Новина із категорії: Лев Хмельковський, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Кобзарський рід з Чорнобая

Кобзарський рід з Чорнобая
Лев Хмельковський, RSS
Дата: 19-04-2018, 14:25.
Я не раз слухав гру відомого бандуриста Віктора Мішалова на щорічних фестивалях української культури в Кетскільських горах штату Нью-Йорк, але не знав, що він веде родовід з Черкащини. Це дослідив історик Олександр Панченко з Лохвиці. Він написав, що у Сіднеї кобзарське мистецтво ширили уродженці історичної Полтавщини Федір Деряжний, Марко Мішалов та Григорій Бажул, а пізніше нащадки полтавців – Петро Деряжний та Віктор Мішалов.

Віктор Мішалов народився в австралійському Сіднеї 4 квітня 1960 року, закінчив музичний факультет Державного університету та педагогічний інститут у Сіднеї, здобув науковий ступінь кандидата мистецтвознавства в Харківській державній академії культури, а у 2012 році поступив до докторантури в Інституті мовознавства фольклору та етноґрафії.

В. Мішалов вчився гри на бандурі у Федора Деряжного, Григорія Бажула, а потім на стипендію Австралійської ради мистецтв в Америці у Гната Гончаренка, Григорія Китастого, Петра Китастого, Василя Ємця та Леоніда Гайдамаки. У 1979–1984 роках В. Мішалов вчився у Київській консерваторії по класу бандури, дириґування та вокалу, одночасно вивчав гру на старосвітській бандурі. Він став Віктор Мішалов став концертмайстром Української капели бандуристів імені Тараса Шевченка у США, а згодом - засновником Канадської капели бандуристів. Він удостоєний ордена «За заслуги». Його дід Марко Мішалов народився у Чорнобаї. Це був науковець, викладач, видавець, знавець бандурної музики. Він помер у Австралії 8 серпня 1995 року. Були видані в Австралії його книги «Кобзарі-бандуристи XIX-початку XX століття», «Сіднейська школа бандуристів», «З історії українського кобзарства-бандурництва», «Праці Г.Хоткевича в ділянці бандурного мистецтва», «Українські кобзарі-бандуристи», «Шлях молодого бандуриста-його рожі і терни», «Українські кобзарські думи. До питання виникнення розвитку та сучасного стану українського кобзарського епосу».

Середню освіту Марко Мішалов здобув в Золотоноші, у чоловічій ґімназії, а вищу – в Золотоніському відділі Уманського сільськогосподарського аґротехнікуму у 1924 році. У 1925–1938 роках Марко Васильович працював науковцем на Лубенській дослідній станції лікарських і етероолійних рослин, а у 1938–1941роках був викладачем у Всесоюзному Тернівському технікумі лікарських рослин в Березоточі, поблизу Лубен. Він надрукував ряд праць з аґрономії та дослідів над рослинами, особливо м’яти, ромашки та беладони, а вже в Австрії вийшла його популярна брошура «Атом та його енергія». В Австралії Марко Васильович далі продовжував писати науково-популярні статті, які друкувалися в місцевих часописах, почав видавати в 1976 році журнал «Бандурист».

М. Мішалов часто зустрічався з мандруючими кобзарями, мав нагоду вчитися у знаменитого Михайла Злобінцева (сценічне ім’я – Домонтович), який викладав математику в гімназії в Золотоноші та із студентів створив гурток бандуристів. М. Мішалов часто бував на концертах Михайла Домонтовича. У 1919 році М. Злобінцев був призначений на посаду комісара справ народної освіти, був автором «Самонавчителя гри на бандурі», а також першого збірника творів для бандури. М. Злобінцев помер на засланні у 1937 році.

М. Мішалов до Німеччини потрапив разом зі своїм сином Юрієм. Вони опинилися в австрійському таборі для переміщених осіб недалеко від Відня, де перебувала Капела бандуристів імені Тараса Шевченка. Переїхавши до Австралії в 1949 році, він і далі цікавився кобзарським мистецтвом, тримав близькі стосунки з шкільним другом і бандуристом Павлом Носярою, а також іншим полтавцем Григорієм Бажулом, фінансово підтримував діяльність капели бандуристів ім.Т. Шевченка, ансамблю бандуристів ім. Гната Хоткевича в Сіднеї та Школи гри на бандурі при Центральній рідній школі ім. Княгині Ольги.

Дружиною Марка Мішалова стала Домна Погудіна, уродженка Мурома, вищу освіту здобула у Петрограді, пізнішому Лєнінграді, стала дипломованим хіміком й була скерована на роботу до Лубенської дослідної станції лікарських й етероолійних рослин, де й познайомилась з М. Мішаловим. Син Марка Мішалова – Юрій, батько Віктора Мішалова, народився 18 серпня 1928 року в селі Березоточа. У Австралії став першим українцем, що закінчив у 1955 році Сіднейський університет з дипломом інженера.

Наприкінці липня 2010 року Віктор Мішалов побував на Полтавщині – Березоточі, Лохвиці, Пирятині, Лубнах, Зінькові, Гадячі, Миргороді, та Семенівці. Варто запросити його до Черкас.

Кобзарський рід з Чорнобая
Кобзарський рід з Чорнобая

Теги: черкаси, черкаська область, історія, Чорнобай, Чорнобаївський район

Черкаси наживо

На Черкащині школярі на уроках трудового навчання шиють одяг та постільну білизну для вихованців сиротинця. Учні самі вигадують дизайн, кроять та
На Відкритому Європейському чемпіонаті з робототехніки (Дебрецен, Угорщина) черкаська команда «Kiborgs.UA» (учні міської гімназії №9) увійшла в
Місто без нас ...
Борис Юхно, RSS
Обласне... Імені Симоненка! ...
Володимир Даник, RSS
Повернення ...
Юлія Фомічова, RSS