Публічний діалог «ВиБОРИ: нові правила» відбувся у Черкасах

Публічний діалог «ВиБОРИ: нові правила» відбувся у Черкасах

У рамках Всеукраїнського туру «ЗміниТИ» у конференц-залі готелю «Оптіма» пройшов публічний діалог «ВиБОРИ: нові правила». У дискусії взяли участь керівники міських та обласних партійних осередків, політичних партій, а також представники громадськості. На заході обговорили виборчі правила, що дозволять запустити зміну політичних еліт у країні та політична реклама під час виборчої кампанії. Про це повідомляє власний кореспондент «Нової Доби».

– Формула змін виборчих правил, яку засвідчують більшість опитуваних нами учасників виборів, допоможе якісно змінити ситуацію. Формула називається пропорційна система з відкритими регіональними списками. Ми раді, що вже кілька місяців ця тема стала більш-менш публічною завдяки чисельним акціям мирного протесту, дискусіям та круглим столам. Списки називаються відкритими не тому, що дані або перелік кандидатів на окрузі будуть публічними, а тому що своїм голосом за кандидатів, виставленим у певному окрузі, виборець зможе вплинути на черговість проходження цих кандидатів до парламенту. Список буде відкритий для ротації. За цією системою мажоритарна складова відпадає, – зазначає виконавчий директор ГО «Центр UA» Інна Борзило.

За словами Інни Борзило, за цією формулою Україну поділять на 27 виборчих округів. Саме виборець впливатиме на те, хто його представлятиме у парламенті, віддаючи свій голос не лише партійній силі, але й окремому кандидату в списку тієї чи іншої політичної сили.

– За цієї системи дійсно буде забезпечуватися краще пропорційне представництво політичних груп, усіх регіонів. Адже втрата голосів буде меншою. Сьогодні на мажоритарному окрузі перемагає той, хто фізично отримує більшу кількість голосів. Інколи навіть 18 % відсотків є достатнім для того, щоб отримати мандат народного депутата. Тобто, голоси 80−82 % виборців, які прийшли й проголосували не є врахованими. Пропорційна система сприятиме внутрішньопартійній конкуренції, адже перемагати потрібно буде усім списком, – говорить Інна Борзило. – Окремої уваги потребує ще один блок – це те, що стосується політичної реклами під час виборчої кампанії. Аналіз офіційних звітів виборчих кампаній політичних сил свідчить, що до 80 % бюджетів, навіть офіційних, йде на купівлю телевізійної реклами. Хочеться вирівняти цей момент і «здешевити» в цілому вибори шляхом обмеження або скасування політичної реклами на телебаченні.

Голова Черкаської територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Сергій Кудактін також вважає, що зміни мають відбуватися, але спочатку потрібно підвищувати політичну культуру населення за допомогою просвітницької роботи.

– Треба щось змінювати, тому що та система, яка зараз існує віджила себе. Можна намалювати будь-який гарний виборчий закон, але без впровадження просвітницької роботи з населенням, без підвищення його політичної культури будь-який закон у принципі працювати не буде. Я думаю, що мажоритарна система має право на життя, але з певними змінами, − зазначає Сергій Кудактін.

– Якщо ми говоримо про зміну виборчої системи, ми маємо говорити не тільки про зміну формули, а й про зміну сутності. На сьогодні ми маємо олігархічну сутність. Тому насамперед у комплексі з цією виборчою системою, яка пропонується, потрібно реформувати всі інші сфери. Треба зробити повне перезавантаження апарату, який є на сьогодні, – ділиться своєю думкою голова Черкаського осередку «Національного Корпусу» Дмитро Кухарчук. – Формула, яку нам сьогодні показали насправді чудова. Але ця формула не охоплює внутрішню сутність. Я говорю зараз безпосередньо про рівність умов доступу всіх політичних сил до джерел мас-медіа та до людей в цілому. Навіть якщо ми змінимо формулу, це не прибере того фактору, що ЗМІ в нашій країні належать лише олігархам. У нас немає в принципі незалежних джерел ЗМІ. Вони всі комусь належать.

Тур «ЗміниТИ» відбувається за фінансової підтримки Уряду Швеції, Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», Уряду Канади та Національного демократичного інституту (NDI).

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x