до наших днів. За могилою довгі роки доглядали Палажка Сукачівська, Антоніна Марченко, Людмила Стариченко. У поминальні дні запалювали на могилі три свічки, роздавали милостиню. Казали: «Потрібно це зробити, адже їхні матері не зможуть, бо не знають про долю своїх синів». Цю справу їм заповідали старші люди, вони тепер доручили молодшим. Ось так вже третє покоління старосільців доглядають поховання. Сільський священик Василь Плешенець служить панахиду за загиблими в борні за Україну.

Герої Крут із Городищини

Близько ста років жителі Старосілля таємно доглядали поховання і переповідали історію молодих хлопців, незважаючи на ризик бути почутими каральними органами. Кілька років тому громадське об’єднання «Воля ХХІ», за сприяння черкаських меценатів-патріотів, відновили та впорядкували могили героїв, встановили дерев’яні хрести. На кожному табличка: «Невідомий юнак, учасник боїв під Крутами».

Теги: черкаси, черкаська область, Герої Крут, Городищина, вшанування, Старосілля

Черкаси наживо

Цілющі козацькі води. Вилікувати хвороби шлунка, укріпити імунітет – можна і на Черкащині. Водні процедури – безкоштовні і без черг. А ще – невідомі
Смугасті ягоди уже дедалі частіше з'являються на черкаських ринках, та чи є безпечним такий ранній урожай? Журналісти «ВІККА» вирушили на ринок із
< >
Закордонні марки України ...
Лев Хмельковський, RSS
Повстання охопили Україну ...
Лев Хмельковський, RSS
Автоматика на коліщатах ...
Владислав Бедринець, RSS