Нинішня погода не загрожує сільськогосподарським культурам

Нинішня погода не загрожує сільськогосподарським культурам

Вимоги рослин до тепла змінюються в широких межах і визначаються трьома точками: температурним мінімумом, нижче якого рослини не розвиваються; температурним оптимумом, тобто найкращі температури для їхнього розвитку та температурним максимумом, за межами якого рослини існувати не можуть. А кількість опадів має пряме відношення до запасів вологи в ґрунті. А це головний фактор, що впливає на вегетацію і врожайність сільгоспкультур. Про це інформують у Черкаському гідрометцентрі.

 

За період останнього похолодання, коли середньодобова температура повітря знизилася до квітневих значень і становила +11..+14°, до заморозків не дійшло, а значить і шкоди немає. І хоч така температура нижча оптимальної, яка наразі становить переважно +16−20°, вища мінімальної яка становить +10−12°. Тож більшість рослин розвивалися, але тільки в денні години, а значить не так активно. В овочевих ріст і розвиток, хоч і призупинився, але теплий ґрунт та оптимальна кількість вологи сприяли формуванню потужної кореневої системи.

 

Здавалося, що й дощів випало забагато. Але останні вологозапаси ґрунту свідчать, що вони не надмірні і в орному шарі переважно становлять 24−40 мм, в метровому – 100−175 мм, при максимально можливих значеннях відповідно 30−50 мм та 165−230 мм. При цьому, на окремих площах Чигиринського району під озиминою, в якої завершився період інтенсивного вологоспоживання, у метровому шарі не перевищують 55 мм, що на межі ґрунтової засухи. Ймовірно, що на окремих площах, могли бути й замулення та змив сходів, але в межах області таких площ небагато.

У порівнянні, на окремих площах західних та північних областей нашої держави вологозапаси надмірні, на півдні − майже відсутні. На Черкащині «золота середина» − рівень вологозабезпечення метрового шару ґрунту під всіма культурами здебільшого залишається одним із найкращих за останні роки.

 

Загалом така погода залишається надзвичайно сприятливою для формування врожаю ранніх зернових культур, соняшнику, картоплі та особливо озимих хлібів, формування колосу в яких завершилося за умов оптимального зволоження ґрунту.

Попри дефіцит тепла, більшість сільгоспкультур, крім овочевих та баштанних, розвиваються в строки близькі до середніх багаторічних. Проте, літо тільки почалося і ці культури стрімко наздоженуть оптимальні темпи розвитку. Погіршення стану сільгоспкультур агрометеорологи області не відмічають.

Такий прохолодний кінець травня – початок червня явище звичайне для останнього 30-річчя і спостерігається вже 12-й раз. В останнє − в попередньому році.

Реклама

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x