Черкаському онкоцентру – 70: цитологічна лабораторія відділу спеціальних лабораторних досліджень

Черкаському онкоцентру – 70: цитологічна лабораторія відділу спеціальних лабораторних досліджень

Один із провідних медичних закладів регіону – Черкаський обласний клінічний онкологічний центр – святкує 70-річчя! За цією датою – тисяча врятованих життів, тисячі людей, які повернули собі надію на щасливе та повноцінне життя без раку. Це заслуга висококваліфікованих фахівців, які самовіддано борються з хворобою за допомогою найсучасніших методів лікування, та новітнього обладнання, що відповідає кращим світовим стандартам.

Сьогодні онкоцентр – це не просто лікувальний заклад. Це потужний осередок науки та інновацій, де постійно впроваджуються нові методи діагностики та лікування.

Із нагоди ювілею розпочинаємо цикл публікацій про кожен структурний підрозділ онкоцентру.

Цитологічна лабораторія є основним виконавцем та обласним організаційно-методичним і консультативним центром цитоморфологічної діагностики в області.

Цитологічні дослідження в онкодиспансері запровадила в 1972 році завідувачка патоморфологічної лабораторії Качанівська Ліна Семенівна. Вона ж запропонувала організувати цитологічну лабораторію як окрему структуру для первинної морфологічної діагностики злоякісних новоутворень.

У 1973 році в складі патоморфологічного відділення диспансеру з’явилися посади лікаря-цитолога та фельдшера-лаборанта для проведення цитологічних досліджень. Фахівці-цитологи проходили навчання на базі цитологічного відділу інституту онкології та радіології в м. Києві.

Цитологічні аналізи спочатку мали діагностичний характер. Із часом постало питання щодо запровадження морфологічних досліджень при масових профілактичних оглядах жінок із метою виявлення перед-онкопатологічних станів та профілактики злоякісних пухлин.

Створення централізованої цитологічної лабораторії онкодиспансеру під керівництвом завідувача Шапошнікової Майї Тимофіївни розпочали в 1976 році після виходу наказу МОЗ СРСР № 1253 «Про покращення цитологічної діагностики злоякісних пухлин шийки матки та організацію централізованих цитологічних лабораторій» та наказу Черкаського відділу охорони здоров`я № 595 1977.

Завданнями лабораторії стали:

виконання цитоморфологічних досліджень пухлин та пухлиноподібних утворень;

проведення цитологічного скринінгу патології шийки матки при профілактичних оглядах жінок;

організаційно-методичне керівництво в області щодо цитологічної діагностики, а також навчання лікарів-лаборантів і фельдшерів-лаборантів міських та районних лікарень методами цитологічних досліджень.

Таким чином, цитологічна лабораторія (ЦЛ) отримала статус обласної та координувала роботу кущових лабораторій у м. Умань, Звенигородській ЦРЛ та роботу цитологічних відділів клініко-діагностичних лабораторій деяких лікувально-профілактичних закладів області.

В лабораторії опрацьовано метод одноразової обробки великих партій препаратів при масових профоглядах; запроваджено метод двоступеневого перегляду скринінгових мазків, із часом максимально розширено перелік видів досліджень та біологічних матеріалів, що підлягають цитологічному аналізу.

Наразі лабораторія проводить цитоморфологічну діагностику будь-якого виду біологічного матеріалу, доступного для аналізу. Широко застосовуються в роботі методи пункційної, ендоскопічної, ексфоліативної діагностики та проводяться термінові дослідження пухлин безпосередньо під час оперативних втручань. Використовуються цитоморфологічні дослідження й для контролю лікування онкохворих та їх диспансерного нагляду.

У лабораторії створена достатня база спеціальної та наукової літератури. ЦЛ обладнана сучасними високотехнічними мікроскопами та комп’ютерною технікою.

Цитологічна діагностика є визнаним, доступним, малотравматичним, швидким та високоефективним методом морфологічної діагностики новоутворень. Централізована цитологічна лабораторія забезпечує понад 93 % достовірності цитологічних досліджень.

Завідувачка цитологічної лабораторії Світлана Титаренко працює в закладі з 1993 року. Розповідає, що онкоцентр є її життям: «Це і робота, і хобі, і інтерес, і засіб існування. Це дуже потрібна робота, тому що допомагати онкохворим – важливо. Думаю, що через 10 років наш заклад буде сучасним та передовим і ми ввійдемо в десятку найкращих закладів України».

Фахівці лабораторії – досвідчені та професійні, понад 80 % із них мають вищі кваліфікаційні категорії. Цитоморфологи постійно працюють над удосконаленням своїх знань та досягненням високого рівня діагностики та достовірності цитологічного аналізу, вивчають новітні дані та останні світові досягнення цитоморфологічної науки.

Фельдшер-лаборант цитологічної лабораторії Людмила Бабенко каже, що з нагоди ювілею хотіла б побажати колегам миру та здоров’я: «Щоб ми ніколи не були пацієнтами нашої лікарні, а лише допомагали іншим людям».

 

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x