Ді-джеї – музичні генії нашого часу

Володимир Чос, RSS,
Дата: 24-05-2016, 16:43

Величезний вплив на формування молодіжної музичної моди здійснюють популярні ді-джеї. Вони крутять популярну музику на радіостанціях, проводять дискотеки, створюють нові композиції, випускають компакт-диски. Ді-джеї дають життя новим музичним напрямкам. Термін «ді-джей» походить від англійського диск-жокей. Так називають людину, що здійснює публічне відтворення записаних на звукові носії музичних творів зі зміною або без зміни матеріалу технічними засобами. Вперше цей термін диск-жокей прозвучав у 1935 році від американського коментатора Уолтера Уїнчелл по відношенню до радіоведучих музичних програм. Пізніше це словосполучення скоротили до звичної нам тепер абревіатури DJ (ді-джей).

Нині зведення композицій ді-джей здійснює за допомогою двох відтворюючих пристроїв (зазвичай програвачів вінілових грамплатівок, програвачі MP3 та компакт-дисків) і особливого мікшерського пульта. Кілька ритмічних основ зводяться в одну композицію, часто додаються звукові ефекти. Така безперервна тематична музична композиція називається міксом. Програма виступу називається сетом. Конкурсні змагання ді-джеїв (6-хвилинні виступи) називаються батлами. Все більшої популярності набирає особливий вид діджеїнгу, при якому використовується ноутбук з набором музичних файлів.
На Городищині діджеївський рух був особливо поширений у 1980-ті роки. Термін «ді-джей» ще не був поширений, більше казали «диск-жокей». Першими диск-жокеями району були: Олександр Жук, Тарас Биба, Костянтин Григор, Олег Срібняк, Микола Шланчак (DJ Слон), Олександр Марченко (DJ Марафон) та інші. До речі, серед ді-джеїв у більшості випадків заведено виступати під оригінальними псевдонімами. Вони проводили дискотеки на танцмайданчиках, у клубах та навчальних закладах. Вони не просто крутили музику, а розповідали щось цікаве про виконавців.

Ді-джеї – музичні генії нашого часу

Олександр Марченко провів свою першу сольну дискотеку 1987 року у місцевому сільськогосподарському технікумі, де тоді навчався. Тоді на вершині популярності перебував дует «Модерн-Токінг» та інші європейські виконавці. Офіційна пропаганда насторожено ставилася до молодіжної моди, тому партком вимагав попередньо представити список композицій і приблизний переклад текстів. Великого резонансу набула дискотека з показом слайдів – демонстрував плакати популярних зарубіжних виконавців. Молодь була у захваті! Але через назви, написані англійськими літерами, дискотеку заборонили.
Нинішні наворочені ді-джеї навіть не уявляють на якому архаїчному обладнанні тоді доводилося працювати! Стояло два бабінних магнітофони, два касетних. Ді-джей намагався так запускати композиції, щоб паузи звести до мінімуму. Якісні записи були у дефіциті, обмаль інформації щодо виконавців. Тоді навіть не мріялося про технічні можливості нинішніх ді-джеїв.

Ді-джеї – музичні генії нашого часу

– Серед ді-джеїв Городищини нового покоління я відзначаю цілий ряд цікавих особистостей, – говорить Олександр Марченко. – Вони прекрасно розуміються у музичних напрямках і молодіжних уподобаннях, добре технічно оснащені. Їхня творчість подобається молодіжній аудиторії. Тому їх потрібно не просто запрошувати проводити дискотеки, а офіційно брати на роботу в заклади культури. Ці талановиті люди здатні пожвавити молодіжне дозвілля. А ця справа є дуже важливою!
У світі налічуються сотні тисяч представників професії ді-джея. Серед них є і свої зірки першої величини. Відомий музичний критик Андрій Горохов у своїй книзі «Музпросвіт» пише: «Вища, остання і єдина мета ді-джея – спонукати народ до танців. Хороший ді-джей – це зовсім не той, у якого хороші грамплатівки, і не той, хто їх вміє стикувати їх, а той, хто здатний керувати настроєм танцюючих, заводити публіку».

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода