ЕКОНОМІКА


Новина із категорії: Економіка, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Лідія Суховій: «Чоботярська справа нелегка, але я це люблю!»

Дата: 8-03-2018, 14:02.

Лідія Суховій:  «Чоботярська справа нелегка, але я це люблю!» На розі двох черкаських вуличок стоїть невеличка майстерня. Там завжди світло, відповідно пахнуть шкірматеріали і клей, а також привітно посміхається господарка – майстриня чоботярської справи Лідія Суховій. Жінка латає чобітки й туфлі, замінює замки чи фуртнітуру, а іноді й перешиває взуття наново, уже понад 20 років. Каже, ніде особливо цьому не вчилася, але, спробувавши одного разу, знайшла у цій роботі своє покликання. Про те, що така робота – не зовсім жіноча, навіть і не замислюється. Головне – любити свою працю і робити її так, як для себе. Кореспонденти «Нової Доби» завітали до майстерні одного сонячного й морозного ранку, напередодні свята, яке нині викликає більше дискусій, ніж жіночих усмішок, аби дізнатися про незвичний фах і звичні робочі будні пані Лідії.

Лідія Суховій:  «Чоботярська справа нелегка, але я це люблю!»

Пошук призначення
Перед тим, як потрапити у чоботярську майстерню, Лідія спробувала свої сили у різних сферах. Це були і торгівля, й обслуговування, і пошив одягу, і операції з нерухомістю. А потім випадково у 1998 році влаштувалася в майстерню із ремонту взуття на прийом речей до лагодження.
– Так і почалося моє занурення у цю сферу. Споглядала, навчалася, пробувала щось робити. Оскільки в майстерні не було швачки, мені запропонували розпочати зі вшивання замків у чоботи на машинці, – згадує жінка. – Я й спробувала. А чого боятися? Звісно, перший замок після роботи на тканині на шкірі вийшов не ідеальним, але так поступово, спроба за спробою, і вийшло. Нині з тканиною не працюю взагалі.
Жінка зізнається, що у цій, такій незвичній і нелегкій роботі, вона знайшла себе. І це настільки її захопило, що всім таємницям професії навчалася безпосередньо у колег, на практиці відточувала кожне необхідне для цього вміння.
– Зі мною працювали справжні знавці своєї справи. Вони не були жадібні на поради. Завжди показували, що і як робити, розкривали професійні секрети. Згодом уже й сама все додумувала, приходила до певних висновків і напрацьовувала свої методи, – говорить майстриня. – Власне, спочатку було дуже важко освоїтися: щось виходило, щось – ні, до якихось рішень додумувалася сама, деякі підказували колеги.
А найцікавіше, зауважує пані Лідія, що вже після того, як почала займатися ремонтом взуття, дізналася: її дідусь, мамин тато, який загинув у 1943 році, теж був чоботярем. Такий собі невипадковий збіг життєвих захоплень.
– Я цього не знала. Про чоботярську справу дідуся мені розповіла мама, коли минуло вже з-півроку потому, як я цим почала займатися.

Лідія Суховій:  «Чоботярська справа нелегка, але я це люблю!»

Власна справа
7 років Лідія працювала за наймом у взуттєвому кіоску. Набиралася досвіду й сміливості, вчилася бути терплячою і креативною.
– Щоб займатися ремонтом взуття потрібні, найперше, бажання і витримка. Бажання, щоб робота сподобалася, насамперед, клієнту, а витримка – щоби терпеливо виконувати не лише те, що надихає, а й монотонну роботу, якої також завжди вистачає, – наголошує майстриня.
У 2005 році пані Лідія наважилася на власну справу.
– Бажання працювати на себе – це був внутрішній поклик. Я чітко розуміла й, власне, згодом відчула, що це – складно. Проте втягнулася, бо справді роблю те, що мені подобається. А ще – я дуже вперта: якщо щось не вийшло з першого разу, то я пробувала це робити знову й знову, поки не виходило так, як треба.
Щодо «жіночності» своєї справи Лідія не переймається. Каже, будь-яка жінка завжди може знайти в собі багато сили, щоб займатися справді тим, що їй до душі. Лідія впевнена, що жінки – набагато сильніші за чоловіків, тому можуть опанувати будь-яку справу, що припаде їм до душі.
– Чоботярська справа нелегка, але я це люблю! І докладаю до розвитку цієї справи всі свої зусилля. Я сама займаюся й адміністративними завданнями, і бухгалтерською звітністю, і роль прибиральниці виконую.

Лідія Суховій:  «Чоботярська справа нелегка, але я це люблю!»

Любов до людей
Майстриня зізнається, що вся її робота міцно тримається на любові до людей і повазі до клієнта.
– Завжди працюю так, аби людина не просто заплатила гроші й пішла собі, а щоб із задоволенням ходила у відремонтованому взутті, щоб ціни на мої послуги не били по гаманцю. Наприклад, коли приходять люди пенсійного віку, завжди їм трохи скидаю в ціні, адже розумію, як їм важко в нинішніх умовах.
Найчастіше ремонту чи заміни потребують замки й бігунки в чобітках, частим замовленням є також заміна набійок. За словами Лідії, особливої уваги й точності вимагає і декоративне оздоблення взуття. Наприклад, порвався в людини чобіток. Потрібно спочатку оцінити ступінь пошкодження функціональності взуття, визначити спосіб ремонту, а потім проаналізувати зовнішній вигляд і зробити все так, аби це ще було красиво з естетичного погляду й, принаймні, схоже на початковий дизайн. Пані Лідія зізнається, що багато в чому покладається на власний смак і бачення.
– Узагалі, своїм клієнтам раджу купувати взуття з мінімальною кількістю фурнітури, оскільки, зазвичай, вона вся фабричного виготовлення, і знайти такі ж елементи на заміну неможливо. У моїй практиці часто трапляються такі випадки, що я геть змінювала дизайн взуття – від оздоблення до підборів, – говорить Лідія. – І краще купувати шкіряні мешти, якщо любите свої ніжки і хочете покрасуватися в чобітках чи туфельках більше, аніж два тижні. Зараз такі неякісні шкірзамінники та матеріали, із яких роблять дешеве взуття, що вони негативно впливають і на здоров’я, і на тривалість експлуатації.
Із незвичного жінці замовляли шити чохол для мисливського ножа та чохол для набору шампурів. Усе шила власноруч за власним дизайном. Почасти, люди також звертаються із дрібними проханнями: підшити, підклеїти, проконсультувати. Лідія намагається приділити час усім, але ретельно заздалегідь планує свій робочий графік так, щоб усе встигати.
Водночас під час нашої розмови у майстерню зайшла жінка. Ледь не зі сльозами просила реанімувати чобіток – розійшовся шов, а їхати їй аж на інший край міста. І хоч пані Лідія мала цілу чергу з чобітків на ремонт, знайшла 5 хвилин, аби допомогти Ользі Миколаївні Мусієнко. Та зізналася, що знає про цю майстерню давно.
– Це – майстерня добра, чесно вам кажу. Коли не прийдеш – завжди посміхаються, проконсультують і не проженуть до інших. Уже скільки тих МАФів подібних поставили, а все одно намагаюся сюди втрапити: і приємно, і якісно. Знаю, що тут обслуговуються цілими родинами по багато років. Сама із такої.
А Лідія Суховій тим часом, зашарівшись, взялася до наступного чобітка. Легким порухом руки відрізала для нього лацкан шкіри, підігнала розміри й почала майструвати новий дизайн, паралельно заклеївши дірочку – щоб не промокли ноги, адже весняне тепло вже зовсім близько.

Анна Сакун, фото автора


Теги: черкаси, черкаська область, жіноча доля, робота, власна справа, ремонт, жінка


Черкаси наживо

У Черкасах власники собак породи хаскі розважають дітей катанням на собачій упряжці. Діти в захваті, веселіше від того і господарям собак та їхнім
День пухнастих та вусатих. 17 лютого частина Європи відзначаэ День котів. Журналісти познайомили глядачів із колоритними черкаськими чотирилапими.
Згадка про Сонце ...
Анна Сакун, RSS
Заквітчаємо вибоїни ...
Тетяна Очеретяна, RSS
Недільне чтиво ...
Іван Десятніков, RSS
Всім читати! Суд іде! ...
Владислав Бедринець, RSS
Жіночий день ...
Сергій Мошенський, RSS