Новина із категорії: Володимир Чос, RSS

Роздрукувати        Друкована версія
Територія сучасного міста, як свідчать археологічні знахідки, була заселена ще з IV століття до нашої ери. Поблизу міста виявлено залишки поселень трипільської, білогрудівської, зарубинецької та черняхівської культур.
У другій половині XVI ст існувало містечко Христигород. Уперше в історичних джерелах згадується 1574 року. У 1629 році тут був 121 двір. Між 1629 і 1643 роками кримські татари кілька разів руйнували його укріплення. Відроджене у XVII ст під назвою Христинівка. Як версія, назва походить від перехрестя двох великих шляхів – чумацького (з Київщини до Криму) та торгівельного (з Поділля через Гайсин, Умань до Дніпра). У XVI і майже все XVIII ст на Правобережній Україні повновладними господарями були польські магнати. Їм постійно протистояли місцеві селяни і козаки. У 1608 році була знищена гребля ставка і спалений млин пана Свірського. Христинівці брали участь у Національно-визвольній війні українського народу 1648-1657 років. Через це немало постраждали. У 1654 році військо коронного гетьмана Чарнецького штурмом захопило і майже знищило Христинівку. Селяни ж активно допомагали загонам уманського полковника І. Сербина, які 1665 року заволоділи багатьма укріпленими містами, зокрема і Христинівкою. Проте за Андрусівським перемир’ям 1667 року Христинівка у складі Правобережної України відійшла до Польщі. Жителі Христинівки брали участь у великому народному антифеодальному повстанні 1768 року. У 1793 році Правобережна Україна опинилася під владою Російської імперії.

Христинівка – місто на перехресті торговельних доріг


Населення Христинівки поступово зростало. Якщо 1768 року було 146 дворів і 846 жителів, то через 15 років – 209 дворів і 1370 жителів. Після скасування 1861 року кріпацтва, в Христинівці з 3915 десятин землі графу Г. Красницькому та поміщику М. Терещенку належало 1757 десятин. У 1868 році орендар гуральні Городецький реалізував продукції тільки на Київщині й Херсонщині на суму 20 тисяч рублів. На гуральні працювали 14 робітників. Існували два склади по торгівлі лісом.
Уведення в експлуатацію залізничних колій Вапнярка – Христинівка (1889 року), Козятин – Умань (1890), Христинівка – Шпола (1891) і залізничного вузла у 1891 році, а також створення оборотного паровозного депо створило важливий транспортний осередок біля села Христинівка. Як згодом згадував уманчанин Петро Курінний: «Тут було відкрите поле й на ньому ріс хліб, трави та паслися корови. Я сам це бачив і мені у голову тоді не приходило, що у майбутньому тут буде такий прогрес».

Завдяки залізниці Христинівка стала значним хлібним ринком. Зросло її економічне значення, а це в свою чергу сприяло збільшенню населення. У 1900 році тут уже проживали 3 475 чоловік.

Теги: черкаси, черкаська область, Христинівка, місто, торговельні шляхи, історія

Черкаси наживо

День пухнастих та вусатих. 17 лютого частина Європи відзначаэ День котів. Журналісти познайомили глядачів із колоритними черкаськими чотирилапими.
Після танення снігу деякі черкаські вулиці перетворюються на ставки. На незаасфальтованих ділянках утворюються глибокі ями. Така ситуація виникла й
Поет із Ковалівки ...
Володимир Даник, RSS
Про свято Стрітення ...
Сергій Мошенський, RSS
Пісні чужої війни ...
Владислав Бедринець, RSS
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o