Кам’янська громада потрапила до 12 команд, які після оцінки відбірковою комісією, стали учасниками міжнародної CPD програми «Відновлення України», організованої UREHERIT, Architects Sweden за підтримки програми Європейського Союзу Creative Europe з проєктом ревіталізації спадщини Кам’янки, що знаходиться в управлінні Кам’янського державного історико-культурного заповідника, «Шлях до спадщини: розвиток Кам’янської громади».
Проєкт має на меті відродити громаду Кам’янки шляхом повернення її викраденої мистецької спадщини та залучення громадськості до формування її сталого розвитку. Зосереджуючись на розкритті культурної цінності Кам’янки й переосмисленні історичної та культурної ідентичності регіону, проєкт спрямований на посилення місцевої ідентичності, покликаний інтегрувати до соціального та економічного життя розмаїту спадщину громади: аристократичну садибу доби класицизму, терасний парк, історичні місця, охопити їх системою маршрутів, актуалізувати об’єкти спадщини в міському середовищі та вдихнути нове життя в громаду. Планується розгортання на території Кам’янки експозиційної системи outside, що передбачає систему цілеспрямованого руху, яка об’єднає в єдиний екскурсійний маршрут всі об’єкти спадщини для візуалізації в публічному просторі Кам’янки.
У складі Кам’янського заповідника відсутні фахівці, здатні працювати з використанням та актуалізацією спадщини на сучасному етапі. Заповідник потребує залучення фахового персоналу для вирішення проблеми спадщини: архітекторів-реставраторів, інженерів мереж, паркових архітекторів, проєктних менеджерів, дослідників, фасилітаторів публічного дискурсу.
У межах проєкту передбачені публічні заходи, тож в Черкаському обласному художньому музеї, який є партнером Кам’янського державного історико-культурного заповідника, було проведено тематичний семінар, на якому презентовано Проєкт ревіталізації спадщини Кам’янки. До того ж, спікер заходу Олена Жукова – доктор PhD, дослідниця з Heritage&Sustainability Уппсальського університету (Швеція), керівник Центру розвитку музеєзнавства і пам’яткознавства (Україна) познайомила представників закладів культури, ГО, ЗМІ та всіх, хто відвідав семінар і зацікавлений в розвитку спадщини України, з досвідом провідних європейських країн. Відбулося обговорення актуальних питань управління та розвитку спадщини за результатами наукових досліджень Німеччини «Німецький досвід ревіталізації спадщини для України: прості рішення та доступні практики».
Саме Олена Жукова була учасницею першої зустрічі команд, відібраних для участі в міжнародній CPD програмі й представляла у Стокгольмі пілотний проект «Шлях до спадщини: розвиток громади Кам’янки». Організатори програми навчають її учасників управляти спадщиною, а також знайомлять зі сучасними архітектурними практиками. Тож отримані знання команда, яка представляє Кам’янську громаду, зможе застосувати на практиці, в колаборації зі світовими експертами спадщини створити проєкти, які будуть подаватися на фінансування до Європейського фонду.