Сахнівських таємниць вистачить на десяток міст і сіл

Володимир Чос, RSS,
Дата: 25-05-2018, 09:20

Надзвичайно багату і цікаву історію має село Сахнівка Корсунь-Шевченківського району. Тут є свої нерозгадані таємниці та непередбачувані сюжети. Як тільки змогло зосередитися на невеликій території стільки цікавого! Якщо узятися ретельно досліджувати минуле, то отримаємо стільки безцінного матеріалу, що можна написати й історичні драми, і пригодницькі повісті, і любовні романи! Але сьогодні зробимо просто коротку екскурсію в минуле. Допоможуть стародавні книги.
Сахнівських таємниць вистачить на десяток міст і сіл

Про сліди існування людини у цих краях відомо здавна. У Поповому яру вода вимила кістяк і бивні мамонта, а у 1944 році знайдено зуб мамонта вагою 4,5 кг, у 1949 році частину бивня вагою 6 кг. У Глибокому рову вода вимила суцільний кістяк мамонта. Деякі експонати тієї доби зберігаються у Сахнівському шкільному музеї.
Сахнівських таємниць вистачить на десяток міст і сіл

У книзі Лаврентія Похилевича «Розповіді про населені місця Київського губернії» (1864 рік) читаємо: «Сахнівка – село за 3 версти від Нетребок. Це село, оточене з одного боку досить значними підвищеннями, а з іншого – величезними лісами. Село розташоване в низині на лівому боці Росі і витягнуте удовжину. У 1765 році тут було 78 будинків. Станом на 1864 рік вже налічувалося більше 200 хат і до 1620 жителів».
Наразі величезних лісів уже немає – їх давно вирубали задля виготовлення смоли, дьогтю, поташу.
За переказом, Сахнівка населялася вихідцями з Батурина (Чернігівська область). 21 лютого 1792 року село отримало від польського короля Станіслава Августа Понятовського статус містечка. Мало королівську привілею – герб і магдебурзьке право. Тобто, жителі самі обирали собі воєвод, старост і суддів. Відомо, що ще у більш далекому минулому село називалося Осетрів. В королівській грамоті давався опис герба: «два осетри, навхрест покладені, на пам’ять, що село початково Осетровом звалося». Пізніше назва змінилася на Сахнів міст.
Похилевич пише: «Помітні поблизу села дві гори – Пастушка та Дівиця. На останній, за переказами, з незапам’ятних часів існував дівочий монастир. На самісінькій вершині стояла церква, а на уступах гори – келії черниць. На цій горі знаходили невеликі хрестики, частини дзвонів та різного церковного начиння». Місцеві жителі вкажуть нам три гори: Пастушку, Дівицю, Крутий шпиль. А ось історик Володимир Антонович у книзі «Археологічна карта Київської губернії» (1895 рік) стверджував, що тут вісім гір і пагорбів. У 1781-1783 роках Україною подорожував французький художник та військовий інженер Жан-Анрі Мюнц (1727-1798). Він створив альбом із 140 кольорових акварелей, серед яких є і зображення Сахнівських гір.
Сахнівка славилася у Київській губернії тютюновою промисловістю, поширеною тут з давніх часів. На початку ХІХ століття, особливо у військовий період 1812, 1828-1831 років, орендарі маєтку збільшили у Сахнівці виробництво тютюну високого ґатунку, відомого під назвою Сахнівського. Тоді його збирали до 10 тисяч пудів! Але із 1840-го та у наступні роки, коли довкола почали діяти цукрові заводи, тютюнова промисловість скоротилася до 200 пудів. Тютюнові плантації на полях замінили буряковими. Тільки невеликі грядки засівалися селянами тютюном для особистих потреб.
Енциклопедичний довідник Брокгауза і Ефрона зазначає, що на початок ХХ ст у Сахнівці було кілька крамниць («лавок»), діяла церковно-приходська школа та працювало багато вітряків.
Про Сахнівську церкву у Візитах Корсунського деканату 1741 року говориться, що вона «під титулом Св. Трійці, пристойна, побудована прихожанами 1736 року біля старої». Коли церква постаріла, нова була побудована у 1853 році прихожанами, за сприяння власника.
Хвилює уяву знаменитий Сахнівський скарб, знайдений у 1900 році на території городища Дівич-гора. Скарб датується другою половиною ХІІ ст і складається із золотих прикрас. Вражає діадема із зображенням полководця Олександра Македонського.
Володимир ЧОС

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода