КУЛЬТУРА. ОСВІТА


Новина із категорії: Культура. Освіта, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

У день святкування української писемності у музеї покажуть унікальний експонат

Дата: 31-10-2017, 21:39.

У день святкування української писемності у музеї покажуть унікальний експонат 9 листопада до Дня української писемності і мови Черкаський краєзнавчий музей готує «Виставку одного експоната». Він є справжнім раритетом, тож на це диво варто поглянути. Адже не кожен день випадає щаслива нагода побачити на власні очі один із важливих символів української нації.

Список Пересопницького Євангелія 1571 року є найстарішою книгою Черкаського обласного краєзнавчого музею. Пересопницьке Євангеліє 1556−1561 рр. у перекладі на «просту мову» канонічного Євангелія є найважливішою пам‘яткою української книжної і народної мови XVI ст., а також незрівнянним зразком українського живопису та рукописної книги. Книга написана староукраїнською писемною мовою та є зразком завершення процесу формування української народності.
Це твердить і академік Володимир Іванович Пічета: «На Україні пам‘яткою української мови є Пересопницьке Євангеліє 1556−1561 рр. Із Пересопницького Євангелія робилися списки (відомі як Волинське і Литківське Євангеліє XVI століття). На початку XX століття воно стало джерелом для «Словника історичної української мови» під редакцією Е. Тимченка — праці, що містить тлумачення і пояснення понад 10 тисяч слів».

Появу книги фундувала волинська княгиня Анастасія Заславська. А над перекладом та переписуванням Євангелія працював Михайло Василієвич. Крім нього, у записі до книги згадується ще архімандрит Пересопницького монастиря Григорій. Щоправда, його роль у створенні книги залишається не з'ясованою. Відомо, що роботу над Євангелієм розпочали 15 серпня 1556 року у Свято-Троїцькому монастирі, а звершили 29 серпня 1561 року.


Теги: черкаси, черкаська область, День української писемності, краєзнавчий музей, Євангеліє, пам’ятка


Черкаси наживо

День пухнастих та вусатих. 17 лютого частина Європи відзначаэ День котів. Журналісти познайомили глядачів із колоритними черкаськими чотирилапими.
Після танення снігу деякі черкаські вулиці перетворюються на ставки. На незаасфальтованих ділянках утворюються глибокі ями. Така ситуація виникла й
Поет із Ковалівки ...
Володимир Даник, RSS
Про свято Стрітення ...
Сергій Мошенський, RSS
Пісні чужої війни ...
Владислав Бедринець, RSS
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o