Про шариків, рябків та бровків

Володимир Чос, RSS,
Дата: 2-04-2018, 12:21

Любителі пожартувати кажуть, що найпопулярнішою одиницею виміру у Городищі є собака. Містечко – собака за пів години оббіжить, калюжі – собака не перескочить, погода – собаку на вулицю не виженеш, проблем – як собак нерізаних, життя – просто собаче, а на базар один раз сходиш – половина зарплати гавкнула!
Звісно, таке безвідмовне почуття гумору допомагає городищанам витримати усі труднощі. Але якщо серйозно, то проблема бродячих та бездоглядних тварин є досить гострою. Одні собаки є бродягами вже у кількох поколіннях. Інші ніби і мають господарів, але ті їх випускають на вулицю, щоб побігали. Можливо, так турбуються про собаче здоров’я, а може сподіваються, що набридлий пес побіжить світ за очі.
Від таких собачих гульок неабияк страждають перехожі. Непоодинокі випадки, коли бездоглядні собаки кусали людей. Один чоловік йшов по вулиці, зустрів великого чорного волохатого собаку. Оскільки чотирилапих ніколи не боявся, вважав їх своїми друзями, то спокійно попрямував далі. Проте у пса були якісь свої, тільки йому відомі, плани на день. Тому підбіг до перехожого і без жодних причин укусив за ногу! Не врятували навіть міцні штани – гострі зуби прокусили аж до крові! Вдома жінка обробила і перев’язала рану, а потім пошкандибав до лікарні, бо хтозна, носієм якої зарази був той пес. Тільки кум пожартував, що коли собака покусала людина, то це звичайна подія, а ось коли людина покусає собаку – це вже буде сенсація.

Як розповів лікар-травматолог Юрій Юрін, торік після укусів домашніх та бродячих тварин до лікарів звернулися 30 осіб. Із них дев’ятнадцяти громадянам довелося робити антирабічне щеплення, щоб запобігти смертельному захворюванню на сказ. Адже якщо тварина домашня – за її поведінкою можна два тижні спостерігати, чи не проявиться хвороба. Якщо ж тварина бродяча, або узагалі дика, – щеплення потрібно робити обов’язково. Цього року щеплення для профілактики сказу робили після укусу білки, укусу миші, 7 укусів собак та 10 укусів котів. Як бачимо, коти кусалися найчастіше, адже люди їх охоче беруть на руки та гладять. Торік були й укуси лисиць. Адже хворі на сказ дикі тварини перестають боятися людей і приходять до населених пунктів. Бродячі тварини – це загроза здоров’ю дорослих та дітей.
Колись після укусів скажених тварин, людині робили 30 уколів в живіт. Нині те жахіття вже давно у минулому. Тепер упродовж 90 днів роблять усього 6 уколів. Вакцина досить дорога – одна доза коштує до 300 грн (тобто курс обходиться у межах 1 800 грн). Але для пацієнтів лікування безкоштовне. Вакцину закуповує лікарня. Головне, щоб препарат був в державі.
Серед груп ризику, які постійно наражаються на небезпеку бути покусаними, варто відзначити листонош. Щодня по усіх вулицях вони розносять кореспонденцію, прямують від оселі до оселі. І у прямому значенні небезпека їх чатує на кожному кроці! Як розповіла начальник районного відділення «Укрпошта» Тетяна Качур, у вересні минулого року листоношу покусала собака у Городищі. Вістівниця принесла людям пенсію. Коли зайшла до двору, туди вскочила сусідська собака – і напала на жінку. У минулі роки листоношам навіть видавали свистки, щоб відганяти собак. А нині вони мають газові балончики. Проте, коли їх діставати, коли треба і велосипед вести, і нести важку сумку з кореспонденцією й товаром. Що по вулицях собак бігає, то ще й у двори заходити небезпечно! Тому прохання тримати своїх домашніх чотирилапих сторожів на прив’язі, хоча б у ті дні, коли знаєте, що прийде листоноша. Адже пенсії носять акуратно число в число. Поважайте працю листонош!

Проблема бродячих тварин є давньою, можна сказати хронічною. У «Новій Добі» за 2000 рік трапилася замітка: «Хижих тварин розвелося у лісових угіддях Городищенського району у 3 рази більше за оптимальну норму. Із настанням весни серед хижаків почастішали випадки захворювання на сказ. Щоб зупинити поширення небезпеки, районне товариство мисливців-любителів мобілізувало охочих побродити з рушницею на відстріл хижаків. Вже ліквідовано 55 лисиць і 85 бродячих собак». Тоді мисливцям на кожну собаку видавали по два набої (певно другий постріл мав бути контрольним). Потім розкидали отруту, яку поїли не тільки бродячі тварини, а й домашні улюбленці, які випадково вискочили із двору у несприятливий момент.
Але нині пропагуються більш гуманні методи регулювання кількості безпритульних тварин. За приклад береться європейський досвід. Наприклад у Києві вже заборонено знищувати котів. Їх визнано частиною екосистеми міста. Без них не стане порятунку від мишей і пацюків.
У 2016 році сесією Черкаської обласної ради була ухвалена обласна Програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2016-2020 роки. Передбачено у кожному районі Черкащини створення спеціальних пунктів, які будуть відловлювати безпритульних тварин, робитимуть стерилізацію, вакцинацію проти сказу та шукатимуть їм нових господарів. Як собаче питання вирішиться на практиці, поживемо – побачимо.

Володимир Чос

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода