Черкаська ровесниця Ейфелевої вежі відзначає своє 100-річчя

Черкаська ровесниця Ейфелевої вежі відзначає своє 100-річчя

На тлі революційних подій, що вирують нині в Україні, напевне, цей ювілей залишиться непоміченим. Але нам про це варто згадати.

Про це повідомляє прес-служба МІА Черкаси.

Хоча сьогодні певну частину населення «накрила» жага усезнищення, ми розповімо вам про унікальну спадщину, яку не знищили полум’я революцій та війн, її навіть не наважилися здати на брухт усі разом узяті окупаційні влади, що час від часу панували в місті. Вона навіть пережила «реформи» колишнього міського голови і не стала джерелом поповнення чиїхось статків…

У лютому свій сторічний ювілей відзначатиме унікальна інженерна споруда — вежа, збудована у 1914 році інженером Шуховим, яка і нині вражає сміливістю інженерних рішень і витонченістю ажурних ліній. Споруда багато років слугувала напірною баштою для водопостачання міста джерельною водою, але нині, перебуваючи на «пенсії», є одним із символів нашого міста. Наприкінці XIX сторіччя французький інженер Ейфель створив споруду, що вразила весь світ та стала символом не тільки Парижа, але й сучасної на той час інженерної науки. Російський інженер Володимир Шухов вразив світ не такою масштабною спорудою, як башта в центрі Парижа, але його так звана «гіперболоїдна» конструкція цілком утилітарної водонапірної вежі була не менш революційною. Напевне, важко відшукати в світі красивішу конструкцію, що мала б таке корисне навантаження.

Шухов збудував чимало аналогічних башт. Але до наших днів дожила лише незначна кількість. І найкраще збережена у Черкасах! У Конотопі Сумської області сестра черкаської «шухівської башти» в набагато гіршому стані, якщо не сказати — аварійному. Вже за часів незалежності тутешні комунальники змушені були демонтувати верхівку — резервуар для води, щоб запобігти падінню конструкції. Черкаська ж вежа вистояла! Головну роль у цьому відіграли працівники Черкаського водоканалу. Ретельний догляд, вчасні ремонти зберегли унікальну конструкцію для нащадків.
ТАЄМНИЦІ ГІПЕРБОЛОЇДНИХ ВЕЖ
• Черкаська гіперболоїдна вежа інженера Шухова сягає 34 метрів у висоту.

• Вона під тиском «подавала» живильну вологу в будівлі висотою до 30 метрів.

• У грудні 1944 (за іншими даними — 1943) року, під час Другої світової війни, німці, відступаючи з міста, зруйнували башту. Після війни було вирішено відбудувати унікальну конструкцію. Повністю башту відбудували лише в 1949 році.

• Через унікальність саме черкаської вежі нею цікавляться науковці з Німеччини, Швейцарії, Австрії та наукові установи з усього світу. Тож черкаська водонапірна башта може бути зарахована до світової спадщини ЮНЕСКО.

• Сьогодні в Україні збереглося лише 6 подібних водонапірних веж: Черкаська гіперболоїдна вежа; Шуховська вежа у Білій Церкві, Київська область; Шуховська вежа у Конотопі, Сумська область; Шуховська вежа у Миколаєві; Шуховська вежа у Фастові, Київська область; Шуховська вежа у м. Помічна, Кіровоградська область.

• На території України існують ще 2 унікальні споруди, запроектовані і збудовані Володимиром Шуховим. По-перше, це побудований в 1911 році Аджигольський маяк. Його висота — 64 метри, що робить його найвищим в Україні та 16-м найвищим у світі маяком традиційної конструкції. По-друге, спроектований В. Шуховим у 1910 році Станіславський, або Малий Аджигольський маяк.

• Одну з перших конструкцій на території України було встановлено у Миколаєві. Документи свідчать, що в 1906 році загальна вартість проекту водонапірної башти з каменю тут становила 146 235 рублів. Але, зрештою, перевагу віддали найдешевшому проектові будівлі вежі Шухова. Його вартість становила 25 200 рублів.

• Найвищу вежу Шухова було побудовано в Москві. В 1921 році Лев Троцький запропонував інженеру очолити роботи зі зведення гіперболоїдної вежі на московській Шаболовці під радіостанцію. Конструкція в першому проекті повинна була мати висоту 350 метрів (висота Ейфелевої вежі — 305 м) і важити 2 200 тонн. Але на реалізацію амбіційного плану забракло металу. Довелося обмежитися скромнішою спорудою в 150 метрів. Під час монтажу конструкцій трапилося нещастя: четверта секція через некондиційність сталі впала. Жертв, на щастя, не було, однак Шухова викликали у ВЧК і після довгих допитів засудили до розстрілу… умовно. Інженерові дали можливість добудувати свою останню вежу, а після першої трансляції шаболовського радіо на радощах його помилували, але теж умовно.

• Шухов винайшов мало не всю технічну інфраструктуру нафто- і газовидобувної промисловості. В активі винахідника залишилися конструкції нафтових і газових сховищ, принципи перекачування по трубопроводах всіх енергоносіїв, насоси для нафтових свердловин, крекінгові установки для одержання мазутів, гасу й високооктанових бензинів, конструкції зварених і клепаних трубопроводів та ще багато усіляких винаходів.

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x