Про енергетичну незалежність, зменшення споживання газу та необхідність «злізти» з російської газової голки зараз не говорить хіба-що ледачий. Проте мало хто знає, що навіть після утеплення фасаду чи встановлення енергозберігаючих вікон тепловтрати все ж можливі й навіть дуже значні. Щоб перевірити, наскільки якісно були виконані роботи з утеплення або дізнатися, які частини будівлі віддають найбільше тепла, тож потребують термінового «будівельного» втручання представники рівненського «ЕКО-клубу» пропонують знімати будівлі тепловізором. Такі незвичні фото вже дозволити провести частковий енергоаудит 10-ти рівненських шкіл та професійний – для 4 ОСББ. Тепловтрати виявилися разючими, а причини їх у більшості випадків – недбалість будівельників та халатність працівників «аудитованих» установ.
− Для зйомки ми маємо простенький тепловізор виробництва США, придбаний за 50 тисяч гривень. Чому я кажу простенький, тому що дійсно дорога модель made in Німеччина коштує 50 тисяч євро. Але нам не треба якихось особливих функцій, щоб знімати тепловтрати, − розповідає експерт з енергоефективності, член ради ГО «ЕКОклуб» Дмитро Сакалюк. – З його допомогою ми вирішили провести енергоаудит рівненських шкіл. Їх у нас трошки більше 33. Уже на перших етапах зіткнулися з тим, як неякісно утеплили в школі фасади на «стиках». Утеплена стіна і неутеплений цоколь, неякісно встановлені вікна, рами яких просто «запінили», − усе це причини для міського Управління освіти подати в суд на виконавця робіт і змусити його повернути гроші або виконати роботи за свій рахунок і якісно. Зрештою, можу заявити, що в Рівному немає жодного вікна, встановленого згідно з державними будівельними нормами. Оскільки це передбачає кілька шарів ізоляції з двох сторін. Інша проблема – відпала штукатурка. З одного боку – це всього сантиметр утеплювача, але його відсутність уже дає два градуси тепловтрат. А щоб нагріти приміщення додатково на 1 градус треба спалити додатково 13 % теплоносія, незалежно від його виду (газ, електрика, тверде паливо). Ще один фактор – відкриті увечері й (або) на вихідні квартирки (або залишені на провітрювання). Це гроші на вітер. Причому гроші не якісь-там, а платників податків – кожного з нас. Зрозуміло, що там є проблема з витяжкою і циркуляцією повітря, але ж хіба таким способом її вирішувати? У бізнес-структурах, які рахують гроші залишені на два дні кватирки – це неможлива річ. У такому випадку значно ефективніше було б відкрити навстіж вікно на 10 хвилин, повітря б замінилося, а всі предмети лишилися б тої ж температури. У випадку ж такого «провітрювання» холодні «язики» потрапляють на стіну, спричинюючи грибок та інші неприємності.
За словами Дмитра Сакалюка, частина причин втрати тепла взагалі важко піддаються логіці. Оскільки енергоаудитори знайшли кілька шкіл з… дірками у стінах.
− У мене, як у будівельника, в принципі є кілька ідей, що б ще могло бути. Може, якась витяжка з хімічного кабінету чи вивід конденсату. Але чому ці дірки не замурувати, не запхнути хоча б якоїсь старої мінеральної вати чи пінопласту – у мене жодних ідей нема, − дивується Дмитро.
Результатом енергоаудиту шкіл стало створення плакатів із рейтингом шкіл за тепловтратами.
− Ми показали, яке у них споживання і площа, скільки дерев треба зрубати і спалити, щоб обігріти таке приміщення і написали наші рекомендації – що варто було б зробити, що поліпшити цю ситуацію. Для половини шкіл перша рекомендація – ввести якісну систему енергетичного моніторингу і менеджменту.
Аналогічних заходів рівняни пропонують вжити і по всій Україні. Грамотний енероменеджмент, а отже, заощадження на теплі, можуть врятувати від закриття не одну школу.
Довідково: Громадська природоохоронна організація «Екоклуб» діє в Рівному з 1998 року. Є представництвом WISE/NIRS в Україні та постійним активним членом антиядерного руху.