3 лютого – Сецубун

3 лютого – Сецубун

«Вони ва-а-а сото! Фуку ва-а-а ути!» Цей багатоголосий клич неодмінно лунає в храмах, на майданах і спеціально устороенних майданчиках, а також у будинках японців. «Злий дух, геть з дому! Щастя, приходь в будинок!» – означають ці слова, що супроводжуються розкиданням сухих соєвих бобів.

Святкування дня Сецубун — одна з найдавніших і найцікавіших традицій в країні. Її появу пов\’язують з поняттям китайської філософії інь-ян. Це два протилежних взаємодіючих начала, що лежать в основі світобудови: світ і пітьма, позитивне і негативне, активне і пасивне, жіноче і чоловіче. Вважалося, що на стику сезонів ці начала протистоять один одному, і це викликає небезпеку появи різного роду нещасть.

Сам термін «сецубун» безпосередньо пов\’язаний зі зміною одного сезону іншим. Традиційно в Японії словом «сецубун» називають ніч між 3 і 4 лютого, напередодні дня Ріссін — дня настання весни за місячним календарем.

Легенда розповідає, що в глибокої давнини епідемія забрала багато життів, і в цьому нещасті були винні чорти і злі духи. Від них вдалося позбутися розкиданням підсмажених бобів. Звідси і народився обряд для вигнання злих духів і збереження благополуччя.

У сім\’ях, де є маленькі діти, обряд розкидання бобів зазвичай перетворюється на веселу забаву. Кого-небудь (зазвичай тата або дідуся) наряджають в чорта, ряджений стрибає і бігає по кімнаті, а решта домочадців кидають у нього соєві боби. У деяких школах учні роблять маски злих духів і в Сецубун від душі веселяться, кидаючи один в одного боби. Згідно з легендою, після обряду кожен член родини повинен з\’їсти рівно таку кількість соєвих бобів, скільки йому років.

Обряд вигнання злих духів публічно проводять і у всіх храмах, і він збирає численних глядачів. Після скоєння релігійного обряду з храму з шумом вибігають чоловіки в костюмах злих духів і змішуються з натовпом, потім з\’являються ченці і женуть їх по вулицях. Потім всі повертаються на територію храму і починається обряд розкидання бобів. Його зазвичай здійснюють спеціально запрошені шановні і впливові особистості міста, популярні артисти, політики, борці сумо. Одягнені в традиційний святковий одяг вони з дерев\’яних коробочок розкидають загорнуті в білий папір боби. Вся дія проходить шумно і весело.

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x