В честь батька відомого черкаського художника Георгія Нарбута створили міжнародний проєкт

В честь батька відомого черкаського художника Георгія Нарбута створили міжнародний проєкт

У травні 2020 виповнилося 100 років з дня смерті Георгія Нарбута, батька відомого черкаського художника Данила Нарбута, а слова Федора Ернста про те, що «значіння його ще далеко не оцінено сучасниками», написані у 1926 році, і сьогодні актуальні.  «Лише люди, що ближче стоять до мистецького життя, чи до книжної справи мають ближчу уяву про постать Нарбутову. Ширші кола лише чули його ім’я. Масам – воно просто невідомо».

 

Видавництво РОДОВІД ініціювало міжнародний проєкт «Нарбут ХХІ», який підтримав Український культурний фонд. З назви видно, що проєкт покликаний реактуалізувати мистецьку спадщину видатного українського художника-модерніста початку ХХ століття, популяризувати ім’я і творчість Георгія Нарбута, познайомити міжнародну аудиторію із талановитим дизайнером української візуальної ідентичності.

– Георгій Нарбут – великий мистець, світова величина, ціла епоха в історії українського мистецтва. Він заклав основи  графічного дизайну новоствореної держави Україна, – розповідає  керівниця проєкту, засновниця і директорка видавництва РОДОВІД Лідія Лихач. – Нарбут – один із фундаторів і перших професорів Української Академії мистецтва, а в 1918 році короткий час був її ректором. Він був центром мистецького життя Києва 1917 – 1920 років. Нарбут – найвизначніший графік свого часу, який мав учнів/школу і вплинув на українську графіку, шрифтове мистецтво, книжковий дизайн ХХ століття.

 

Важливим у проекті є запобігання цементуванню образу Нарбута лише як ікони українського стилю. Натомість, ми прагнемо контекстуалізувати Нарбута в 21 столітті: не тільки його творчий доробок, але його новаторські ідеї, пошуки нової візуальної мови, принципи, переосмислення коріння.

Ми працюємо над ідеєю проєкту про Нарбута, яку нам до офісу заніс доктор історичних наук Сергій Білокінь і яку багато років в кожній розмові згадує архітектор Тит Геврик зі США, принаймні з 2015 року.

 

Проєкт НАРБУТ ХХІ обріс багатьма складовими, бо всі, хто долучався, хотіли додати свої ідеї бачення Нарбута – як дизайнер Саша Биченко чи консультант проєкту Богдан Завітій. Майже вся команда готова була створювати проєкт, навіть якщо не отримаємо ґрант. Однією з перших про це заявила Мирослава Мудрак зі США. Як історикиня мистецтва, професорка-емеритка Огайо університету, вона знає і бачить величність Нарбута і його значення для українського мистецтва.  Тепер як кураторка виставки та англомовного каталогу “Художній світ Георгія Нарбута й створення українського бренду” вона працює над тим, як представити Георгія Нарбута світові. А РОДОВІД видавництво спільно з партнером у Чикаґо — Українським Інститутом Модерного Мистецтва забезпечує ефективне просування виставки і каталогу в США. З цієї метою плануємо залучити американську кампанію з PR і комунікацій. Тривають попередні переговори, сподіваємося, це буде важливий досвід для проєкту, української культурної спільноти і промоції Георгія Нарбута.

 

 

Проєкт «Нарбут ХХІ» складається з трьох частин

  1. «Нарбутівський Збірник»

До жовтня вийде відтворений «Нарбутівський Збірник» (знищений в 1933-му році) і доповнений сучасними дослідженнями творчості Георгія Нарбута. Упорядник — д-р історичних наук, мистецтвознавець Сергій Білокінь. Загальна редакція — Анастасія Білоусова.

Після посмертних виставок Георгія Нарбута — 1922-го  року в Петербурзі і 1926-го  в Києві — утворився комітет із дослідження його творчості, який запросив до створення книжки найвідоміших мистецтвознавців того часу. Дослідження були написані, проте через безгрошів’я кінця 1920-х, драму комуністичної цензури початку 1930-х, «Нарбутівський Збірник» надрукували лише  1933-го року. І одразу в друкарні… знищили весь наклад. Головна причина: на той час були арештовані майже всі автори, а дехто й розстріляний.

Дивом вцілілі в приватних колекціях два неповні примірники Збірника та архівні матеріали в фонді Федора Ернста в ІМФЕ дозволяють реконструювати його й видати дослідження про Георгія Нарбута формату 1930-х років, спогади сучасників.

 

  1. Конкурс плакатів «На перетині всіх протилежностей»

Наприкінці червня оголошено міжнародний конкурс  плакатів «На перетині всіх протилежностей», по закінченню якого у вересні відбудеться  онлайн-виставка  постерів сучасних дизайнерів, натхненних філософією творення Георгія Нарбута. Куратор – дизайнер Саша Биченко.

Нарбут стояв на засадах давнього українського мистецтва, але був новатором і створив нову візуальну мову свого часу. Нарбут в історії українського дизайну відіграв таку ж роль, як і Баугауз в історії дизайну європейського.

Графічні роботи Георгія Нарбута київського періоду 1917-1920 років пов’язані з творенням образу (бренду) держави Україна – її герба, грошей, шрифтів, печаток національних інституцій, марок, ін.

 

До конкурсу запрошують дизайнерів з усього світу створити плакати на такі теми:

Тема 1: Між вчителями та учнями

Тема 2: Між особистим і політичним

Тема 3: Між редизайном та новацією

Усі деталі конкурсу — за посиланням: https://narbutxxi.rodovid.net/poster-contest.html

За ходом конкурсу і новинами стежте тут: https://www.facebook.com/events/2626944087621508

 

  1. Онлайн-виставка «Образний світ Георгія Нарбута й створення українського бренду» і англомовний каталог

На початку жовтня відбудеться презентація міжнародної онлайн-виставки «Образний світ Георгія Нарбута й  створення українського бренду» в Українському Інституті Модерного Мистецтва в Чикаґо, кураторка Мирослава Мудрак (США) та буде видруковано англомовний каталог виставки. Це стане важливою презентацією українського модерністського дизайну на міжнародному рівні.

 

Інформаційні сторінки проєкту

Сайт проєкту: https://narbutxxi.rodovid.net/

Новини на фейсбук-сторінці видавництва: https://www.facebook.com/rodovidbooks

Фейсбук-подія конкурсу плакатів: https://www.facebook.com/events/2626944087621508/

Хештег проєкту в Інстаграмі: https://www.instagram.com/explore/tags/narbutxxi/

Партнерський сайт: https://uima-chicago.org

Партнер: https://www.facebook.com/UIMArt/

Хештег: #NARBUTXXI

 

Контакти зі ЗМІ

Валентина Клименко — +380 97 226-19-97

val.klymenko@gmail.com

Реклама

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x