Черкаська третя міська лікарня вже декілька років поспіль стає причиною виникнення чуток про надання некваліфікованої медичної допомоги серед пацієнтів. Наприклад, про те, що для її лікарів наявність жовчного міхура уже є показанням для операції хворого? Безліч запитань, до персоналу хотіли би задати медики інших закладів охорони здоров’я. Наприклад лікарі черкаської обласної лікарні дивуються, «чому їм доводиться постійно стикатися із наслідками, наданої у Третій лікарні допомоги?». Або «чому у її інфарктному блоці працюють молоді лікарі, які не можуть прочитати кардіограму?» Чому, проводячи обхід у травматологічному відділенні, обласний травматолог виявив, що 6 із 40 хворих прооперовано неправильно? Про своє бачення проблеми «Новій Добі» розповів депутат Черкаської міської ради, голова комісії з питань охорони здоров’я Ігор Валовой.
– Сьогодні медицину Черкас чекає невідворотне реформування – у рамках загального реформування медичної галузі. Саме тому сьогодні так гостро постало питання про подальшу долю Третьої міської лікарні, – констатує Ігор Валовой. – Одним із етапів реформування є створення госпітальних округів – облаштування у кожному регіоні максимально ефективної системи допомоги. У межах кожного госпітального округу має бути лікарня швидкої допомоги, планового лікування та реабілітації, а також хоспіс. У зв’язку із реформуванням постало питання про забезпечення діяльності кожного із медичних закладів міста. Третя міська лікарня Черкас – це той заклад, де сьогодні надається допомога у найпотрібніших випадках і у найбільших обсягах – найбільшій кількості жителів міста, порівняно із іншими лікарнями Черкас. Її поки що не можна назвати повноцінною лікарнею швидкої допомоги – але вона найбільш наближена до цього формату.
Що необхідно зробити передовсім, аби лікарня могла надавати ефективну невідкладну допомогу? По-перше, необхідно докорінно міняти роботу приймального відділення, створивши можливість провести максимальне обстеження хворого для вчасного прийняття ефективного рішення про його лікування. Основна діюча особа приймального відділення сьогодні – медсестра. А там має бути фахівець широкого профілю, досить досвідчений у різних сферах медицини – на кшталт лікаря швидкої допомоги. Бо, якщо до приймального відділення доставили хворого з травмою, а хірурги перебувають на операціях – хто огляне цього хворого?
– У Третій лікарні є відділення, яких не повинно бути у лікарні швидкої допомоги (гастроентерологічне, ревматологічне), але немає відділень, які повинні бути обов’язково (отоларингологічне, урологічного – оскільки дуже багато ургентних хворих саме такого профілю), – каже Ігор Валовой. – Сьогодні ургентних хворих із нирковими проблемами «Швидка допомога» доставляє до Першої міської лікарні – але якщо це нічний час, то у лікарні може не виявитись потрібного лікаря, бо сьогодні чергує інший фахівець. Чому хворий має страждати?..
Щоб перевести ургентні відділення до Третьої міської лікарні – не потрібні зайві кошти – і площ там також вистачає.
Третя лікарня – це той заклад де повинні працювати найкращі, найбільш досвідчені і найбільш підготовлені лікарі. Коли лікують планового хворого – у лікарів є час на роздуми і прийняття рішень. А коли ситуація термінова – люди повинні бути досить кваліфікованими, аби оперативно прийняти рішення, діяти швидко і професійно. Такі кадри у Третій лікарні є, однак потрібна нормальна система управління закладом.
– Зрозумійте – все те, про що я говорю, зафіксовано нормативними документами МОЗ, проте у лікарні чомусь цього не робиться, – підсумував депутат. – Ми приїхали з перевіркою – і нам не змогли показати локальних протоколів – первинних схем огляду, діагностики і лікування хворого – їх там немає взагалі. А саме стандартизація сьогодні є необхідним кроком до підвищення якості надання допомоги. Є певні світові стандарти у кожній галузі медицини, відпрацьовані і перевірені часом – за якими 99% хворих отримає позитивний результат. Але, якщо лікар діятиме навпаки – поза стандартами – шанс матиме значно менше число хворих.