Новина із категорії: Владислав Бедринець, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Всім читати! Суд іде!

Всім читати! Суд іде!
Владислав Бедринець, RSS
Дата: 12-03-2018, 14:22.
Якогось беня потягнуло мене вчора подивитися теленовини. Серед безлічі приємних історій про те, що хтось когось десь зарізав, вбив, зґвалтував, а в одному із зоопарків народилися ведмедики, натрапив на сюжет про уроки сучасної літератури в школі. Ведуча від щирого серця лаяла профільне міністерство, вчителів, письменників і весь, як казали ми колись на філфакові суч-літ-проц. Ну, Щодо всієї суч-літри сказати не можу, але про одного її представника хотілося б розповісти. Хто знає, може й вам вдасться подружитися з ним так, як мені.

Із Юрієм Андруховичем вдалося познайомитися на вже згадуваному філфакові. От, чесне слово. «Московіада» справила ефект кувалди. Ну, коли нею – і по голові. На фоні всіх отих ретельно описаних біленьких хаток, багатостраждальних вагітних повій та земель, які сходив своїми малими босими ногами самі знаєте хто, це було ЩОСЬ. І хоча протиприродна для солов’їної лексика шматувала внутрішні вуха, а відверті сцени нагонили рум’янець, але прочиталося тоді все. І вже тоді, ще в пустоверхій студентській макітрі, засіла думка: «А це письменник годний».

Саме з таким настроєм взявся і за нову книжку пана Юрія «Коханці юстиції». Почав читати – і відклав. Що це воно, думалося. Блог слідчого з відділу вбивств? Кримінальна хроніка минулих століть? Сторінки з підручника для нової поліції? Чи все разом. Але геть закинути не вдалося. Ну, по-перше, таки Андрухович. По-друге, якщо я щось почав, то маю закінчити. А ще десь всередині точив черв’ячок думки, що твір, написаний ТАК, не може бути нецікавим. І річ не лише в добірній мові, ритміці, стилістиці, в якій навіть, хм, недитячі слова чи сентенції стоять чітко на своєму місці. Найбільше вразила глибина мислення автора і, не побоюся цього слова, внутрішня мудрість і гармонія тексту.

Весь час пронизувало відчуття чесності у ставленні автора до читача, виражене в тому, що все, що відбувається, не суперечить ні здоровому глузду, ні законам світоустрою. А ще якоїсь зрілості мислення. Особливо це помітно в темі кохання. Якимось незрозумілим чином автору вдається не просто вплести мотиви любови в кожну з восьми з половиною історій життя, а зробити їх ключовими у кожному творі. Чи то йдеться про середньовічного зарізяку, чи агента КДБ, чи короля злочинного світу провінційного містечка.

До речі, підбір героїв у «Коханцях» – це взагалі тема окремої розповіді. Тут можна знайти і українського Робіна Гуда, і Синю Бороду, і Леона-Кіллера на службі КГБ, і навіть своєрідного прототипа «Загадкової історії Бенджаміна Баттона», чи то пак, прототипині :)

Найбільше сподобалося ж відчуття, яке виникло після того, як було перегорнуто останню сторінку. Яке? Не поясню, але спробую намалювать: Уявіть собі тихий осінній вечір поруч із давнім другом, який знає вас, як облупленого. З яким не треба нічого вдавати і якого не боїшся втратити, бо це просто неможливо. Поряд з ним можна сидіти і дивитися в полум’я каміна або на струмені дощу, що гадючаться по віконних шибах. Просто сидіти і мовчати разом, відчуваючи, як ваші душі з’єднуються в одне ціле.

П.С.: Замість безлічі слів, одна маленька цитата, в якій автор пояснює найбільш нелогічний вчинок свого героя – професійного вбивці:

«За всієї своєї демонічної проникливості в секрети психіки, кагебе недооцінило в ньому людське. Недооцінило, бо володіло секретами, а не таємницею. Зважити на терезах свого аналізу ще й таку невагому ефемериду, як любов, воно не спромоглося. Та й не могло – в нього до неї немає жодного доступу. Бо якими одиницями виміряти той особливий щем, коли все інше втрачає сенс і All You Need Is Love.»

Теги: черкаси, черкаська область, книжка, література, сучасна українська література, Андрухович, письменник

Черкаси наживо

Напередодні дівчинку доправили на ґвинтокрилі з районної лікарні до Черкас. Її побив рідний батько. Мати розповіла, що пішла в магазин, дитина почала
У Черкасах власники собак породи хаскі розважають дітей катанням на собачій упряжці. Діти в захваті, веселіше від того і господарям собак та їхнім
Про щастя ...
Анна Сакун, RSS
Згадка про Сонце ...
Анна Сакун, RSS
Заквітчаємо вибоїни ...
Тетяна Очеретяна, RSS
Недільне чтиво ...
Іван Десятніков, RSS
Всім читати! Суд іде! ...
Владислав Бедринець, RSS