Коли запрацює ринок землі і чого чекати, – прогнози експертів

Коли запрацює ринок землі і чого чекати, – прогнози експертів

Із 1 липня в Україні запрацює ринок землі. Скільки коштуватиме гектар українського чорнозему, як не прогадати з продажем і купівлею землі, чи збираються агрохолдинги масово скуповувати землі та які підводні камені може приховувати земельна реформа? Видання “УНІАН” обговорило ці питання з експертами. Чого ж чекати після 1 липня?

Хто може купити землю?

З 1 липня цього року продавати й купувати сільськогосподарські землі зможуть тільки громадяни України як фізичні особи, і не більше як 100 гектарів в одні руки. При цьому, за законом, переважне право на викуп землі у власника отримає фермер, який орендує землю і працює на ній. У перші 2,5 року до ринку не допускатимуть агрохолдинги, будь-яких юридичних осіб і тим паче іноземців.

На другому етапі, з 1 січня 2024 року, розмір концентрації землі в одні руки збільшиться до 10 тисяч гектарів, а придбавати землі зможуть також юридичні особи й аграрні компанії.

Допускати іноземців на ринок української землі чи ні – вирішать самі українці на загальнонаціональному референдумі. Щоправда, дату його проведення поки не визначили.

Якою буде вартість?

Точну ціну за гектар українського чорнозему важко назвати, але найчастіше можна натрапити на цифри 1–2 тисячі доларів за гектар.

Ціна залежатиме і від області – так, як зараз від цього залежить варість оренди в різних регіонах. Найдорожчою вважають землю на Київщині, а також у центральних і північних областях України. Найдешевші – засушливі землі південних регіонів, а також малопродуктивні болотисті території на Волині.

– Зараз серед експертів і представників бізнесу немає чіткого розуміння, якою буде ціна за гектар. Очікування – на рівні 1,5–2 тисяч доларів. Та навіть якщо покупець буде готовий заплатити 2 тисячі доларів, це не означає, що продавець отримаж таку суму, адже будуть податки, про які мало хто згадує, – говорить експерт Олексій Мушак.

Вирішальну ціну за гектар землі сформує сам ринок залежно від попиту й пропозиції. Із 1 липня ринок землі запрацбє тільки для фізичних осіб, тобто для покупців з обмеженим фінансовим ресурсом, які не зможуть запропонувати за гектар чорнозему велику суму.

Уже після 2024 року, з виходом на ринок багатих аграрних компаній, влада прогнозує зростання ціни за гектар щонаймеше удвічі.

– Відкриття ринку землі приведе до зростання ціни за гектар землі удвічі. Але не одразу, а протягом перших двох-трьох років. Такі наші розрахунки, – заявив премєр-міністр Денис Шмигаль.

Плани агрохолдингів

Усупереч поширеним чуткам, ладеко не всі агрохолдинги рвуться скуповувати сільськогосподарські землі, навіть коли отримають це право. Для більшості це обернеться непотрібними затратами й зайвою відповідальністю.

– Це винідно тільки тим, хто тривалий час займається вирощуванням рослин і хоче, наприкад, установити дорогі зрошувальні системи. Для тваринництва купувати землі необовязково, –розповідає Сергій Касьянов, голова ради директорів агрохолдингу “KSG Agro”, що займається вирощуванням свиней.

За прогнозом експертів, орендна плата із запуском ринку землі зросте усюди. Зокрема, деякі фермери збираються збільшити орендну плату до 18%.

Українські експерти рекомендують не продавати землю одразу після відкриття ринку, а почекати кращих часів, паралельно отримуючи гроші за оренду.

Підводні камені реформи

Закон про ринок землі має два сумнівні нюанси. Перший: землю можна віддати під заставу банку, що може забрати її собі, наприклад, за борги. І якщо іноземні компанії не в змозі отримати українську землю у власність, то це по суті під силу банку, що належить іноземній юридичній особі чи іншій державі.

Другий нюанс стосується закладених у законі практично непотрібних обмежень з концентрації землі, які реально обійти. Наприклад, умовна компанія запропонує десятьом фермерам оформити на себе по 100 гектарів землі поряд один з одним, а обробляти цю тисячу гектарів по суті буде ця компанія. Уберегтися від таких схем поки не можна.

Прості обмеження кількості землі в одних руках, що покликані створити міцного невеликого власника, не дадуть нічого, впевнений президент групи компаній «Панда» Геннадій Бобов.

– Без фінансових вкладень і кредитування розвивати бізнес неможливо. Без допомоги українському селу з боку державного бюджету, без вкладень в інфраструктуру не буде нічого. І реальний запуск цих процесів – невід’ємна складова будь-якої земельної реформи. Якщо це відбудеться – виграє вся Україна, якщо ні – програє кожен громадянин і в селі, і в місті, – вважає Бобов.

Сьогодні, говорячи про результати земельної реформи, завжди згадують лише суто економічні показники – ріст ВВП і отримання інвестицій. При цьому мало обговорюють соціальні наслідки реформування земельних відносин. А це перше, про що треба думати при створенні нової моделі.

– Території сільської місцевості стагнують – іде відтік населення, критично поменшало молоді, деградує інфраструктура. Земельна реформа в її нинішньому вигляді прискорить ці процеси. У результаті величезні території будуть оголені, депопуляція відбуватиметься ще активніше. Потрібно це державі? Ні, – зазначає президент групи компаній «Панда».

Отримавши можоивість продати землю, що утримувала їх на одному місці роками, селяни можуть покинути рідні місця в пошуках кращих заробітків. Ті ж, хто купить землю в селі, де немає нормальної інфраструктури і бракує кваліфікованих працівників, просто не зможуть створити нормальний агробізнес без державної допомоги, якої по суті немає.

– Держава має підтримати невеликий агробізнес різними видами допомоги. В Європі дотації – це не тільки економічний, але й передусім соціальний інструмент, який використовується для створення умов по затриманню населення в сільській місцевості, – додав Геннадій Бобов.

На низькому старті

Наразі Верховна Рада ухвалила майже всі ключові закони – це і закон про земельну децентралізацію, що передав владу над коммунальними й державними землями громадам, і закон про електронні земельні аукціони, і про аграрний онлайн-реєстр.

Низка важливих документів іще попереду – про водокористувача і можливості для меліорації, про захист лісів на сільськогосподарських землях, про фінансові інструменти для фермерів.

Ринок землі існує в усіх розвинених країнах світу, за правильної організації він здатен зміцнити економіку України й добробут фермерів, які стануть повноправними господарями своїх земель.

Реклама

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x