Радянська техніка на китайських банкнотах

Іван Десятніков, RSS,
Дата: 10-04-2018, 16:43

Перемога комуністів у Китаї та проголошення 1949 року Китайської Народної Республіки зустріло більш ніж схвальну реакцію з боку керівництва Радянського Союзу. З метою отримати такого вагомого союзника як Китай, СРСР розгорнув масштабну програму економічної допомоги цій країні. Широкою рікою з СРСР до Піднебесної потекли техніка, матеріали, обладнання, радники-фахівці та технології.

Передову техніку, за допомогою якої мав бути побудований комунізм, китайці побачили на грошах раніше, ніж на віч.

1955 року у грошовому обігу Китаю з’явилися нові банкноти – юані та його розмінні одиниці – цзяо і фині, іноді вживається фень (Грошова одиниця Китаю – юань дорівнює 10 цзяо, 1 цзяо дорівнює 10 финів.). Усі банкноти датовані 1953 роком.

Радянська техніка на китайських банкнотах
Радянська техніка на китайських банкнотахНа банкноті номіналом 1 фин зображено вантажівку «Цзефан» СА10. «Цзефан» (китайською – «Визволення») є копією радянського автомобіля ЗІС-150. Ця вантажівка випускалася у КНР з 1956 року на заводі у Чанчуні, побудованому за допомогою радянських спеціалістів у провінції Гірін. «Цзефан» став першим китайським автомобілем.

Радянська техніка на китайських банкнотах
Радянська техніка на китайських банкнотах


На банкноті 2 финя зображено літак Лі-2 або Y-4 за китайською класифікацією. На банкноті літак без розрізнювальних знаків. Створений на основі американського Douglas DC-3, Лі-2 різних модифікацій поставлялися до КНР Радянським Союзом починаючи з 1949 року і використовувався як ВПС, так і цивільною авіацією.

Радянська техніка на китайських банкнотах
Радянська техніка на китайських банкнотах
На банкноті номіналом 5 финів зображено пасажирський поїзд, керований потягом з зіркою на дверці димової коробки. Очевидно, зображено потяг серії ФД («Фелікс Джержинський»), за китайською класифікацією – FX. У 1958-1960 роках близько 950 потягів цієї серії були передані СРСР залізницям КНР. На основі конструкції радянських потягів серій ФД та ЛВ здійснювалася розробка першого китайського паротяга серії НР, який почав вироблятися у КНР 1956 року.

Радянська техніка на китайських банкнотах
Радянська техніка на китайських банкнотах


На банкноті номіналом 1 цзяо зображено трактори з плугами у полі. Вочевидь, це – «Донгфангхонг» (китайською – «Червоний Схід») – китайська ліцензійна копія радянського трактора ДТ-54. Виробництво цих тракторів почалося 1958 року на заводі у місті Лоян, що у провінції Хенань. «Червоний Схід» став основою механізації сільського господарства КНР.

Описані вантажівку, літак та паротяг можна побачити також на інших китайських банкнотах. Зокрема, на військових ваучерах Народно-визвольної армії Китаю випуску 1965 року. Ці грошові знаки були у обігу на території китайських військових баз у Демократичній Республіці В’єтнам протягом 1965–1970 років. Китай відкрито не визнавав перебування своїх військовослужбовців у цій країні, тому ці банкноти є значно менш відомі і більш раритетні вище описаних банкнот. Порівняно з китайськими банкнотами 1955 року, Лі-2 та «Цзефан» зображені по-різному. Літак навіть має розпізнавальні знаки цивільної авіації Китаю. А от зображення потягів майже ідентичні.

Після ХХ з’їзду КПРС відносини СРСР та Китаю стали погіршуватися. На середину 1960-х радянське керівництво більше остерігалося не НАТО, а КНР. Піком китайсько-радянського протистояння став збройних конфлікт на острові Даманський на річці Уссурі. Але радянські технології продовжували працювати. Подекуди радянська допомога початку 1950-х відчувається і зараз. «Цзефани» випускалися до 1986 року. І досі випускаються моделі з майже тією ж ходовою частиною, але іншою кабіною, наприклад EQ140 корпорації DongFeng. Лі-2 прослужили у Китаї до кінця 1970-х років. Паротяги ФД китайські залізничники продовжують використовувати й по сьогодні. Так само досі подекуди орють китайські ниви «Донгфангхонги».

Радянська техніка на китайських банкнотах
Радянська техніка на китайських банкнотах

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода