У Холодному Яру висадили 3,5 тисячі кущів півоній (ФОТО, ВІДЕО)
Цими вихідними під час проведення фестивалю «Крутий Заміс», на нових площах Яру Півоній, було висаджено рекордну кількість квітів. Аж 3,5 тисячі кущів красуні півонії небайдужі люди привезли самостійно, переслали Новою поштою, просто передали організаторам фестивалю. Висаджували їх представники громад, громадських організацій, весь активний люд із різних куточків України. Серед них було чимало тих, хто ще 7 років тому брав участь у закладанні Яру Півоній і нині продовжує добру традицію з перетворення на диво-квітник холодноярських ярів поблизу села Мельники.
Організатори фестивалю, до речі, обіцяли за надані повноцінні кущики півоній розіграти їх у лотереї та отримати можливість виграти цінні телефони, зокрема, Apple iPhone 15 та велику кількість інших пам’ятних подарунків. Проте більшість приїхали на традиційне дійство з висадки півоній не заради призів, а за ідею – створити в Холодному Яру унікальну місцину, привабливу для туристів та якою б можна було пишатись, як часткою і своєї особистої праці.
Фоторепортаж із фестивалю дивіться тут
Команда Чорвонослобідської територіальної громади бере участь у акції зі створення Яру Півоній від початку реалізації цього проєкту. За цей час висадила 500 півоній. Це кущики з власних домоволодінь жителів Червоної Слободи, надані для гарної справи, працівників сільської ради. Цьогоріч до збору посадкового матеріалу долучились медики місцевої лікарні.
− Для нас самих за 7 років це дійство вже стало доброю традицією – приїжджати на посадку півоній. Навесні ми так само неодмінно тут – милуємося, фотографуємося та радіємо неймовірній рукотворній красі, до якої також маємо відношення. Це надихає! – розповіла заступниця сільського голови Червонослобідської сільської ради Вікторія Церковна. – Нас запрошують організатори й ми радо відкликаємось. Давно плідно співпрацюємо з компанією МХП та з благодійним фондом МХП-громаді.
Сільський голова Червонослобідської громади Олександр Литвиненко зазначає, що цього року команда з десяти осіб приїхала на посадку півоній разом із дітьми. Є велике бажання закласти у їхні душі зерна справжнього патріотизму.
− Ми щороку приїжджаємо в Мельники не заради призів. А заради того, щоб посадити чудові квіти, які зроблять особливою цю місцину Холодного Яру навпроти Козацької вежі. Щоб велика кількість людей отримала радість від споглядання цієї неймовірної краси, − зазначив Олександр Петрович.
Завсюдник фестивалю «Крутий Заміс», киянин Геннадій Шулько не пропустив жодного фестивальної толоки та жодної посадки півоній. Приїхав разом із дружиною Ніною Василівною.
− Цього року особливо приємно брати участь у висаджуванні нових кущів та розширені території Яру Півоній. Бо ми вже знаємо, що вийшло з цієї чудової ідеї, − поділився він. – Коли півонії квітували, то це було схожим на казку, на диво. Я привіз тоді сюди дружину й маму. Ми тут і ночували в наметі. І коли прокинулись на сході сонця, то зустріли один із найдивовижніших ранків у своєму житті! Усе буяло і світилось у крапельках роси! Особливе враження справила на нас тоді й наречена, яка влаштувала собі таку неймовірно красиву весільну фотосесію.
Геннадій, між іншим, провів цікаву асоціацію між посадкою квітів та очищенням української землі від ворожих артефактів та їхньої згубної енергії.
− Під Києвом, в одному з лісових масивів, стояли «орки». Це було на початку повномасштабного вторгнення. Наші військові потужно так вдарили по них. Ворожий боєкомплект розлетівся. Дещо таке, що могло б згодиться нашим, не було пошкодженим, − свідчить Геннадій. − Нас друзі запросили на волонтерських засадах допомогти очистити ту територію. Бо це насправді дуже важка та кропітка робота. Ми разом із дружиною відкопуємо патрони, що потім відмиваються від бруду, та віддаємо тим нашим хлопцям, які проходять навчання на стрільбах на полігоні. Відверто, наші патрони там не зайві. Навпаки їх бракує, аби воїни швидко навчились влучно стріляти. Тож, ми ж передаємо патрони буквально відрами. Крайній раз довелося розбирати деактивовані «гради». За запитом «дронщиків» «добували» із неї шрапнель. Для мене це має певний символізм – вороги до нас прийшли з мечем, тобто, з цими всіма ракетами й руйнівним знаряддям. Від нього вони й загинуть! Бо ми їм вертаємо їхнє зі своїм посилом. Тому для мене й процес копання, посадки живого в землю, є елементом очищення нашої землі.
Людмила Бакіна вдруге приїхала на фестиваль разом із двома своїми дітками. Чоловік та їхній тато нині боронить Україну в ЗСУ.
− Дітей важливо не просто привчати до праці. Але й демонструвати, що врешті вийшло з їхніх зусиль. Сини навесні були вражені й раділи, коли побачили як буяють квіти, серед яких є і ті, що вони посадили власноруч, − поділилась жінка.
Узяти участь в акції вирішила Ірина Синельник. Її син, воїн ЗСУ загинув, тож слідом за ним до українських захисників доєдналась і вона.
Я нині − військовослужбовиця. Перебуваю на службі в 47 артилерійській бригаді. Удалося приїхати на цей захід і я рада бути серед однодумців, колег та друзів. Завдяки таким заходам, що першочергово спрямовані на збори донатів для ЗСУ та підтримку українських військових, ми всі об’єднуємось. Хоча б на невеличкий час усі перебуваємо в іншій площині реальності й робимо все можливе для нашої Перемоги. Ви знаєте, велика втрата найріднішої людини не зламала нашу родину. Ми продовжуємо його справу, − підкреслила вона.
Яр Півоній щороку ширшає. Навесні цього року тут майже одночасно заквітували 2,5 тисячі різнобарвних півоній – від білосніжних до всіх відтінків рожевого та червоного кольорів. Для цьогорічної нової посадки, за словами одного з натхненників фестивалю «Крутий заміс», директора ТОВ «НВФ «Урожай» ПрАТ МХП Олександра Воскобойніка, підготували 3,5 тисячі ямок. Саме таку очікувану кількість передали для посадки півоній небайдужі люди.
− Ми плануємо, що по завершенню заходу на півонієвій локації будуть рости та квітнути 6 тисяч (!) рослин, − не приховує емоцій коментує Олександр Анатолійович. – До нашого Яру Півоній уже їдуть на відвідини туристи звідусіль. Закордоном також чули про цю чудову місцину на Черкащині. Тож очікуємо на гостей і звідти. Сьогодні брати участь у висаджуванні півоній будуть усі ті, хто бажає залишити після себе приємний екологічний слід. І зробити для всіх черкащан дуже корисну справу.
Заступник директора ТОВ «НВФ «Урожай» Юрій Романча, якого справедливо називають «батьком» «Крутого замісу» додав, що з великою приємністю спостерігає, яку величезну кількість півоній було передано цього року для посадки. За його словами, доводиться вже не носити руками, а підвозити їх тракторцями.
− Географія учасників акції від самого початку реалізації ідеї утворення Яру Півоній була дуже широка, − свідчить Юрій Михайлович. − До речі, як любить розповідати відомий кобзар із Коломиї Віктор Пашник, перші півонії для Яру Півоній були привезені саме з Коломиї. Власне, тут квітнуть півонії зі всіх куточків Черкащини та інших чудових місць країни. Ми намагаємось із Олександром Воскобойніком надати цьому екологічному та патріотичному дійству якийсь змагальний поштовх. Тому сьогодні розігруємо три мобільні пристрої, книги Сашка Лірника та Олександра Салогуба, футболки, сувенірні чашки від нашого гончара та музиканта гурту «Крутий заміс» Олександра Лінника. Загалом більше 96 приємних призів. Це така наша подяка людям за небайдужість. Насправді, фестиваль і всі його дійства об’єднують. Ми збираємо кошти для захисників. Зокрема, на дрони для 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр». Будь-який такий позитивний та потужний енергетичний посил у простір – це важливо й для нашого краю, і для нашої країни і для планети врешті.
Тетяна Євген’єва
Світлини Ольги Ярмолич та автора