Корсунській битві - 367 років

Володимир Чос, RSS,
Дата: 28-05-2015, 14:03

Найвизначнішою військовою операцією Богдана Хмельницького, що відбулася на території Черкащини, була Корсунська битва. 26 травня в Корсуні-Шевченківському відзначили 367-ліття переможної битви під Корсунем часів національно-визвольної війни українського народу проти польсько-шляхетського панування середини XVII століття. Перемога у селі Виграєві козацьких військ створила сприятливі умови для широкого розгортання національно-визвольної боротьби українського народу, пробудила його волю до самоутвердження й самовираження у формі незалежної соборної держави. Також це зумовило появу національної державної ідеї, яка стала для наступних поколінь українців, для нас із вами, неписаним заповітом у боротьбі за свою незалежність.

Передісторія цієї битви була такою. 5-6 травня 1648 року під Жовтими Водами Хмельницький розгромив передові частини польської армії. Дізнавшись про це, польські гетьмани Потоцький і Калиновський відвели свої війська до Корсуня. Поляки почали грабувати місто, вбивати жителів, палити будівлі. Хмельницький був окрилений успіхом, тому зважився дати неприятелю рішучий бій.

24 травня військо Хмельницького, що налічувало близько 15 тисяч козаків та 4 тисячі татар, стояло під Городищем. Отаборилися на місці, де нині автостанція. Зупинилися на триденний відпочинок та підготовку до наступу на польські сили. Дочекавшись зручного моменту 26 травня вони з двох сторін ударили по поляках. У бій пішла піхота, кіннота, застосовувалася артилерія.

В Гороховій балці козаки Хмельницького здобули вагому перемогу, яка увійшла в історію, як Корсунська битва. За чотири години армія Речі Посполитої була розгромлена! До полону потрапили 80 великих вельмож, разом із гетьманами Потоцьким і Калиновським, 127 офіцерів. Козаки захопили обоз, 41 гармату, багато вогнепальної і холодної зброї, військові припаси.

Польська армія, зрозумівши безнадійність свого становища, кинулася тікати. Але врятуватися пощастило небагатьом, тому що на шляхах вони потрапляли в засідки, влаштовані загоном Максима Кривоноса.

Незабаром Хмельницький з усім військом, рухаючись понад Россю, підійшов до Білої Церкви. Відсвяткувавши перемогу і укріпивши місто, він відпустив полки на відпочинок, а сам переїхав до Чигирина.

Битви під Жовтими Водами і Корсунем стали початком національно-визвольної війни українського народу 1648-1654 років.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода