Валентина Лазуренка обрали головою обласної організації краєзнавців

Валентина Лазуренка обрали головою обласної організації краєзнавців

Днями в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка відбулася VІ звітно-виборна конференція Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (НСКУ), на якій новим головою обласної організації краєзнавців обрали доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України, проректора з гуманітарно-виховних питань, професора кафедри історії та права Черкаського державного технологічного університету Валентина Лазуренка.

 

Для мене це була особлива подія. У 73-річному віці передав повноваження голови обласної організації своєму незмінному й надійному заступнику Валентину Миколайовичу Лазуренку. Із ним, понад 20 років тому, у січні 2001 року ми очолили краєзнавчу організацію Черкащини. Із ним доклали чимало зусиль до її розбудови і набуття у всеукраїнському масштабі високого статусу Національної творчої спілки (2008). Був моїм студентом. Зараз – доктор історичних наук, професор, проректор ЧДТУ. Заслужений працівник освіти України. Розумію, що міг би ще певний час бути на чолі обласної організації, бо перебуваючи у краєзнавчому середовищі завжди отримував задоволення і творчу наснагу. Адже наша Спілка об’єднує щирих душею людей – невтомних і безкорисних дослідників рідного краю. Разом із тим, розумію і відчуваю, що час, як і все у нашому бутті, не стоїть на місці. Як би того не хотілося, але йти у ногу з молодшими і завзятішими, стає все важче. Тому, не пориваючи зі своєю улюбленою справою, з вдячністю сприйняв обрання мене першим заступником голови обласної організації. Буду і надалі активно працювати на краєзнавчій ниві на благо Черкащини і України, – так щиро написав на своїй сторінці у фейсбуці багаторічний керівник краєзнавців Черкащини, професор, заслужений працівник культури України, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Мельниченко.

Конференція проходила у змішаному режимі (офлайн і онлайн) з включенням делегатів від міст, районів та об’єднаних територіальних громад. Делегатів привітав голова Національної спілки краєзнавців України, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт. Першим заступником голови обласної Спілки обрано Василя Мельниченка, заступниками – завідувача відділу Черкаського обласного краєзнавчого музею Сергія Ганицького і директора Музею історії Черкаського національного університету, доктора історичних наук, професора Ларису Синявську. Новообраний склад керівних органів обласної організації НСКУ привітав начальник Управління культури і охорони культурної спадщини Черкаської облдержадміністрації Олександр Шабатін, який щиро подякував Василю Мельниченку за багаторічну працю на краєзнавчій ниві і вручив йому Почесну грамоту обласної державної адміністрації.

 

 

Увесь шлях Валентина Лазуренка пов’язаний із освітою і краєзнавством. Трудову діяльність він розпочав у 1998 році шкільним учителем історії і правознавства у своєму рідному селі Суботів на овіяній історичною славою Чигиринщині. Із 1998 року незмінно працює в Черкаському державному технологічному університеті, де пройшов шлях від аспіранта, викладача до проректора, захистив кандидатську і докторську дисертації, став професором.

Багато часу приділяє удосконаленню освітньо-виховного процесу та наукової роботи, автор навчальних посібників, наукових статей, краєзнавчих розвідок, методичних матеріалів. Організатор та учасник численних міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, активно веде профорієнтаційну роботу.

Його освітянська діяльність нерозривно поєднується з багаторічною роботою на краєзнавчій ниві. З 2003 року він – заступник голови Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, голова Конкурсної комісії з присудження Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича (з 2014 р.).  Делегат III, IV, V і VI з’їздів Національної спілки краєзнавців України. Член Ревізійної комісії НСКУ. Почесний краєзнавець України (диплом підписав Герой України, голова НСКУ Петро Тимофійович Тронько).

Валентина Миколайовича добре знають як активного учасника роботи з учнівською молоддю – впродовж багатьох років він є членом журі Обласного конкурсу учнівських робіт МАН України, був науковим керівником і рецензентом багатьох досліджень юних краєзнавців.

Валентин  Лазуренко – палкий популяризатор історії Чигиринщини. Є автором першого в історії Черкащини історико-краєзнавчого регіонального навчального посібника «Історія Чигиринщини (з найдавніших часів до сьогодення)» (2004 р.). Завдяки активній громадській позиції і його сприянню, посібником забезпечено всі без винятку школи та бібліотеки Чигиринщини. До речі, за цей навчальний посібник Валентин Лазуренко нагороджений найвищою краєзнавчою відзнакою Черкащини – Дипломом лауреата Черкаської обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича за 2005 рік.

Валентин  Лазуренко – член авторського колективу першої в незалежній Україні Малої енциклопедії «Українське козацтво» (2002 р.).

У 2006 році започаткував спільно із НІКЗ «Чигирин» та Суботівською школою (особливо, за підтримки почесного краєзнавця України Надії Кукси і Оксани Мінської) проведення в Чигиринському районі учнівських науково-краєзнавчих конференцій «Чигиринщина в історії України». Цими конференціями професором спільно з однодумцями-патріотами своєї рідної землі, започатковано актуальний для сьогодення шкільний краєзнавчо-виховний патріотичний рух, формою якого є проведення історико-краєзнавчих учнівських конференцій із залученням до їх роботи науковців вищих навчальних закладів Черкащини та працівників музейних та бібліотечних установ регіону.  Уже проведено 9 таких конференцій та видано збірники їх матеріалів.

Краєзнавець започаткував серію видань бібліотеки історичної пам’яті «Джерела вічності», серед яких особливу увагу науковців і громадськості привернула книга Валентина Лазуренка «У пошуках крипти великого державотворця України Богдана Хмельницького», що побачила світ минулого року. Вона була презентована в Черкасах, Києві, Дніпрі, Вінниці, Львові і отримала схвальні відгуки науковців і громадськості.

Валентин Лазуренко за «волею долі» та завдячуючи, мабуть, все ж таки суботівському родоводу, у 2019 р. активно включився у висвітлення новітнього ходу досліджень крипти (поховання) великого державотворця України Богдана Хмельницького, які з кінця 2018 року і донині проводяться в Іллінській церкві села Суботів Черкаської області. Також з-під авторського пера дослідника, з’явились статті із власним сучасним баченням і трактуванням тих чи інших подій, пов’язаних зі смертю та похованням великого українця. На переконання науковця і краєзнавця, сьогодні «з’явився шанс просунутись вперед із пошуком праху гетьмана України Богдана Хмельницького, і цей шанс необхідно використати з розумом, не завдавши шкоди Іллінській церкві – пам’ятці культурної спадщини національного значення».

Указом Президента України від 15 травня 2020 року за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Валентину Лазуренку присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України».

 

За інформацією пресслужби ЧДТУ

 

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x