Студенти - юристи потенційні безробітні?

Дата: 18-09-2013, 17:52

Ольга Фурман, заступник директора департаменту освіти й науки Черкаської облдержадміністрації:
«Щороку Черкащина отримує майже 400 нових юристів»


У нашій області підготовку фахівців юридичних спеціальностей здійнюють три вищі навчальні заклади ІІІ-ІV рівня акредитації: Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького, Східноєвропейський університет економіки й менеджменту, Черкаський кооперативний економіко-правовий коледж. За словами щороку до цих навчальних закладів вступають 400 осіб, а отримують дипломи про вищу юридичну освіту 376 осіб.

Проте, мабуть, керівництво закладів уже відчуло, що стереотип про престижність професії юриста дещо втрачає свою актуальність. Тому впродовж останніх п’яти років при них працюють Центри працевлаштування випускників. За відсутності колишнього сумнозвісного примусово-добровільного розподілу ці центри покликані моніторити регіональний ринок праці, співпрацювати з обласним та районними центрами зайнятості щодо бази даних вакансій в регіоні та з потенційними роботодавцями й усіляко сприяти випускникам в отриманні перших робочих місць за здобутим фахом.
Марина Сорокіна, перший заступник директора Черкаського обласного центру зайнятості:
«Випускники-юристи поповнюють ряди клієнтів служби зайнятості»


Громадяни, що шукають роботу юриста, стикаються з такими ж проблемами працевлаштування, як і решта безробітних. Насамперед, це недостатня кількість вакансій, які пропонують роботодавці. Так, наприклад, з початку цього року роботу за допомогою служби зайнятості області шукали понад 46 тисяч безробітних, а вакансій в базі даних налічувалось близько 22 тисячі, тобто на 1 вакансію претендувало дві особи.

Спостерігається дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, пов’язаний з перевиробництвом фахівців за деякими спеціальностями. Свого часу ВНЗ в кілька разів збільшили підготовку юристів, економістів та менеджерів. А сьогодні саме на ці професії припадає значна частка молодих безробітних. Натомість зараз спостерігається дефіцит працівників з робітничими професіями. Деякі навчальні заклади здійснюють підготовку надлишкових на ринку праці спеціалістів і не володіють інформацією про галузі, які будуть розвиватися. Наслідком є те, що випускники навчальних закладів поповнюють ряди клієнтів служби зайнятості, а роботодавці залишаються без необхідних кадрів.

Для 220 юристів, які звернулись до центрів зайнятості в цьому році, пропонувалось понад 60 відповідних вакансій. Таким чином, на 1 вакансію могли претендувати менше 4-х осіб. Працевлаштуватися за цією спеціальністю, звичайно, простіше у великих містах. Так, наприклад, у цьому році з вакансій юриста кожна п’ята – заявлена до Черкаського міського центру зайнятості. Відповідна ситуація спостерігалась і торік, коли понад чверть всіх заявлених вакансій юристів та половина вакансій юристконсультів були зосереджені саме в міському центрі зайнятості.

Успіх у працевлаштуванні, насамперед, залежить не лише від вибраного фаху, але й від освітнього рівня, конкретних навичок і досвіду роботи претендента. Нині підвищений попит у роботодавців мають фахівці з високим рівнем освіти та кваліфікації: програмісти, інженери, менеджери. Як і раніше, затребувані на ринку праці висококваліфіковані юристи й економісти, оскільки на представниках цих професій базується ринкова економіка. На фахових професіоналів завжди є попит на ринку праці, тому до вибору та здобуття професії треба підходити виважено.
Олена Стрілецька, керівник апарату апеляційного суду Черкаської області:
«Молодь дезорієнтує ідеалізований образ адвоката»


Вибір професії – це вибір життєвої дороги, тому до нього треба підходити відповідально. Дуже часто юристами стають для продовження династії – батьки чи просто родичі є представниками цієї професії. У такому випадку молода людина чітко усвідомлює всі особливості цієї роботи. Якщо ж людина сама обирає цю професію, то є значний ризик помилитися. Можливо, дезорієнтує ідеалізований образ адвоката чи судді, який створюється в суспільстві. Насправді все не так яскраво, та й заробітки на перших етапах зовсім скромні. Ніхто зі студентської лави не потрапляє до зали судових засідань високооплачуваним адвокатом чи суддею – починають зазвичай з судових розпорядників, секретарів судових засідань тощо. І до цього треба бути готовим.

Навіть якщо людина впевнена, що хоче стати саме юристом, то вона має ще визначитися з напрямом діяльності. Спектр надзвичайно широкий: робота в суді, прокуратурі, адвокатська практика, нотаріальна діяльність тощо. Цей вибір не менш важливий, ніж сам вибір професії, й тут допомагає виробнича практика під час навчання. Побачивши увесь процес зсередини, молода людина уже може скласти для себе уявлення про специфіку тієї чи іншої роботи, зіставити її зі своїми бажаннями та можливостями й зробити вдалий вибір.

Зрозуміло, освіта має бути якісною та ґрунтовною. Її молодь отримує в ВНЗ. Є виші, які роками здобували імідж найкращих, напевне, недарма їх вважають престижними. Та їх диплом – ще не запорука успіху, багато чого в руках самого студента. Бо які б видатні професори, доктори наук не викладали, якщо людина не бажає отримувати знання – вона їх не отримає. Самому треба наполегливо вчитися. Тож наполегливість – одна з перших рис, яка має бути притаманна успішному юристу, а ще відповідальність, висококваліфікованість, принциповість, самодисципліна і, звісно ж, людяність. Мабуть, як і в будь-якій іншій професії, перш за все треба бути вимогливим до себе, об’єктивно ставити перед собою цілі й впевнено йти до них – це і є запорукою просування по службі.

Наприклад, перш ніж потрапити на роботу до нашого апеляційного суду, недостатньо просто отримати фахову освіту. Апеляційний суд – це вже не суд першої інстанції, а тому робота тут складніша й відповідальніша – відповідно, і вимоги щодо компетентності та досвідченості більш високі. Треба пройти конкурс на заміщення вакантної посади, спеціальну перевірку й вдало повестися на співбесіді. Шлях непростий, але того вартий. Адже, окрім можливостей кар’єрного росту, фахівець отримує повний соцпакет, за сумлінне, якісне виконання роботи та ініціативність здійснюється виплата премій, доплат за вислугу років, високі трудові досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи тощо. А держслужбовці ще додатково отримують доплати за ранг. Окрім того, надається матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати. Також за понад 10 років стажу роботи в державних органах надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю до 15 календарних днів.

Вибирати нам є з кого, і плинність кадрів у нашому суді незначна. Я очолила апарат апеляційного суду Черкаської області лише на початку цього року. За цей час на роботу до нашої установи було прийнято 4 працівники, однак юрист – лише один. На сьогодні роботу апеляційного суду Черкаської області забезпечують майже 90 працівників, з яких переважна більшість – фахові юристи. Наразі є вакантні посади спеціалістів.
Підтримую думку Ольги Фурман
Підтримую думку Марини Сорокіної
Підтримую думку Олени Стрілецької
Не поділяю жодної думки

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода