Історія у світлинах: у Черкасах презентували виставку «Село у відрогах Холодного Яру»

Історія у світлинах: у Черкасах презентували виставку «Село у відрогах Холодного Яру»

Презентація фотовиставки «Село у відрогах Холодного Яру (повсякдення села Грушківка 1950–1970-х рр.)» відбулася в Черкаському обласному краєзнавчому музеї 19 січня. Про це повідомляють журналісти «Нової Доби».

Експозиція складається з 25 планшетів з фотографіями із творчої спадщини фотографа із села Грушківка Івана Литвина.

– Виставка презентує повсякдення села Грушківка  1950–1970-х рр. Світлини – це дуже доступне, але цінне візуальне історичне джерело, яке дає можливість розглянути всі аспекти людського життя. Це і виробничі процеси, побут, одяг, дозвілля. За допомогою фотографії ми можемо встановити хроніку життя людей, – зауважила директорка  Черкаського обласного краєзнавчого музею Ірина Собко.

За інформацією організаторів, унікальний архів негативів світлин виявив Ігор Солодовніков у 2010 році на горищі старого будинку. Онук відцифрував фотографії майстра. Колекція налічує близько 5000 робіт.

Перший заступник голови обласної організації Національної спілки краєзнавців України, професор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Василь Мельниченко розповів про важливість використання світлин у популяризації історії рідного краю.

–Ретросвітлини користуються особливим попитом, адже це закарбована історія в обличчях, побуті, повсякденному житті. На мою думку, це прогресивний напрям історичних досліджень повсякдення, – сказав Мельниченко.

Онук фотографа Ігор Солодовніков подякував організаторам виставки та наголосив, що ці світлини за дослідженнями фахівців – унікальна збірка та національне надбання.

– Дід знімав фотографії не заради публікації чи виставки, вони зроблені для душі, як мистецька річ. Виконані в жанрі документалістики. Тому ви можете побачити на світлинах повсякденне життя його односельчан: весілля, дні народження, похорони, трудові будні, дозвілля в селі Грушківка, – зазначив Солодовніков та додав, що за своє життя дідусь так і не побачив всіх фото, бо він проявляв плівку і складав у валізу.

Голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України, проректор, професор ЧДТУ Валентин Лазуренко додав, що цією виставкою черкащани віддають данину пам’яті дідам, тій культурній сільській інтелігенції, яка творила українську державність.

–У світлинах відображений історичний період, який показує, як раніше люди жили, ким були та стали. Це своєрідний шлях для нашого візуального осмислення і висновків. І хотілося, щоб ці світлини вийшли окремим альбом, щоб ми зберегли історію для нащадків, – сказав Лазуренко.

Виставка підготовлена обласною організацією НСКУ у межах обласної програми підтримки діяльності осередків національних творчих спілок Черкаської області на 2017–2021 рр. (ініціатор і координатор проєкту – Василь Мельниченко).

Довідково: Автор світлин – Іван Литвин (1924–1987), народився у селі Грушківка Кам’янського району. Пережив голодомори та воєнне лихоліття. Після війни навчався в Одеському художньому училищі. Повернувшись до рідного села, працював бібліотекарем, малював плакати, робив скульптури, обеліски і пам’ятники. У 1950-х роках у нього з’явився фотоапарат «Зоркий-2», яким він знімав повсякденне життя своїх односельчан – весілля, дні народження, похорони, трудові будні, дозвілля. У 1970-х роках переїхав до Кам’янки, де до кінця життя працював у художній майстерні.

Реклама

Реклама

0 0 голос
Рейтинг статті
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
()
x