Безкоштовне харчування молодших школярів: відмінити не можна фінансувати

Дата: 21-01-2015, 16:02

Наталя Джуган, директор департаменту фінансової політики Черкаського МВК:
– Черкаси завжди були в авангарді всіх реформувань як у сфері бюджетного устрою в країні, так і в галузевих нормативах.
Я є членом асоціації фінансистів міст України з 1991 року, У мене 25 років стажу роботи у бюджетній сфері міста. На сьогодні є членом робочої групи по децентралізації фінансів. Хто, як не я, бачить, які видатки в місцевих бюджетах неефективні. Один з них – харчування дітей в школах.
Нормою освітянського законодавства передбачено безкоштовне харчування учнів 1-4 класів. Крім цього, харчуванням забезпечуються категорійні діти: з малозабезпечених сімей, діти-сироти, діти, постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС.
Дуже складно було з самого початку, коли тільки ввели ці норми. Коштів треба було у 5 разів більше, ніж малося, щоб їх запровадити у повному обсязі. Але їх не було. Не було їх і надалі. За ті кошти, що місцевий бюджет міг виділити на ці цілі, повноцінне харчування дітей забезпечити неможливо. Тому якість харчування, м’яко кажучи, бажає кращого.
З іншого боку, коли ми виходимо з перевірками у навчальні заклади, то жахаємося від побаченого. Особливо ж у тих мікрорайонах, де проживають забезпечені сім‘ї. До 90 % (!) усіх продуктів потрапляють у відходи. По суті, бюджетні кошти викидаються на смітник. А це злочин.
На жаль, є закон, і ми не можемо його не виконувати. Але протягом 5 останніх років ми всюди, де тільки можна, наполягаємо на тому, щоб відмінити це положення про харчування дітей навчальних закладах. Ми абсолютно за те, щоб забезпечити харчуванням категорійних дітей. Вони справді цього потребують. Тоді коштів може вистачити на справді якісне харчування, тоді ми зможемо дотримуватись норм повноцінного харчування.
Нинішня ситуація, коли у школах намагаються нагодувати геть усіх дітей за копійки, призводить до того, що діти харчуються абичим, і в результаті хворіють. Тому на всі можливі закиди опонентів одразу кажу, що ми саме й керуємося в першу чергу турботою про здоров‘я дітей. Нині харчування дітей – неякісне. А якісне за такі кошти надати неможливо. Тому не треба брехати одне одному, ми всі це розуміємо.
Наразі в Черкасах витрачається до 10 млн грн. на рік на забезпечення харчування дітей у школах. Сьогодні до кінця року на це потрібно 1,7 млн грн. І щонайменше половина цих грошей підуть в помиї. При тому, що на зарплату тим же вчителям не вистачає 20 млн до кінця року.
Новація від мінфіну нині полягає в тому, щоб підвищити відповідальність галузевих міністерств. У змінах до бюджетного законодавства планується, що перераховувати кошти на заклади освіти буде Міністерство освіти, і саме воно рахуватиме видатки: скільки на харчування дітям, скільки на зарплату вчителям, скільки на опалення шкіл і так далі. Таким чином, Міносвіти і відповідатиме за ці видатки. Там теж є фахівці-економісти, які мають прорахувати усе до дрібниць і які будуть покликані захищати інтереси галузі.
Одне залишається без сумніву: держава має правильно і ефективно витрачати кошти. А для цього є два шляхи: або ми самі, місцева влада, будемо визначати, куди спрямовувати ресурси, або ж нами керуватимуть «зверху», визначатимуть фінансову політику – але для цього мають повністю забезпечити виконання реальними коштами.
Юрій Лункін, директор черкаської школи № 19:
– Зважаючи на ситуацію в країні, на обмежені можливості фінансування, освітяни, звісно, з розумінням ставляться до намагань уряду економити кошти в умовах гострого дефіциту бюджету. Але ж йдеться не просто про користь харчування дітей під час навчального процесу, а й про потрібність його. У багатьох школах, що розташовані у «пролетарських» районах міста, ці обіди чи сніданки у шкільній їдальні дітей – вагоме джерело харчування дитини взагалі, протягом усього дня. Особливо це стосується так званих категорійних дітей – чорнобильців, малозабезпечених, позбавлених батьківського піклування тощо. До цих традиційних категорій віднедавна ще приєдналися діти переселенців. Їхні батьки часто ще не встигли знайти собі роботу, не мають можливості забезпечити родину засобами до існування, тому школа хоча б у цьому харчуванні могла б їх підтримати.
Такі категорійні діти (та й не-категорійні також) часто прибігають до школи навіть не поснідавши. Заняття у нас починаються рано, о восьмій ранку. Тож гарячий сніданок після першого-другого уроку досить доречний. До того ж вчителі можуть бути спокійні, що така дитина, посьорбавши супу чи з’ївши котлету, точно цього дня їла. На жаль, іноді такої впевненості нема.
Я сам з задоволенням обідаю у шкільній їдальні. Жодних нарікань до якості продуктів чи приготованих страв не маю, і від батьків чи вчителів теж їх не чув.
Якщо запропонувати батькам сплачувати частину коштів за харчування їхньої дитини, думаю, багато хто з них змушений буде відмовитись. Для багатьох сімейних бюджетів це буде чимала сума, то ж діти, у кращому випадку, бігатимуть з бутербродами. Це, на мою думку, створюватиме певні незручності й самим дітям, і оточуючим.
Тож, якщо мене спитають, чи потрібне таке гаряче харчування у школах – то я обома руками «за». Інша справа, якщо нема фінансування, то де його взяти?
Галина Гаврилюк, колишній очільник департаменту освіти та науки Черкаської ОДА:
– Закон України від 28.12.2014 відмінив обов’язковість харчування учнів початкових класів, переклавши повноваження щодо вирішення цього питання на місцеві органи виконавчої влади та (або) самоврядування. В умовах обмеженого фінансового ресурсу, коли в окремих районах і містах не забезпечуються видатками захищені статті (зарплата, енергоносії), зрозуміло, постане питання відміни гарячого харчування. Скоріше за все, безкоштовне харчування в навчальних закладах надаватиметься учням 1-11 класів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених сімей, з особливими освітніми потребами.
Та не спішіть обурюватися і звинувачувати в усьому Уряд. Ми ж не вперше зіткнулися з цією проблемою. Були у нас і гарячі обіди, потім тільки обов’язковий стакан молока, потім років 10 зовсім не харчували молодших школярів за рахунок бюджетних коштів. І лише з 2004 року ця норма повернулася, але впроваджувалась досить натужно. Були періоди, коли ці гарячі обіди підмінялися чаєм з булкою.
3-5-7 гривень на харчування однієї дитини. Для когось це єдина тарілка супу в день, а хтось зовсім не ходить до їдальні, бо батьки забороняють і відповідно годують самі. Тому я солідарна з Міністром фінансів Н. Яресько, що в питанні надання безкоштовних обідів потрібен адресний підхід: комусь збільшити суму і дати повноцінний обід, а хтось може заплатити за такий обід.
З 19 січня Київська міська рада скасувала безкоштовне харчування. Столичні школярі 1-4 класів не будуть отримувати безкоштовні обіди в школі, їх збережуть лише для учнів пільгових категорій, а інші учні матимуть змогу купити обід. Тому пропозиція міського голови Черкас Сергія Одарича, який запропонував поділити витрати на таке харчування між міським бюджетом і батьками, наразі є оптимальною. Він якраз не пропонує скасувати повністю обіди для молодших школярів, а розділити фінансову відповідальність з батьками. За таких умов і якість обідів підвищиться, і зловживання з бюджетними коштами зменшаться.
Харчувати безкоштовно необхідно всіх дітей пільгових категорій, проте додати до вже виписаних категорій дітей з неповних, асоціальних сімей. Спростити процедуру надання довідок для отримання безкоштовного харчування (іноді батьки місяцями не приносять підтверджуючі документи, а діти в школі втрачають свідомість від голоду). Усім іншим дітям, чиї батьки фінансово здатні купити обід, надавати такі послуги в шкільних їдальнях.
Проте, хочу застерегти всіх, хто, затверджуючи бюджет на 2015 рік, дбатиме лише про економію коштів. В області близько 55 відсотків дітей мають захворювання. За статистикою хвороби кишково-шлункового тракту посідають 2 місце (майже 49 відсотків). Кількість хворих учнів порівняно з дошкільнятами збільшується в рази! Тож чи варто економити на здоров’ї своїх дітей?

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода