
На території мистецького фестивалю «Крутий Заміс», що в Мельниках на Чигиринщині, відбувся захід під назвою «Родинна колиска для захисника». Головним завданням, яке поставили собі його організатори, − емоційно перезавантажити захисників-ветеранів, надати їм можливість активно та цікаво провести час в колі їхніх дружин та дітей, окрилити турботою та обігріти родинним теплом. Задля цього використовуються цікаві майстер-класи, перегони та активності, допомагають професійні психологи. Проєкт уже вдруге відбувається в межах програми «МХП – поруч», яка передбачає певну взаємодію з військовими та ветеранами у партнерстві з компанією «МХП-Урожай» та ГО «Патріоти рідного краю» у межах програми реінтеграції та реадаптації захисників. У заході, зокрема, узяли участь понад 200 військових, які нині працюють на підприємствах компанії МХП із Черкаської та Київської областей. Проте компанія «МХП» уже запланувала проводити подібні заходи по всій Україні.
Подія також стала благодійним майданчиком для збору коштів на підтримку 93-ої ОМБ «Холодний Яр». Так, благодійний концерт на локації фестивалю «Крутий Заміс» цього разу було організовано за участі гуртів «Kozak System» та «Крутий Заміс».
Ініціював «Колиску для військових» директор «МХП-Урожай» Олександр Воскобойнік. Його прагнення всебічно підтримав голова ГО «Патріоти рідного краю» та «батько» мистецького фестивального простору «Крутий Заміс» Юрій Романча. Вони пишаються, що цей фест дедалі стає потужним простором для неформального спілкування військових, ветеранів та членів їхніх родин, де вони можуть емоційно розвантажитись та з користю провести спільне дозвілля разом, побачитись із побратимами, знайти нових друзів та однодумців у ветеранському колі.
− Не просто проводимо захід. Ми шукаємо один одного й ми вас об’єднуємо, − підкреслив у своєму вітальному слові Олександр Воскобойнік. − Наші захисники − це люди, які дають усім можливість просто жити та допомагають плідно працювати. Я низько вклоняюся перед вами, я дякую, що ви такі у нас є − мужні, патріотичні та незламні. Ми в межах проєкту «МХП-поруч» хочемо у будь-який спосіб підтримати вас та розрадити. Оздоровлення, реабілітація для військових − це наша свята турбота. Але ми хочемо, щоб ви були і в родинах щасливі. Якщо зможемо після сьогоднішнього заходу спонукати вас на щирі та теплі усмішки, то ми − на правильному шляху. Якщо ми всі разом зможемо допомогти бодай двом родинам, ми будемо безмежно раді, отримавши зворотній зв’язок.
На території «Крутого Замісу» зустрівся зі своїми побратимами Борислав Бєдарев, ветеран із села Леськи Черкаського району. У серпні 2022 року він полишив працю закордоном, щоб у лавах ЗСУ боронити свою країну від ворога. В одному з боїв у складі 95 бригади в Кремінній отримав тяжке поранення. Після демобілізації та реабілітації шукав роботу й компанія «МХП» йому запропонувала посаду в одному з підрозділів у Черкасах.
Ветеран засвідчує, що для нього «Родинна колиска» − це про перезавантаження і про відновлення. Він вважає, що такі проєкти є важливими для людей, які повертаються додому з фронту, їхніх родин і тих, хто так довго на їхнє повернення чекав.
− Локація фестивалю «Крутий Заміс» стала для багатьох воїнів-захисників простором для зміцнення та єднання, − говорить ветеран.
Серед інших і ветеран із Канівщини Сергій Голдиш. Його історія стала поштовхом для започаткування особливої програми Олександра Воскобойніка, яка передбачає допомогу в протезуванні зубів.
Сергій, учасник АТО. За контрактом служив у лавах ЗСУ з 2013 року. Брав участь у бойових діях у районі населених пунктів Мар’їнка, Горлівка, Грабовське, Піски. У серпні 2014 року потрапив у полон до сепаратистського полону. За місяць полону втратив майже всі зуби. За сприяння Олександра Воскобойніка йому було проведено зубопротезування. Загалом, такими самими послугами у Черкаській обласній стоматологічній поліклініці забезпечили 96 військових на загальну суму понад 700 тисяч гривень.
Між іншим, учасники «Родинної колиски» під час події дізнались про послуги, на які можуть розраховувати в межах програми реінтеграції захисників «МХП-поруч». А це, зокрема, медобстеження, лікування та реабілітація, юридична й психологічна підтримка, соціальна реінтеграція та професійна адаптація.
На території «Крутого Замісу» було розгорнуто зону відпочинку для всієї родини та футкорт, де можна було пригоститись чимось смачненьким. Також учасники заходу отримали чимале задоволення не лише від безлічі продуманих і цікавих конкурсів, але від дегустації власноруч спеченого під час майстер-класів хліба за стародавнім рецептом та з автентичної печі.
Наш колега журналіст та ветеран-військовий Сергій Халупінський підтвердив, що «Родинна колиска» допомагає трошки абстрагуватися від тих умов, в яких змушені перебувати довгий час захисники. Це дійсно родинне свято, яке зближує й дозволяє відволіктися від суворої реальності бодай на деякий час.
− Але хочу наголосити, що все це завдяки генеральному спонсору − нашим Силам оборони ЗСУ, Національної гвардії та іншим хлопцям із різних підрозділів, які нині боронять Україну від загарбників. Ціною неймовірних зусиль. І саме це дозволяє тилу жити, працювати й організовувати такі духовно піднесені патріотичні заходи.
Нагадаємо, що Сергій Халупінський воював у складі 115 окремої механізованої бригади в Луганській області (Сєвєродонецьк, Лисичанськ), Донецькій область (Авдіївка, Бахмут), Куп’янський район, Харківщина, Сумська область. Нині є координатором зі взаємодії із військовими БФ «МХП». Сергій пояснив, що це нова посада в складі фонду. Адже з фронту повертаються хлопці (працівники з числа більш ніж трьохтисячного колективу), і їх потрібно гідно зустріти та допомогти адаптуватись до мирного життя, допомогти знайти себе в якійсь новій професії та реалізуватись на новій посаді. Бо зрозуміло, що й тут війна внесла свої корективи.
Тетяна Євген’єва