Покрова – свято воїнів та берегинь

Дата: 14-10-2017, 09:02

Покрова – свято воїнів та берегинь
14 жовтня православні та греко-католики відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Це свято має давню історію, корені якої сягають найдавніших народних вірування. Цей день вважали особливим і найдивовижніші воїни нашої землі – козаки. Тож, не дивно, що й сьогодні свято не втратило своєї важливості для кожного українця.

Здавна в Україні свято Покрови вважалося кінцем осені та початком зими. До початку жовтня закінчувалися усі найважливіші роботи на землі, було зібрано врожай і з’являлася можливість трохи перепочити від виснажливої праці. Саме тому ця пора традиційно знаменувала початок сезону сватання та весіль. Дівчата, яким набридло дівувати, у свято Покрови потайки просили: «Свята мати, Покрівонько, покрий мені голівоньку: щоб я жінкою була, щоб я весело жила, з чоловіком молоденьким, з дитяточком веселеньким». Якщо дівчину сватали до Покрови, то можна було ще протягом трьох тижнів (до Дмитра 8 листопада) зіграти весілля. Далі розпочинався піст – Пилипівка. Цієї традиції в багатьох українських селах дотримуються й досі, період від Покрови і до початку Пилипівки – пора наймасовіших шлюбів в Україні.

Існувала навіть прикмета: якщо на Покрову сніг – буде багато весіль. Сніговий покрив порівнювали з весільним покривалом, а після одруження, як відомо, дівчина була вже молодицею і мала покривати голову наміткою чи хусткою.
Найбільшим і найзначущішим святом була Покрова і для козаків. У цей день на Січі відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою православного воїнства.
На честь Покрови козаки будували багато храмів, деякі з них збереглися й донині. Перлинами архітектури вважаються Покровський собор Харкова, зведений у 1689 році, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, зведена у 1766-му.

За легендою, свято відзначається на честь події, що відбулася цього дня у Візантії в X столітті. Під час облоги Константинополя військами агарян 910 року святий подвижник Андрій Юродивий побачив у небі над містом Матір Божу із сонмом святих.
Пресвята Богородиця з’явилася жителям міста та опустила додолу омофор (покривало у вигляді широкого шарфа, котрий звичайно жінки носили навколо шиї), прийнявши їх під свій захист. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

За іншими переказами, у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я — Константинополь, намагаючись захопити місто. Жителі столиці Візантії у гарячий молитві звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця, за оповіданнями, з’явилася перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. Як вказують деякі джерела, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.
На Русі святу передували давні язичницькі культи на честь жіночого божества продовження роду, плодючості – Лади, Живи. Офіційно ж свято Покрови на нашій землі Пресвятої Богородиці було встановлене в 1164 році князем Андрієм Боголюбським.
В Україні щорічно 14 жовтня відзначається День українського козацтва, приурочений до свята Покрови Пресвятої Богородиці. А з 2015 року цей день став ще й офіційним вихідним на честь святкування Дня захисника України.

Прикмети і приказки
* Яка погода на Покрову, такою буде і зима.
* Якщо вітер дме з півдня, то зима буде теплою, із півночі – холодною, із заходу – сніжною.
* Коли протягом дня вітер змінює напрямок, то й зима буде нестійкою.
* Якщо на Покрову листя з вишень не опало, зима буде теплою, а якщо сніг не випав, то його не буде і в листопаді.
* У Карпатській Україні до Покрови остаточно поверталися всі пастуші отари з полонин і завершували останню мандрівку чумаки. Тому й казали: «Прийшла Покрова – сиди, чумаче, вдома».
Також казали хто лежав до Покрови, той продасть усі корови.
* Прийшов Покров – не нагрієш хату без дров.
* Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем.
* На Покрову до обіду осінь, а по обіді зима.
* На Покрову земля снігом покривається, морозом одягається.
* За народними прикметами, на Покрову починаються морози, а тому до цього дня припинялися всі роботи в полі, худобу ставили на зиму в стійла, утеплювали житло, починали топити в будинках.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода