Кількість злочинів через Інтернет зростає. Як вберегтися?

Кількість злочинів через Інтернет зростає. Як вберегтися?

Фахівці вважають, що, оскільки прогрес не зупинити, користування мережею Інтернет буде поширюватись, інтернет-закупки будуть розвиватись, а значить, буде зростати і кількість злочинів у цій сфері. Тож правоохоронці закликають громадян бути уважними й дати про свою безпеку, в тому числі й фінансову.

Як не стати жертвою кіберзловмисників, радить т. в. о. начальника відділу боротьби з кіберзлочинністю УМВС в Черкаській області підполковник міліції Ігор Тининика.
– Найперше – треба якнайшвидше повідомляти про злочин правоохоронні органи. Скажімо, такий злочин, як вторгнення в систему «Клієнтбанк» трапляється нечасто – їх було два чи три на рік. Суть його полягає в тому, що зловмисник встановлює на комп’ютер бухгалтерії або керівника підприємства програму, що містить вірус, або забезпечує собі контроль доступу на цей комп’ютер. У такий спосіб він може втручатися в дії з розрахунковими рахунками підприємства. Іноді це віддалений доступ до комп’ютера, через кілька серверів, деякі з яких можуть бути зареєстровані в Сінгапурі, США тощо. Що швидше потерпілий звернеться до нас, то більше шансів на те, що ми встигнемо заблокувати втручання злочинця. У нас було три випадки, коли злочинці просто не встигли вкрасти гроші. Якщо ж власник рахунку з якихось причин зволікає зі зверненням до правоохоронців, намагається якось «розрулити» ситуацію самотужки (телефонує друзям, колегам, консультується, шукає вихід сам), то втрачається дорогоцінний час, і тоді й ми вже не можемо допомогти.

Зросла кількість шахрайств з банківськими картками з використанням функції «Екстрені гроші». Протягом 2012-2013 років таких заяв зареєстровано близько 100. А от боротися з ними важче, і робиться це довше, визнають у ВБК, бо у зв’язку з чинним законодавством банки неохоче надають доступ правоохоронцям до їхньої інформації.
– Схема цих шахрайств така. Злочинці, назвавшись співробітниками банку, телефонують до власника картки й просять уточнити його особисті дані: прізвище, ім’я, по-батькові, адресу проживання, паспортні дані, дату народження, кодове слово, номер банківської картки та номери мобільних телефонів абонентів, з якими частіше спілкується клієнт банку. Потім через оператора мобільного зв’язку блокують номер мобільного телефону клієнта банку й за допомогою розвіданих особистих даних викрадають кошти з рахунку, – говорить Ігор Михайлович. – Ми вкотре нагадуємо громадянам, що ніхто, навіть працівники банку, не можуть цікавитись вашими особистими даними, крім шахраїв. Нікому не повідомляйте персональну інформацію про себе, кодові слова й пін-код, навіть працівникам банку. Тож якщо такий дзвінок надійшов, будьте певні – це злочинці. Й одразу телефонуйте нам за телефонами: 39-31-93, 39-31-95.

Найбільш майстерно маскуються злочини на інтернет-аукціонах або в інтернет-магазинах. По-перше, через те, що віртуальний світ – це світ анонімний, по-друге, проблематично визначити час і місце скоєння злочину, по-третє, злочинці мають у своєму арсеналі новітнє програмне забезпечення, яке дозволяє приховувати сліди злочину. Крім цього, злочинці використовують так звані електронні гроші, які діють поза межами правового поля, непідконтрольні ні банкам, ні Держфінмоніторингу. При цьому шахраї вміють перевести їх в готівкові чи безготівкові, але цілком «законні», кошти.
– Слідчі підрозділи УМВС закінчили 30 кримінальних справ проти жителів Черкас, що скоювали такі злочини. Ними виявились молоді чоловіки, жителі обласного центру, які на одному з відомих сайтів виставили оголошення про продаж мобілок престижних моделей, автозапчастин до іномарок, спортивного взуття, комп’ютерної техніки, фотоапаратів та іншого товару, якого насправді в них не було. Жителі багатьох міст України – Львова, Луганська, Харкова, Одеси, Донецька, Дніпропетровська, Чернігова – перераховували їм гроші за товар, який так і не отримали, – розповідає пан Тининика. – Зазвичай це не дуже великі суми – від 25 до 5000 гривень, але шахраї в подібних випадках беруть кількістю обдурених людей.
Щоб не потрапити на гачок до таких «умільців», треба знати, яким сайтам можна довіряти, прислухатися до думки більш компететних друзів і колег, а найголовніше – здійснювати оплату після отримання товару; в крайньому разі – попередню оплату проводити частково, а не 100-відсотково.

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x