
Поруч із галявинами парку Перемоги, гойдалками, лавками та озером, біля якого так люблять відпочивати містяни, годувати качок, стоять бронетранспортери, самохідні артилерійські гармати, броньовані машини, зенітні ракетні комплекси. Це вперше тут можна побачити такі «експонати» воєнного часу, привезені з півночі та сходу країни. Ця техніка ворожа, розтрощена українськими військовими. І тут вона нагадує про те, що зовсім поруч із Черкащиною, за пару сотень кілометрів йдуть жорстокі бої. Втім, наші оборонці їм дають гідну відсіч.
Пані Марія каже, саме ця техніка мала захопити Україну за три дні і пройти урочистою ходою головною вулицею Києва – Хрещатиком. Але, додає жінка, дякувати усім захисникам, цього не сталося.
«Я дивлюся на ці машини, на ці танки і розумію, як складно нашим бійцям там давати відсіч ворогу. Як хочеться, аби побільше таких смертоносних машин було знищено», − говорить жінка.
До уваги відвідувачів стенд із детальним описом кожної машини. Зазначено вид та основні характеристики, як от вагу, місткість та бойову здатність. Також всі охочі можуть скористатися QR-кодом. Він зазначений на «трофеях».
Олександр Кулініч за допомогою смартфона перейшов за таким лінком. Розповідає, що на його думку такі виставки потрібні:
«Треба не забувати, що йде війна. Що десь неподалік відбувається справжнє пекло. Це корисно і я сьогодні спеціально приїхав до парку, аби подивитися на таку техніку», − зазначив чоловік.
Розтрощене залізо, знищені колеса, розірвані частини бойових машин, простріляний метал нагадують про те, що планам ворога не судилося збудися, розповідає керівник «Дирекції парків» Геннадій Шевченко. Ідея створити таку експозицію просто неба належить Черкаській обласній військовій адміністрації. Її підтримала і міська влада, а також військові.
«Було багато дискусій: треба чи не треба, як суспільство відреагує. Не в усіх містах України такі ідеї сприймаються позитивно. Ті люди, які спокійно сприймали війну, побачили на свої очі все. Особливо в перші дні цієї виставки. Тут було дуже багато людей. Дуже було всім цікаво. Ми написали таблички про те, що чіпати техніку та вилазити на неї не потрібно. Але вони можуть підходить, чіпати та дивитися. Усе це заради того, щоб люди відчули, що відбувається на сході», − говорить пан Геннадій.
Біля машин цілими родинами та класами відвідувачі розглядають машини. Війна і те з чим зіштовхуються військові виборюючи перемогу відчувається незримим оком. Також поруч стоять протитанкові їжаки розмальовані кольоровими орнаментами, аби створити переможну атмосферу.
Зі слів Геннадія Шевченка, трофейної техніки тут у парку має стати ще більше. Її планують довезти згодом. Зробити це не так уже й просто. Адже для транспортування військових машин потрібна спеціальна техніка та крани. Усього ж має бути 12 одиниць.
Біля експонатів діти, дорослі, школярі, містяни та гості Черкас. Хтось із десяток хвилин стоїть в задумі біля одного трофею. Інший фотографує машини, аби закарбувати надовго, чи поділитися з рідними.
«Деякі одиниці техніки міг підняти лише один кран, який є у нас на заводі «Азот». Той самий, що розбирав завали біля готелю, в який нещодавно влучили уламки ракети», − розповідає Геннадій Шевченко.
Ця техніка перебуває у військових частинах та вже не підлягає відновленню. Тут створена ціла композиція, адже біля розтрощеної російської техніки, по той бік, на постаменті із українським стягом стоїть український танк. За задумом, він розстрілює ворожі машини. Таким чином віщує Україні перемогу. На відкриття парку трофейної техніки прийшли ветерани війни. Саме цей танк вважається українським.
Уся техніка обстежена вибухотехніками і є відповідні висновки, що вона безпечна для всіх. Утім, усе ж, враховуючи висоту кожного знищеного транспортного засобу, варто людям бути обачним.
Також поруч відкрили стелу, на якій викарбувані військові частини, які звільняли Черкаси під час Другої світової війни. Вийшло поєднання століть та епох – цілих двох воєн. Містянка Тамара каже, як і колись, так і зараз єдиним бажанням лишається дочекатися якомога скоріше перемоги. Жінка зізнається, вона вперше має нагоду побачити, які саме військові частини звільняли нашу область.
«Це надзвичайно важливо знати і, ви знаєте, мені це саме зараз дуже цікаво. Я раніше не розуміла, що варто вдивлятися в кожне прізвище, адже воно належить тій людині, якій, можливо, я та моя родина завдячують життям», − зізнається жінка.
«Парк ворожої техніки» буде поповнюватися поступово, аби відвідувачі відчували та доторкнулися до ціни перемоги.