Березневі роботи на городі та в саду

Дата: 10-03-2018, 17:08

Березневі роботи на городі та в саду
Початок весни – період пробудження природи від довгого зимового сну. І хоча роботи на городі й у саду нині не так багато, як улітку або всередині весни, але відпочивати господарю вже ніколи. Адже саме зараз формуються основи майбутнього врожаю, і саме від вашої вчасної і вмілої роботи в саду й на городі залежатиме майбутній урожай.

У березні перевіряють насіння на схожість. Найціннішим вважається те, що проросло в перші дні. Як правило, насіння редису, ріпи, огірків, кабачків, капусти, моркви, салату, буряка, гарбуза, томатів проростає через 7–10 днів, а цибулі, петрушки, кропу – через 12–14. Перед посівом насіння заливають водою. Дрібне і неякісне, як правило, спливає, його варто викинути. Потім у склянку води всипають

2 ч. л. цукрового піску, розчиняють його і поміщають насіння, що залишилося. Насіння, яке спливло, знову видаляють, а те, що залишилося, підсушують і залишають для посіву.

Час весняного рівнодення (22 березня), коли день із ніччю рівняється, кращий строк посіву багатьох овочевих і гілкових культур на розсаду. Зокрема, томатів. Для загартовування насіння томатів протравлюють 10–20 хв у розчині марганцівки фіолетового кольору, промивають чистою водою і тримають дві доби в мокрій марлі в темному місці. Потім набрякле насіння в поліетиленовому пакеті поміщають на верхню полицю холодильника на 4–5 діб. Як тільки проклюнуться паростки, їх сіють у ящик із приготовленою земляною зволоженою сумішшю, ставлять у тепле місце й накривають поліетиленовою плівкою. Коли сходи з’являться, плівку знімають і ящик переносять у світле, прохолодне місце, щоб рослини не витягалися.

На початку місяця в парник густо сіють на розсаду ранньостиглу білокачанну і цвітну капусту, наприкінці – капусту пізніх сортів. Насіння капусти перед посадкою прогрівають протягом 20 хв у воді з температурою 50° С, потім опускають на 2–3 хвилини в холодну воду і після цього просушують. Через 1–3 тижні сіянці пікірують на постійне місце.

За місяць-півтора до посадки (наприкінці березня) підготовляють бульби картоплі. Їх укладають в один ряд у пласкі ящики або коробки і ставлять на тиждень у світле, тепле (20–25° С) приміщення. Від яскравих сонячних променів бульби притіняють папером. За місяць до посадки ящики переносять у світле, але більш прохолодне приміщення (8–10° С). Щоб на картоплі пробудилися всі вічка, її щотижня перевертають. Бульби, на яких ростуть нитковидні паростки, видаляють. Те ж варто зробити з усіма іншими зіпсованими і захворілими бульбами.

Сад потребує нині не менше турботи, ніж город. Якщо ваша ділянка на низькому місці, не забудьте вчасно спустити поталу воду, не допускайте затоплення дерев і кущів, суниці та інших багаторічних насаджень. На піднесених місцях проведіть снігозатримання. Якщо навколо молодих дерев утворилася сніжна кірка, підпушіть її граблями. Це прискорить життєдіяльність кореневої системи.

Коли мине небезпека сонячних опіків, можна розв’язати дерева. Краще це зробити в похмуру погоду наприкінці місяця. Після цього огляньте дерева, закрийте виявлені в них дупла.

Для визначення ступеня ушкодження дерев і кущів морозами розрізають бруньку: темно-коричневе забарвлення центра говорить про сильне підморожування. Можна також зрізати гострим ножем частину кори разом із деревиною. Неушкоджена деревина має жовтий колір, ушкоджена – коричневий. Сильно постраждалі від морозу дерева обрізають пізніше інших – у другій половині весни або на початку літа, коли легше визначити ступінь і місце ушкодження. А от злегка підмерзлі дерева обрізають якомога раніше. Це підсилить їхній ріст.

Штамби та основи кістякових гілок білять (розчин має бути менш густим, ніж восени) і накладають нові ловчі пояси. Під час сокоруху роблять перещеплення малоцінних сортів.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ БЕРЕЗНЯ
- Якщо дощ уперше гримить на голий ліс, це віщує холод.
- Тумани чисті в березні – до мокрого літа.
- Хмари в березні пливуть швидко й високо – буде хороша погода.
- Яка середина березня, таке й літо: дме теплий вітер – буде тепле й мокре; випаде сніг, мороз і вітер із півночі – літо очікується холодне; йтиме дощ – літо буде дощове.
- Вітер у березні переважає з північного сходу – влітку будуть градобійні хмари.
- Синичка в березні заспівала – весняне тепло віщує.
- Сніг у березні падає – біда саду й винограду.
- Сніжок у березні задує – буде урожай на городину і ярові.
- Уночі тріщить, а вдень плющить.
- Грім у березні – на похолодання.
- Гуси високо летять – води буде багато, низько – мало.
- Дрозди в березні співають на верхів’ях дерев – весна вже близько. У гілках – то ще далеко.
- Журавлі прилетіли рано – на ранню весну.
- Журавлі прилітають зграями – літо буде негоже, поодинці – погоже.
- Журавлі тягнуться на північ – до тепла, летять назад – до холоду.
- Качки дикі мостять гнізда біля самої води – літо буде сухе. Чим далі від води, тим воно мокріше.
- Качки дикі прилетять вгодовані – весна буде довга і холодна.
- Лютий славен заметіллю, а березень – відлигою.
- Марець прийшов – покинь сани, візьми віз, викинь шубу й із печі злізь.
- Мине марець – готуй у поле ярець.
- Погода в березні добра – на врожай коноплі.
- Рано березень веснянку починає – тепло ненадійне.
- Березень із водою, квітень із травою, а травень із квітами.
- Березень невірний – то плаче, то сміється.
- Березень спершу хмарний, а потім болотний – буде хліб намолотий.
- Березень сухий та мокрий квітень і комору, й льох наповнять.
- Березень сухий, теплий квітень, вологий май – на щедрий урожай.
- У березні й на кориті можна їхати.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода