Новина із категорії: Володимир Даник, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Філософи... філософствують!

Філософи... філософствують!
Володимир Даник, RSS
Дата: 6-12-2017, 15:07.
Поезія і філософія?! Давні знайомі... Досить переглянути якусь з книг, де розглядається творчість когось з поетів-класиків, і є дуже велика імовірність того, що поряд зі словами любовна лірика і пейзажна лірика ви таки знайдете рядки, де мова йде і... про лірику філософську. Можна згадати і одного відомого поета, про якого казали, що він більше читає твори філософів, аніж віршовані писання колег по перу.
Отож симпатично оформлена об’ява... про IV Філософський форум.
І тематика, що не могла не заінтригувати мислячого індивідуума – «Україна: вчора, сьогодні, завтра…». А це цікаво. Бо суспільство, ну, ніби заклинило на критичному сприйнятті дійсності. Мовляв, і те не так, і це не так, і все не так. При цьому природно виникає питання – а що ж так?! І якщо мова йде і про «завтра…», то невже і тоді будемо критикувати «попєрєдніков»?! А підзаголовок «Спроба прогностичного осмислення» міг би надто вразливу людину і взагалі морально добити. Бо це сприймалося… ну, ніби удар старшого чи молодшого Кличків у передостанньому раунді! Бо і справді ж… прогнозувати щось не дуже файне зовсім не хотілося б. А напрогнозувавши щось хороше, варто і замислитись – а як же це реалізувати? А це вже креатив – найвищої проби!
Отож в університеті – свято… Філософське свято! І це невипадково, бо – Всесвітній день філософії, самі розумієте... Тільки треба уточнити, що університет – Черкаський державний технологічний... Отож не тільки десь у Стенфорді чи Гарварді до істин філософських народ горнеться!

Філософи... філософствують!


Аудиторія, де проходило свято, була аж ніяк не малою, але стільців усім не вистачило. І довелося заносити.
Подію відкрив ректор Черкаського технологічного О. О. Григор. Це додало акції значущості, але усе проходило без надмірного офіціозу у вільній, розкутій і загалом вельми приємній обстановці. Ректор висловив, ну, мабуть, особисто дуже вистраждану думку, що кожна людина, якої б професії не була, є хоч трохи філософом. І що треба мислити позитивно.
І саме так і було. Можна було б сказати, що філософська (і не тільки філософська...) думка буйно розцвітала на наших очах! Бо і справді ж – як не тепер, то коли?!

Колись один політичний діяч сказав... Ну, написали йому так референти, то він так і сказав! Що економіка має бути економною. Але як показали подальші події, не так сталося, як гадалося.
Так от... На мою скромну думку, черкаські філософи (та і не тільки черкаські! Бо дехто з дослідників з інших міст був і присутнім, і активним учасником події завдяки інтернету!) таки зуміли... і до того ж без папірця... переконливо довести, що філософія у наші нелегкі часи – таки є філософічною! А оскільки у розмові (згадаймо – про майбутнє України...) брали участь не тільки філософи, то ми мали змогу з’ясувати, що і психологія у нас теж є психологічною, а соціологія соціологічною. І т.д.
Дещо з почутого варто було б не тільки прослухати, а і записати. Одна з учасниць, висвітлюючи освітню тему, висловила думку про те, що просвітництво, як виявилось... починалося за кавою. І цілком конкретно аргументувала це досить несподіване для багатьох положення. Інша учасниця, розвиваючи думку, навела таку народну приказку – кожен Іван має свій план. Я, зізнаюся відверто, такої приказки ще не чув. А тут, бачите, зміг почути. І де?! На філософському форумі...

Філософи... філософствують!


До речі – про студентство… Дехто з виступаючих підкреслював, що курс філософії нецікавий для студентів, що його треба осучаснювати. Студенти ж (а і вони були на цій події…) слухали, як мені здається, виступи і запитання-відповіді з неослабною увагою. У автора цих рядків, якщо хто читав, є немало гумору на студентську тематику. А оскільки і найсерйозніша акція може викликати посмішку, то приведу і мініатюру, написану під час вищезгаданого форуму. Ну, це усе ж… не філософська лірика. Але ж… від філософії недалеко.

НЕ ПРОПОНУВАТИ

А коли хтось готується в Сократи,
Працює розумово день при дні,
То мислить прагматично: – Що? Мені?!
Цикуту… що ви… не пропонувати!

І взагалі під час цієї неординарної події мене (та можливо і багатьох інших!) не покидало відчуття, що Черкаси – це таки… університетський центр! А не лише центр обласний.
Сама подія розвивалася досить стрімко і сконденсовано – трохи більше двох годин. Але якби те, що відбувалося, показати по телебаченню – чи обласному, чи по одному з всеукраїнських каналів, то могла б вийти передача цікава і для широкого кола глядачів. Бо наша телевізія (з усіх наявних у неї сил!) намагається розважити нас, а нам би інколи – замислитись!
Немало говорилося на філософській «тусівці» і про перспективи освіти, і про її духовну роль у житті суспільства. Отож і завершити хотів би власним віршем, близьким до цієї важливої теми.

ОСВІТА

Освіто, освіти і просвіти
Наші тривожні і незрячі душі!
Хоч ідемо, бува, і крізь калюжі,
Все ж душам дай – джерельної води...

Освіто, освіти і освяти
Те, що у серці буде незнищенним!
Те, що – ніби корінням! – в’їлось в гени,
Корінням невгамовним доброти...

В палахкотінні сивої журби
Цвіти, освіто, у красі і силі!
А душі злі – від злості почорнілі –
Світлішими і кращими зроби!

Отож, освіто, даль твоїх орбіт –
Високий біль і солов’їний цвіт!

Теги: черкаси, черкаська область, філософія, наука, освіта

Черкаси наживо

77-річний пенсіонер-денсер Олександр Ковальчук відкрив клуб танцю. Його учнями стали понад півсотні охочих танцювати. У репертуарі: фокстрот,
Борис Юхно, черкаський журналіст і письменник, у прямому ефірі телеканалу «Прямий» розповів про історію Черкас та власну книгу, присвячену періоду
Зоряні війни за гендерною ознакою ...
Владислав Бедринець, RSS
Горішок для мами ...
Юлія Фомічова, RSS
Варто читати старі календарі ...
Лев Хмельковський, RSS
Добро – поряд ...
Анна Сакун, RSS
Філософи... філософствують! ...
Володимир Даник, RSS
Пам’яті Квітки Цісик ...
Лев Хмельковський, RSS