Якою була радіаційна ситуація на території Черкаської області

Дата: 3-11-2016, 20:06

Якою була радіаційна ситуація на території Черкаської області
До основних показників, які характеризують радіаційний стан території, належать:
– потужність експозиційної дози гамма-випромінювання (далі – ПЕД, або гама-фон) на місцевості;
– щільність радіаційного забруднення ґрунтів;
– вміст радіонуклідів у поверхневій воді.
За повідомленням начальника Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталія Постриганя, гама-фон визначають всі метеостанції області. У жовтні 2016 року було зроблено 248 визначень. Результати показують, що рівень гама-фону значно нижчий допустимого природного рівня в 25 мікроРентген за годину (мкР/год). Добові значення коливались по області від 10 до 17 мкР/год. Найвище значення було зафіксовано метеостанцією у м. Умані 11 жовтня.

Середні значення гамма – фону за жовтень були такими:
11 мкР/год – у містах Чигирин; Золотоноша;
12 мкР/год – у містах Сміла; Черкаси.
13 мкр/год – у містах Звенигородка,; Жашків.
14 мкр/год – у містах Каневі та Умань.
Щільність випадів бета-активних радіонуклідів на поверхню землі визначає метеостанція у м. Черкаси. За результатами спостережень у вересні щільність випадів бета активних радіонуклідів становить в середньому за добу 1,4 Беккерель на один метр2 (Бк/м2). Ці значення без суттєвих змін у порівнянні з попередніми періодами спостережень 2016 року. Сумарна бета-активність приземного шару атмосфери натепер визначається переважно радіонуклідами природного походження (ізотопами урану, торію та продуктами їх поділу). Контрольний рівень загальної бета-активності добових проб по результатах першого виміру після відбору становить 110 Бк/м2.

Уміст радіонуклідів у поверхневій воді визначається лише у Канівському водосховищі в районі м. Канева. Допустимий рівень вмісту радіонуклідів цезію-137 та стронцію-90 у питній воді не повинен перевищувати 2000 Бк/м3. За результатими досліджень 2016 року фактичний вміст цих радіонуклідів набагато нижчий допустимих норм. Максимальні показники цезію-137 у 2016 році становили 10,4 Бк/м3; а максимальні показники стронцію 90 були на рівні 21,8 Бк/м3.

Черкаси наживо

Спецтеми

Погода

Погода