Гормональні збої в організмі жінки можуть призвести не тільки до порушення циклу, а й до безпліддя та онкозахворювань

Гормональні збої в організмі жінки можуть призвести не тільки до порушення циклу, а й до безпліддя та онкозахворювань

Здоровий зовнішній вигляд, гарна зовнішність, регулярний менструальний цикл, стабільний настрій і можливість народжувати здорових дітей – усе це прямо залежить від гормонального балансу в організмі жінки. Що ж собою представляють ці гормони і чи дійсно вони такі «страшні», журналістам \”Нової Доби\” розповіли черкаські лікарі.

– Гормональна діяльність жіночого організму починається насамперед із головного мозку, – розповідає лікар гінеколог-ендокринолог Юлія Юдіна. – Спочатку гормони, тобто біологічно активні речовини, виділяє гіпофіз. І вже потім ці гормони впливають на роботу щитовидної залози, наднирників і яєчників, котрі потім теж виділяють свої гормони. Але починається все, так би мовити, «з голови», тож, недарма кажуть, що всі хвороби від нервів. Особливо ж це стосується жінок, на стан здоров\’я яких вливають гострий і хронічний стрес, перевтома, незбалансоване харчування, надмірні фізичні та розумові навантаження, шкідливі звички та погана екологія. Кожен із цих факторів може негативно вплинути на роботу щитовидки, наднирників і яєчників, а порушення їхньої функції і призводить до гормонального збою в організмі жінки. І навпаки – тільки узгоджена і нормальна робота всіх цих органів забезпечує гормональний баланс.
Насамперед про гормональний дисбаланс свідчить жіночий цикл
Першим дзвіночком, який дає знати про те, що в організмі жінки щось не так – це порушення менструального циклу.
– Нормальні місячні в жінки мають тривати 5-6 днів, проходити через 28-30 днів, але не раніше, ніж на 21-ий день і не пізніше, ніж на 35-ий, без попередніх виділень, болів унизу живота та міжменструальних кровотеч, – розповідає Юлія Володимирівна. – Якщо ж місячні рідкі чи часті, скудні чи обільні, короткі чи тривалі, болючі або ж супроводжуються виділеннями між місячними, значить цикл порушений. Також варто звернути увагу й на косметичні симптоми гормональних порушень. Якщо під час місячних чи перед ними в жінки починаються вугрові висипи, на голові волосся випадає, а в небажаних місцях, тобто над верхньою губою, на бороді, між лопатками, на задній частині стегон, росте, це свідчить про порушення функції наднирників і яєчників. У медицині цей синдром називається гірсутним і поозбутися його тільки за допомогою косметологів не можливо. Це гормональне порушення, лікувати яке потрібно в ендокринолога та гінеколога.
Варто проконсультуватися в цих лікарів і тим жінкам, котрі почали різко гладшати чи худнути без видимих причин, тобто зміни способу життя чи харчування.
– Якщо в житті жінки нічого не змінилося, окрім маси тіла, це може свідчити про гормональні порушення з боку щитовидної залози, наднирників чи яєчників, – говорить Юлія Володимирівна. – У медицині цей синдром називається метаболічним і проявляється у вигляді збільшення ваги навіть у тих жінок чи дівчат, котрі майже нічого не їдять, а також супроводжується підвищенням тиску та появою розтяжок. Про метаболічний синдром свідчить і зменшення ваги тіла. Річ у тому, що жіночі гормони виробляються також у підшкірному жирові, тож якщо його замало, то й гормонів не достатньо. Саме тому в спортсменок чи дівчат, котрі захоплюються жорсткими дієтами, виникають гормональні порушення і нерідко вони стають безплідними.
Та окрім збалансованого харчування, для підлітків, 40% яких має порушення менструального циклу, важливе значення має психоемоційний стан. Як пояснює головний дитячий акушер-гінеколог Мінздрава України, завідуюча відділенням ендокринної гінекології ІПАГ АМН України Тетяна Татарчук, в дитини під час статевого дозрівання гормони й емоції дуже пов’язані. Це той період, коли дівчата особливо переживають через свою зовнішність, оцінки, майбутнє і як результат – часто піддаються стресу, котрий може призвести до багатьох ендокринно-гінекологічних патологій. Найпоширеніша з них – порушення менструальної функції. Тільки до 18 років гормональний фон стає стабільним, але тільки в 60% дівчат менструальна функція налагоджується сама, решті потрібна допомога лікарів.
Менопаузи «молодшають» саме через гормональні збої
Окрім порушення менструального циклу гормональні збої можуть, за словами заступника головного лікаря з акушерсько-гінекологічної допомоги, головного акушер-гінеколога області Владислава Починока, призвести до ранньої менопаузи. Якщо раніше менопауза в жінок починалася в 47-52 роки, то тепер навіть раніше 40-ка.
– Жінки, яким іще немає 40-ка років. повинні звертати увагу на такі симптоми, як порушення сну та пам’яті, погіршення настрою, виникнення раптового жару по всьому тілу з потовиділенням, а також перепади тиску, сухість шкіри, ламкість волосся – усе це може свідчити про початок менопаузи, тому зволікати зі зверненням до лікаря не потрібно, – радить Юлія Юдіна.
Найгірше в ранній менопаузі її наслідки – нерідко це остеопороз. Річ у тому, що через гормональні збої припиняється утворення яйцеклітин, тому й суттєво знижується надходження в організм естрогенів – жіночих гормонів, які регулюють водно-сольовий обмін, роблять шкіру більш пружною, а кістки міцними. Саме естрогени, за словами Владислава Починока, стимулюють утворення нової кісткової тканини, затримуючи в ній кальцій і фосфор. Тож, чим менше естрогенів, тим менше й цих мікроелементів. Тому в жінок із ранньою менопаузою значно раніше виникає біль у суглобах, а кістки стають ламкими.
– Кожна жінка повинна раз у рік ходити на прийом до гінеколога, – каже пані Юдіна. – Якщо в селі такого лікаря немає, потрібно звернутися до терапевта за направленням до районних спеціалістів. На жаль. досить часто сільські жінки ігнорують ці поради, і захворювання в них виявляють у запущеному стані. Особливо це стосується літніх жінок, у яких наступила менопауза. Якщо в жінки більше року немає місячних, а потім вони пішли – це не нормально, потрібно терміново звертатися до лікаря, бо основною причиною цьому може бути онкозахворювання. Тож, чим раніше жінка звернеться до лікаря, тим буде легше відкорегувати її гормональний фон. На початкових стадіях гормональних порушень і взагалі можна обійтися без гормонів, а замінити їх гомеопатичними, рослинними, заспокійливими препаратами та вітамінами.
Інна ОНИЩЕНКО, Надія БІЛОУС
Жіночі хвороби, до яких призводять гормональні порушення:
* порушення менструального циклу
* полі- і склерокістоз яєчників
* передменструальний синдром
* гіперпролактинемія
* фіброміома матки
* ендометріоз
* ендокринне безпліддя
* ранній клімакс
* метаболічний синдром
* гірсутний синдром

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Юля

Чи можна при гормоному збої встатевий акт?

1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x