СУСПІЛЬСТВО


Новина із категорії: Новини » Суспільство

Роздрукувати        Друкована версія

Черкаський планетарій: бути чи не бути відродженню?

Дата: 16-03-2018, 16:13.

Черкаський планетарій: бути чи не бути відродженню? Всесвітній день планетаріїв святкується щорічно найближчої неділі до дня весняного рівнодення. Цьогоріч його відзначатимуть 18 березня. Напередодні журналісти «Нової Доби» дізнавалися, чи є майбутнє у черкаського планетарію та які зміни слід очікувати.

Головний спеціаліст управління культури Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Людмила Чорномор зауважила, що черкаський планетарій їхньому закладу не підпорядковується.

– Ніякого зв’язку з ними немає. У свій час, торік-позаторік, було звернення когось із депутатів стосовно планетаріїв, які знаходяться у Черкасах. Ми гукали безпосередньо власників і їхніх керівників, то це – товариство, яке знаходиться безпосередньо у Києві, – зазначила Людмила Чорномор. – Уточнювала я, чи належить цей заклад до підпорядкування обласного управління культури, на жаль, також мені відповіли, що – ні.

Сергій Полулях, керівник черкаського планетарію підтвердив інформацію, що заклад не підпорядкований ні місту, ні області. За його словами, одним із засновників є товариство «Знання» України.

– Зараз чекаємо їх (представників товариства «Знання» України – ред.) у гості. Поки що нічого не можу сказати. Як вирішать питання про реконструкцію планетарію і ремонт будівлі, тоді вирішуватимемо далі. А поки що – це плани, – говорить Сергій Полулях.

Як зауважив керівник планетарію, нині заклад працює за заявками, адже відвідувачів майже немає. У планетарії лекції проводять два доповідачі, які наразі перебувають на лікарняному. Після реконструкції заклад має працювати у режимі кінотеатру.

Голова правління товариства «Знання» України Василь Кушерець розповів про плани на майбутнє щодо черкаського планетарію:

– Майбутнє – прекрасне у перспективі. Зробимо ремонт: спочатку – фасадний. На ремонт гроші ми вже збираємо, нам же ніхто не платить. Ми живемо на тому, що самі знайдемо гроші. В цьому випадку ми щось розпочнемо, але дайте нам хороших лекторів. Хоча б дві людини, які будуть володіти апаратурою і так далі. Лектори мають знати календар зоряного неба, знати техніку, якою будуть управляти та дітей. Ми плануємо розробити для них спеціальну програму, яка буде давати повнокупольний ефект, – ділиться планами голова правління. – Ми методично якимись моментами допоможемо. Але все ж таки людський фактор тут має бути на першому місці. Ремонт можна вже почати – зробити там хоча б вхід нормальний і показувати вже фільми, які є. Там вже все настроєно, тільки треба знайти спеціалістів.

Також Василь Кушерець додав, що питання черкаського планетарію розглянуть на семінарах Спілки планетаріїв, які пройдуть 22 березня у Києві та Переяславі-Хмельницькому.

– Нам треба, щоб були представники, які знають небо й астрономію, аби вони теж включалися і ділилися своїми моментами. Навички та матеріали ми можемо їм надати. Головне, щоб вони ними скористалися, – наголосив Василь Іванович.

Київський та Херсонський досвід – нам на замітку

Для порівняння Київський планетарій, який щорічно відвідує понад 150 тисяч гостей. У 2016 році у цьому планетарії було відремонтоване приміщення. Так, там з’явився стильний дизайн та нове сучасне обладнання. Зокрема, була встановлена найновіша цифрова проекційна система, яка дозволяє дивитись повнокупольні лекції та фільми на одному з найбільших у Європі сферичних екранів. В програмі планетарію – сучасні повнокупольні фільми у форматі 360, пізнавальні відеолекції та студії з природних наук і космічної творчості.

Черкаський планетарій: бути чи не бути відродженню?


– Київський планетарій вдосконалюється. Зараз він вже повнокупольний, новий підхід йде, новий дизайн... Ми зробили так, аби його територія була територією розуму, інновацій і так далі. Працюємо над цим. Перш за все, це як дитячий заклад, – розповідає Василь Кушерець.

Вже в розробці низка науково-розважальних лабораторій та майстер-класів, науково-технологічних експонатів та арт-інсталяцій, пізнавальних шоу та вражаючих перформансів, цікавих для дітей від 5 років та дорослих.

Менший за розмірами, проте не менш «продвинутий» херсонський планетарій є унікальним на півдні України. В залі встановлено апарат «Малий Цейс», який здатний працювати у будь-яку погоду. Співробітники закладу пропонують пізнавальну програму для дітей і дорослих, а також виступають зі спеціальними виїзними лекціями. А на сьогодні класичні лекції вже доповнили 3D сеансами.

Як за кордоном?


Це свято має європейське «коріння»: вперше воно було проведене в Італії у 1990 році за ініціативи Асоціації італійських планетаріїв. Статус міжнародного День планетаріїв набув у 1994 році, коли його підтримали французькі «храми астрономії». А вже через рік цей День почали відзначати в інших країнах Європи, серед них і в Україні.

Черкаський планетарій: бути чи не бути відродженню?


Зазирнемо до найбільшого італійського планетарію сьогодні. Це – планетарій імені Ульріке Оеплі, який знаходиться у Мілані. Щорічно заклад відвідує понад 100 000 чоловік.

У 1990-х роках минулого століття планетарій був обладнаний новітніми системами обробки й проектування зображення та аудіосистемою. Однак, до цього часу в планетарії дотримуються ідеології «живого викладача», який може спілкуватися з глядачем.

Черкаський планетарій: бути чи не бути відродженню?


Один із найстаріших планетаріїв у світі знаходиться у Гамбурзі. Це лекторій, музей та театр одночасно. Мультимедійні проектори створюють у діаметральній купольній залі таке зображення небесних явищ, яке майже неможливо відрізнити від справжнього. Планетарій обладнаний найсучаснішими проекторами, тому там можна помилуватися проекцією зоряного неба й імітаціями «вселенського масштабу», а також насолодитися театральними постановками та музичними шоу.

Суперсучасний проектор «Universarium 9» на 21-метровому куполі за допомогою скловолоконної технології запалює більше 9000 зірок. Саме стільки отворів є у корпусі приладу, який управляється тридцятьма комп'ютерними процесорами та відтворює тривимірні зображення галактик і світил.

Теги: черкаси, черкаська область, Черкаський планетарій, Сергій Полулях, Людмила Чорномор, Василь Кушерець, Товариство «Знання» України


Черкаси наживо

На Черкащині школярі на уроках трудового навчання шиють одяг та постільну білизну для вихованців сиротинця. Учні самі вигадують дизайн, кроять та
На Відкритому Європейському чемпіонаті з робототехніки (Дебрецен, Угорщина) черкаська команда «Kiborgs.UA» (учні міської гімназії №9) увійшла в
Місто без нас ...
Борис Юхно, RSS
Обласне... Імені Симоненка! ...
Володимир Даник, RSS
Повернення ...
Юлія Фомічова, RSS