Безпечна засмага: як правильно приймати сонячні ванни влітку

Безпечна засмага: як правильно приймати сонячні ванни влітку

Засмагазахисна реакція шкіри, потемніння кольору шкіри під впливом ультрафіолетового випромінювання, внаслідок якого в нижніх шарах епідермісу шкіри відкладається пігмент меланін. Засмага розвивається поступово після повторних опромінень невеликої інтенсивності. Найбільш інтенсивна і стійка засмага виникає після тривалого перебування на сонці, що часто шкідливо позначається на стані здоров’я.

 

Чи шкідлива засмага?

 

Сама засмага − це реакція шкіри на ультрафіолетове випромінювання, яке починається із запалення. Перш ніж потемніти, шкіра рожевіє або червоніє. При запаленні більш високого ступеня з’являється сонячний опік, а разом з ним пухирці й пігментні плями.

Засмага необхідна для утворення вітаміну D. Лише під час прийому сонячних ванн у людини виробляється найважливіший вітамін D, нестача якого може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Наприклад, ламкості кісток, порушення сну, депресії. У той же час, вітамін D можна отримати вживаючи рибу, водорості, риб’ячий жир, сир, вершкове масло.

Засмагання може призвести до опіків І-ІІІ ступенів. У такому випадку погіршується загальний стан організму, а сильні опіки можуть призвести навіть до омертвіння шкіри. Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри. Виходить, сама по собі засмага безпечна, проте вона, як правило, проходить через стадію сонячного опіку, а опіки, безсумнівно, дуже шкідливі.

Якщо сонячний опік проявляється тільки почервонінням шкіри, можна обробити пошкоджену ділянку термальною водою з подальшим нанесенням засобів на основі пантенола. Якщо після опіку сформувалися пухирці необхідно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога в медичний заклад.

 

Хто у групі ризику

 

Деяким людям засмаги взагалі заборонено. А саме: людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи.

Також у зоні ризику – люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм; ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім’ях у одного з прямих родичів була діагностована меланома.

 

 

Як правильно засмагати

 

Якщо ви мрієте про гарну засмагу, то повинні знати кілька простих правил.

Отож, найкраще приймати сонячні ванни в період з 8 до 11 вранці, та з 16 до 19 ввечері. Це безпечний час для того, щоб поступово засмагнути і при цьому не згоріти. Але найбезпечнішим варіантом залишається не засмагати.

​Найбільше шансів згоріти − в обід, коли сонячні промені особливо сильні. Тому, якщо саме в цей час ви опинились на пляжі, безпечніше буде розташуватись в тіні або під парасолькою. Також не забувайте про використання сонцезахисного крему, капелюхів та окулярів.

Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму.

Під час загоряння не можна спати і не рекомендується читати. Коли ви засмагаєте, змінюйте положення тіла кожних 10−15 хвилин, та робіть це не довше, ніж 1 годину. Якщо після засмаги ваша шкіра почервоніла, змастіть її спеціальним кремом або сметаною. Як тільки почервоніння зійде, можете знову засмагати.

Також від прямих сонячних променів варто оберігати дітей до 3-річного віку. Навіть якщо дитина перебуває в тіні, слід наносити кожні 2 години на шкіру малюка сонцезахисний крем.

 

Як вибрати сонцезахисний крем?

 

Давайте розберемося, що означає абревіатура SPF і зазначена поруч із нею на упаковці цифра. Це сонцезахисний фактор, що показує, у скільки разів збільшиться допустимий час перебування на сонці при використанні цього засобу. Наприклад, якщо звичайно ваша шкіра починає червоніти вже через 5 хвилин, крем з SPF 10 дозволить перебувати на пляжі без наслідків приблизно 50 хвилин. Але пам’ятайте: таке рекомендований час розраховано в ідеальних умовах лабораторного тестування сонцезахисних засобів. На пляжі під променями палючого сонця в будь-якому випадку ми рекомендуємо оновлювати сонцезахисний засіб один раз на 1,5-2 години.

 

Вибирати рівень SPF потрібно з урахуванням фототипу шкіри. Усього їх 6:

1. Кельтський. Люди з дуже світлою шкірою (часто з веснянками), рудим чи білявим волоссям, блакитними очима. Їм протипоказано перебувати під прямими сонячними променями, допускається нетривале перебування на пляжі за умови використання засобів з SPF 40 і вище;

2. Нордичний (світлошкірий європейський). Люди зі світло-русявим або каштановим волоссям, блакитними, сірими або зеленими очима. Вони погано засмагають і легко обгорають, перебування на сонці краще обмежити. Рекомендовані засоби з SPF 25 і вище;

3. Середньоєвропейський (темний європейський). Люди з карими або сірими очима, каштановим або темно-русявим волоссям, трохи смаглявою шкірою. Вони не відчувають труднощів з засмагою, але при тривалому перебуванні на сонці можуть отримати опік. У перші дні пляжного відпочинку рекомендовані засоби з SPF 15−25, починаючи з 6 дня досить SPF 10;

4. Середземноморський або південноєвропейський. Люди зі смаглявою шкірою оливкового відтінку, карими очима і каштановим волоссям, які легко набувають загар і рідко обгорають на сонці. У перші дні пляжного відпочинку рекомендовані засоби з SPF 15-25, потім можна знизити ступінь захисту;

5. Азіатський. До нього відносяться власники жовтої, коричневої або жовто-коричневої шкіри, темне волосся та очі, які швидко засмагають (на тлі природної пігментації засмага малопомітний) і рідко отримують опіки. Вони можуть обійтися без сонцезахисних засобів, досить зволожувати шкіру;

6. Африканський. Люди з темною шкірою, чорними очима і волоссям, яким сонце не страшно. Використання сонцезахисних засобів немає необхідності, досить зволожувати шкіру.

 

Як правильно використовувати сонцезахисні засоби?

 

Наносити на суху чисту шкіру відкритих ділянок тіла за 15−20 хвилин до виходу на вулицю.

Оновлювати раз в 1.5−2 години або після кожного купання (попередньо витерши шкіру насухо).

Не економити: дорослій людині для якісного захисту всієї поверхні тіла потрібно 15−20 мг (близько столової ложки) крему або піни за одне нанесення. Якщо віддаєте перевагу спрей, рекомендовано до 6 розпилень на спину і живіт, до 3 розпилень на руки, плечі, зону декольте і ноги.

 

Чи потрібно використовувати сонцезахисні засоби в міських умовах?

 

Так, якщо тільки ви не перебуваєте у приміщенні зранку до пізнього вечора. Денного крему з UVA/UVB фільтрів може бути недостатньо, у період високої сонячної активності варто використовувати засоби з SPF 15 і вище для захисту шкіри обличчя, шиї і декольте. Це допоможе уникнути появи пігментних плям і передчасного старіння шкіри. Не забувайте про губи і волосся, які також страждають від впливу високих температур. Вибирайте засоби для догляду з SPF-фактором і наносите їх перед виходом з дому.

 

Як відновити шкіру після сонячних ванн?

 

Морська вода і сонячні промені при тривалій дії можуть викликати сухість шкіри, лущення, втрату пружності, поява дрібних зморшок. Щоб знизити ризик виникнення таких проблем, рекомендуємо використовувати засоби після засмаги. Вони знімають роздратування і зменшують біль при опіках, живлять і зволожують шкіру, запобігають передчасному старінню, знижують ризик виникнення алергічних реакцій. Наносити такі засоби бажано щоразу після повернення з пляжу (якщо ви відвідуєте його один раз на день, ввечері, коли процеси регенерації відбуваються найактивніше). Попередньо потрібно прийняти душ, щоб видалити з шкіри морську сіль, хлор і залишки сонцезахисних засобів.

 

За матеріалами інтернет-джерел

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x