Новина із категорії: Іван Десятніков, RSS

Роздрукувати        Друкована версія

Золотий червінець 1923 року: міф і реальність

Золотий червінець 1923 року: міф і реальність
Іван Десятніков, RSS
Дата: 18-07-2018, 11:23.
Читав сьогодні одне з краєзнавчих досліджень і вкотре наштовхнувся на досить поширений міф про радянський золотий червінець. Коротко суть його полягає у наступному. 1923 року для зміцнення грошової системи, зруйнованої революцією і громадянською війною, радянський уряд вводить в обіг нову монету – червінець. Оскільки монета була виготовлена із золота, це зміцнило довіру населення до нових радянських грошей, сповільнило інфляцію і стабілізувало фінансову систему країни.

Золотий червінець 1923 року: міф і реальність

Але реальність полягає у тому, що населення золотого радянського червінця не побачило!
Протягом 1922–1924 років у Радянській Росії, (а відтак, і в Радянській Україні, яка мала з першою єдиний грошовий обіг), а згодом у СРСР була здійснена грошова реформа. Поряд з деномінацією рубля, була введена нова грошова одиниця – червінець. Червінець був забезпечений золотом – на банкнотах було зазначено, що 1 червінець містить 1 золотник 78,24 долі (7,74 г) чистого золота. Такий самий вміст золота мали дореволюційні царські 10 рублів. Рублі і червінці перебували в обігу паралельно. Державний банк щоденно оголошував новий курс червінця відносно рубля.

Щоб остаточно подолати інфляцію, у жовтні 1922 року уряд виніс постанову про випуск золотих червінців як монет. Золотий червінець типу 1923 року карбували за стандартами дореволюційної миколаївської 10-рублевої золотої монети зразка 1897 року.

Але у широкий обіг золоті червінці не надходили, та й розмін паперових грошей на золото був суттєво обмежений. На банкнотах зазначалося, що «початок обміну встановлюється особливим урядовим актом». Такого акту так і не було ухвалено, тож забезпечення грошових знаків золотом залишилося лише словами.

Золоті монети-червінці радянський уряд використовував для зовнішньоекономічних розрахунків. За золото за кордоном купувалися необхідні матеріали та технології. Розрахунок золотими монетами був у той час загальносвітовою практикою. Золотозливковий стандарт набув поширення лише у кінці 1920-х років. Тому, власне, й карбувалися радянські золоті червінці.

До речі, деякі країни відмовлялися приймати монети з радянською символікою, оскільки не визнавали СРСР. Тоді радянський уряд налагодив виробництво золотих монет номіналом 5 і 10 царського зразка рублів, датовані 1898 та 1911 роками відповідно. Символіка Російської імперії на цих монетах більшовиків не бентежила, тільки б закордонні партнери приймали їх при розрахунках. Останні не заперечували.

Не дивлячись на досить великий тираж – 2,75 млн штук – золотих радянських червінців до нашого часу дійшло мало. Майже усі вони були вивезені за кордон.

Але у народі залишилася пам’ять про золотий червінець. Оскільки населення золотих радянських червінців фактично не бачило, очевидно, що маємо справу з певним зміщенням понять. Мабуть, це пам’ять про царські золоті монети, які активно використовувалися в обігу у 1920-х роках і були мірилом цінності товарів і послуг. Паперові радянські червінці цього періоду через свою високу вартість скоріше відігравали роль цінних паперів, ніж засобів обігу, але були еквівалентом золотої царської десятки. Так і сплуталися золоті царські 10 рублів та паперові червінці, створивши міф про радянські золоті монети.

Теги: черкаси, черкаська область,

Черкаси наживо

У Черкасах сталася дорожньо-транспортна пригода по вулиці Смілянській. Повідомляють в прес-службі Патрульної поліції. Водій автомобіля Scania не
Наразі тут найбільше потребують четвертої позитивної групи, однак чекають на всіх бажаючих долучитися до доброї справи. Про це інформує телеканал
Про «мову ненависті» ...
Галина Березенко, RSS
Дорога в незалежність ...
Сергій Мошенський, RSS
Три зустрічі з морем ...
Владислав Бедринець, RSS
Про транспорт у Берліні ...
Галина Березенко, RSS
Спеціяльний поштовий штемпель ...
Лев Хмельковський, RSS
Про жнива ...
Сергій і Ольга Зінченки
Росія не залишила Грузію ...
Лев Хмельковський, RSS