Унікальну колекцію лялькових інтерпретацій історичних постатей презентували в краєзнавчому музеї

18 Липня 2024, 15:59
0

У Черкаському обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка «Княгині та князівни України». Вона є пересувною і її вже мали можливість бачити в інших містах країни. Виставка експонувалася у Національному заповіднику «Софія Київська», Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра», Острозькому замку, Дубенському замку, краєзнавчих музеях міст Рівне, Нетішин, Хмельницький, Трипільському етноісторичному комплексі, Волинському академічному обласному театрі ляльок у Луцьку, у Кропивницькому. Загалом у знаковому проєкті взяла участь 51 майстриня з 15 областей України. Серед них − і черкаські. В експозиції з 80-ти експонатів представлені також роботи закордонних майстринь, які власне й стали ініціаторками великого проєкту. Це Ванесса Джерби з Бразилії, яка втілила образ княгині Ольги, лялькарка з Норвегії Ніна Хаген, Тетяна Золочевська з німецького міста Бремен та Марія Курій, що нині проживає у Канаді.

До речі, спочатку колекцію почала збирати саме Ніна Хаген. Вона давно сприяє відродженню українського декоративно-ужиткового мистецтва та збереженню лялькарства в Україні. За її словами, проєкт існував спочатку лише у віртуальному вимірі. Але у вересні 2022 року, попри війну, обстріли та тривоги, ляльки вирушили містами України. По суті виставка стала одним із механізмів боротьби в інформаційній війні, бо через лялькарство мала донести світу історичну правду.

Звичайно, представлені ляльки − це лише стилізовані копії, які насамперед є авторськими інтерпретаціями тієї чи іншої історичної особистості. Але кожна лялька – неповторна, створена вручну за зображеннями, взятими з картин чи ікон, або на підставі скупих літописних свідчень.

І це не лише моя улюблена королева Еллісів, не лише імена чотирьох князівен: Анни, Агати, Єлизавети й Анастасії. Майстрині створили образи на основі вузлової ляльки, відтворили давньоруський одяг доби середньовіччя, розказують про жінок, пов’язаних із княжим життям та з історичним минулим нашої країни, прославляють жіночі історичні постаті, від яких беруть початок найвідоміші королівські династії світу, – написала пані Ніна на своїй сторінці у фейсбук.

Черкаські відвідувачі краєзнавчого музею можуть побачити стилізовані образи княгині Ольги, доньок Ярослава Мудрого: королеви Франції − Анни, королеви Угорщини − Анастасії, королеви Норвегії − Єлизавети, історичні постаті княжої родини Острозьких, зокрема Гальшку Острозьку, княгиню Інгігерду (Ірину), Малушу, Єлизавету (Еллісів) Ярославну, Єфросинію Полоцьку, Анну Ярославну, а також менш знані жіночі образи Анастасії Заславської, Гремислави Луцької, Добронеги Володимирівни.

Цікаво, що серед жіночих постатей в експозиції виділяються постаті чоловічі. Зокрема, Ярослава Мудрого, Данила Галицького, Федора та Костянтина Острозьких. Загалом експозиція налічує 80 неповторних ляльок.

Створено чудові образи українських жінок, і не лише, Княжої доби, які свого часу відіграли в суспільно-політичному житті України значну роль. Про кожну з них можна говорити багато. Досліджувати та міркувати над кожною величною постаттю. Але кожна з цих жінок була найперше берегинею роду, мудрою правителькою, реформаторкою та просвітителькою. Вони дали початок родоводу багатьох королівських родин Європи. Виставка є гідним пошануванням пам’яті наших предків та наших національних традицій, тому що створені роботи на основі давньої техніки української ляльки. Хтось із відвідувачів надихнеться на творчість, а хтось захоче глибше пірнути у глиб нашої історії. Насправді, такі знання є нині зброєю у протистоянні ворогу в інформаційній війні. Адже з боку росії йде спотворення історичної правди, зазначила заступниця директора Черкаського обласного краєзнавчого музею Тетяна Валах.

На відкритті виставки присутні тепло вітали черкаських майстринь лялькарку зі Сміли Світлану Кліменко та черкащанку Людмилу Белкіну. Вона та її колеги по творчому уподобанню Тетяна Бількевич та Ольга Собкович подарували нашому краєзнавчому музею свої неповторні ляльки. Вони поповнять та збагатять фонди музею.

Виставку «Княгині та князівни України» можна буде відвідати до 15 серпня включно.

 

Тетяна Євген’єва

guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x