Новина із категорії: Лев Хмельковський, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Отруту готували у Шиханах

Отруту готували у Шиханах
Лев Хмельковський, RSS
Дата: 22-03-2018, 17:23.
Останнім часом засоби масової інформації світу багато пишуть про отруєння 4 березня в Лондоні колишнього російського генерала Сергія Скрипаля і його дочки Юлії, скоєне, за твердженням експертів, російською спецслужбою з застосуванням отрути «Новичок», створеною ще у 1970-их роках фахівцями таємного в часи СРСР Державного науково-дослідного інституту органічної хімії і технології.
Опозиційна російська «Новая газета» виявила, що один з цих фахівців‚ 83-річний Віл Мірзаянов від 1993 року живе в Прінстоні‚ Ню-Джерзі‚ і мала з ним розмову. Хімік розповів‚ що готували цю та інші отрути в самому інституті і його філії в місті Шихани Саратовськой области, а випробовували на полігоні міста Нукус в Узбекистані.

Отруту готували у Шиханах


Я був в ті часи у Шиханах і мав зустріч з хеміками, причетними до цих розробок. У роки війни моя мама врятувала єврейських дітей, батьки яких загинули в гетто. Одна з дівчат одружилася з випускником військового хімічного інституту і поїхала за його призначенням у Шихани. На її запрошення у дістав перепустку і відвідав цю родину, привіз їм яблук з України. Із зрозумілих причин я не називатиму імен і прізвищ. З летовища у Саратові я їхав до Шихан автобусом і дивувався пустельному степові і злиденним хаткам місцевих росіян.
Шихани виявился невеликим гарнізоном у двох кілометрах від міста, який мав зовсім іншу назву («Вольськ-18») і пильно охоронявся. Родини хіміків жили у кількох п’ятиповерхових будинках. Увечері кілька старшин прийшли в гості на частування моїми яблуками. Випили, погомоніли. Я звернув увагу, що усі були з вищою освітою, належали до корпусу старших офіцерів. Тодішнє наставлення до Ізраїлю було недоброзичливим і з розмов я зрозумів, що гості не знали про єврейське походження господарки (з часів війни вона мала українське ім’я). Службових справ вони не торкалися.

Поселення в Шиханах було давнім. Його заснував як свій маєток у 1820 році граф Василь Орлов-Денисов, герой війни Наполеона проти Росії у 1812 році. У 1923 році тут створили аерохімічну станцію, яка стала Центральним військовим хемічним полігоном СРСР.
Тепер В. Мірзоянов розповів, що після створення отрути «Новичок» він переїхав до США в 1995 році за програмою працевлаштування колишніх радянських учених, які розробляли зброю масового ураження. Ще у 1992 році він дізнався, що в Нукусі тривають випробування отрути «Новичок», обурився і написав статтю про це «Отруєна політика» в газету «Московскіє новості». КҐБ його арештувало і утримувало у в’язниці «Лефортово», потім у «Матроській тиші». За ученого заступився Джордж Сорос, який сказав, що припинить фінансову допомогу російській науці, якщо його не випустять. В кінці 1994 року Генеральная прокуратура Росії постановила припинити слідство. Але закордонний пашпорт не давали. Засідала комісія під головуванням Сергія Лаврова‚ нинішнього міністра закордонних справ Росії. І хоча представник КҐБ заперечував‚ усе ж вирішили надати В. Мірзоянову пашпорт і він виїхав до США. У березні 2010 року підписав заяву російських опозиціонерів «Путін повинен піти».

Теги: черкаси, черкаська область, Лев Хмельковський, блог, отрута, Шихани

Черкаси наживо

На Черкащині школярі на уроках трудового навчання шиють одяг та постільну білизну для вихованців сиротинця. Учні самі вигадують дизайн, кроять та
На Відкритому Європейському чемпіонаті з робототехніки (Дебрецен, Угорщина) черкаська команда «Kiborgs.UA» (учні міської гімназії №9) увійшла в
Місто без нас ...
Борис Юхно, RSS
Обласне... Імені Симоненка! ...
Володимир Даник, RSS
Повернення ...
Юлія Фомічова, RSS