Унікальну мозаїку 30-річної давнини реконструюють на Черкащині

Унікальну мозаїку 30-річної давнини реконструюють на Черкащині

На Кам`янщині планують відновити мозаїку. Її знайшли в селі Тимошівка. Про це повідомляє пресслужба Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА.

Організаторка «Kamianka Music Fest» Вікторія Зубенко розповідає, що вцілілу, але розібрану мистецьку знахідку побачили під сіном на подвір’ї місцевої школи. Спочатку спробували самотужки зібрати мозаїку, але до кінця це зробити не вдалося, оскільки деякі елементи зникли. Тоді почали шукати автора, щоб зрозуміти наскільки цінна ця знахідка та що з нею далі робити.

– Я 12 років їжджу країною і фотографую мозаїки на автобусних зупинках. Шукала і в Черкаській області. За допомогою звернулася у Кам`янську міську раду. Там мені повідомили, що на зупинках такого не знайшли, але виявили  «великі плити» в сараї біля школи. Я взяла журналістів і відразу поїхала на місце. Там ми розшукали і людину, яка замовляла цю мозаїку. На той момент це був голова колгоспу. Він нам розповів, що хотів оздобити школу, тому заплатив «п’ять кабанчиків», аби майстри виготовили цей витвір. Далі ми почали шукати митця, який розробив ескіз, –зауважила Вікторія Зубенко.

Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА разом із активістами відшукали автора мистецької знахідки – художника Миколу Теліженко. Він розповів, що близько 30-ти років тому, щоб оздобити фасад місцевої школи, де вчився композитор Кароль Шимановський, розробив ескіз мозаїки. Композиція витвору нагадує дерево життя, де зображено три ромби, що символізують добу скіфів, козацькі часи та добу незалежності.

– У центрі – жінка схожа на іконописну Матір Божу. Я обрав такий образ, оскільки жінка – то є святе. І все материнство – це знак святості. На ореолі написано «І оживе добра слава – слава України». Мені подобається те, що ця робота, пролежавши 30 років в підземеллі, не втратила актуальності. Вічна тема, виконана у вічних матеріалах. Також тут зображено тризуб – знак сили України. Ромб із крапкою посередині ще з трипілля означає засіяне поле. Калина – символ дівочої краси та цнотливості, – зазначив про витвір Микола Теліженко.

Начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту виконавчого комітету Кам’янської міської ради Анатолій Могилка зазначив, що мозаїку планують повністю відновити та розмістити на одній з будівель Кам`янської громади до 30-річчя Незалежності України.

– Ми підтримуємо ідею очільниці Управління культури Людмили Фіть приурочити відкриття мозаїки до 24 серпня. Адже цю роботу створили, коли народжувалася Незалежність, на ній зображено тризуб, іконописна Божа Матір, козаки. Усе це дуже символічно, – сказав Анатолій Могилка.

Реклама

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x