Один із провідних медичних закладів регіону – Черкаський обласний клінічний онкологічний центр – святкує 70-річчя! За цією датою – тисячі врятованих життів, тисячі людей, які повернули собі надію на щасливе та повноцінне життя без раку. Це заслуга висококваліфікованих фахівців, які самовіддано борються з хворобою за допомогою найсучасніших методів лікування, та новітнього обладнання, що відповідає кращим світовим стандартам.
Сьогодні онкоцентр – це не просто лікувальний заклад. Це потужний осередок науки та інновацій, де постійно впроваджуються нові методи діагностики та лікування. Із нагоди ювілею розпочинаємо цикл публікацій про кожен структурний підрозділ онкоцентру.
Історія гематологічного відділення починається з 1959 року, коли в м. Черкаси прибула лікар Вінокурова Тетяна Сергіївна. Вона щойно закінчила клінічну ординатуру з гематології під керівництвом професора Яновського в Інституті клінічної медицини м. Києва й була призначена першим гематологом у Черкаській області.
У ті роки гематологія тільки-но починала відокремлюватися від загальної терапії. Навіть науково-дослідного інституту гематології в Україні ще не існувало. Діагностування хворих вважалось доволі складним, а лікування − безперспективним. У медичних закладах м. Черкаси аналіз крові з лейкоформулою робили лише особливо важким хворим, а методикою підрахунку тромбоцитів володіли не всі лабораторії.
Спочатку для гематологічних хворих виділили 15 ліжок при першому терапевтичному відділенні обласної лікарні. Через три роки в 1962 році відкрили гематологічне відділення на 40 ліжок при станції переливання крові. На цей час у відділенні крім Тетяни Сергіївни Вінокурової, яка стала завідувачкою, працювали ще три лікарі: Галкін Семен Якович, Єсьман Валентина Юхимівна, Самохвал Ольга Прокопівна. Першою старшою медсестрою була Логвіненко Наталія Костянтинівна.
Кілька разів на тиждень лікарі-гематологи вилітали по викликах обласної «Санавіації». Саме «вилітали», тому що в той період на консультації спеціалістів доставляли літаками-кукурузниками. Багато лікарів страждали від таких недосконалих методів транспортування, але знов і знов летіли, щоб врятувати комусь життя.
Із часом стало зрозуміло, що гематологічне відділення потребує серйозної діагностичної бази, якої не має СПК. Із 01.11.1972 гематологічне відділення було переведене в обласний онкологічний диспансер. Гематологічна служба сформувалася як повноцінна одиниця в структурі охорони здоров’я області. З’явилися досягнення: успіхи в лікуванні хронічної мієлоїдної та лімфатичної лейкемії, впровадження радикальної програми променевої терапії хворих на лімфогранулематоз. Про черкаську гематологію колеги казали «Тут лікують пухлини, а не одні залізодефіцити». Завідувачка відділення Вінокурова Т. С. разом із Галкіним С. Я. за результатами роботи відділення опублікували 18 статей для медичних журналів.
Із 1974 року завідувачкою гематологічного відділення стає Гниляк Ганна Яківна, у минулому лікар-реаніматолог. Із її приходом гематологія набирає рис інтенсивної терапії. Це терапія критичних станів, обсяг інфузійної терапії. Ганна Яківна вперше запровадила плазмоферез як метод лікування при множинній мієломі, первинній імунній тромбоцитопенії, еритроцитоферез при полцитемії. У відділенні розширились показання для забору аспірату та біопсії кісткового мозку.
Чергове новосілля на 60 ліжок гематологічне відділення справило в 1993 році, коли був побудований 9-поверховий корпус онкологічного диспансеру
(тепер Клінічний центр онкології). У цей час завідувачем гематологічного відділення стає Віктор Володимирович Парамонов. Його призначення співпадає з періодом бурхливого розвитку вітчизняної гематології.
Після розпаду СРСР припинилась інформаційна блокада досягнень передових країн світу і лікарям України стали доступні сучасні протоколи лікування лейкемій, лімфом. З’явилась можливість використовувати абсолютно нові хіміопрепарати. Уперше як про реальність в Україні заговорили про трансплантацію кісткового мозку, виліковування деяких онкогематологічних захворювань. Посилилася профілактична робота серед населення, удосконалювалась кваліфікація медичних працівників із акцентом на раннє діагностування онкогематологічних хвороб. Наслідком цих зусиль стало збільшення відсотку хворих на перших стадіях, у незанедбаному стані, і як результат − подовження тривалості життя. Але з іншого боку стало зрозуміло, що досягнути нових вершин неможливо без матеріально-технічного переобладнання гематології. Так зароджувалась ідея створення центру трансплантації кісткового мозку в нашому закладі. У 1998 році була перша спроба втілення мрії про трансплантацію в життя − побудовано асептичний блок, 2 лікарі пройшли стажування в Клініці гематології м. Катовіце, Польща. Але на той час не було надійних партнерів-постачальників, обладнання надійшло недоукомплектоване, трансплантація не розпочалась.
У 1998 році завідувачкою гематологічного відділення стала Пилипенко Ганна Василівна. Розпочали роботу за графіком цілодобових чергувань, створені блоки інтенсивної терапії. Разом зі станцією переливання крові організовано виробництво тромбоконцентрату. Засвоєна техніка ведення хворих у стані агранулоцитозу. Відділення отримало позитивний досвід лікування за схемами високодозової терапії. За показниками лікування пацієнтів із лімфомою Ходжкіна відділення отримали результати співставні з Європейськими клініками.
Із 2000 року по 2003 рік лікарі відділення проводили роботу в сумісному українсько-американському проєкті «Дослідження частоти та природи лейкемії, лімфом та інших захворювань крові у осіб, які брали участь у ліквідації Чорнобильської аварії (ліквідаторів)». Із осені 2004 року стартувала участь відділення в клінічних випробуваннях.
Із 2017 року року завідувачкою стає Олена Володимирівна Лук’янець. У березні 2019 року Черкаською обласною радою прийнята Обласна програма «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові на 2019−2023 роки». За кошти обласного бюджету виконана реконструкція блоку інтенсивної терапії гемобластозів із автономною вентиляцією, HEPA-фільтрами, клімат-контролем. Паралельно в Клінічному центрі онкології покращувалось оснащення клініко-діагностичної лабораторії. Була вирішена проблема безперебійного цілодобового постачанні компонентів крові.
– Я все життя працюю в Черкаському онкоцентрі, а це вже 32 роки. Ми дорослішаємо, заклад стає все кращим, розвиненішим, сучаснішим. Ми зробили квантовий скачок – від гумових крапельниць до протокових цитафлюриметрів і сепараторів крові. На відстань як для роботи однієї людини – це шалені зміни, − говорить Олена Лук’янець. − Я бажаю нашому закладу так тримати. А нашій Україні – перемоги й процвітання.
27.11.2019 виконана перша аутологічна трансплантація гемопоетичних клітин периферичної крові. Здійснилася мрія Черкаської гематології довжиною в 20 років.
18.12.2019 Черкаський обласний онкологічний диспансер включений Кабінетом Міністрів України до пілотного проєкту з трансплантації.
07.07.2021 виконана перша родинна алогенна трансплантація.
18.08.2021 в Клінічному центрі онкології виконана перша в Україні неродинна алогенна трансплантація кісткового мозку дорослому. Клітини першого кісткового мозку буди доставлені з Німеччини.
Із початком великої війни 24.02.2022 робота у відділі гематології не зупинилася ні на мить. Кількість пацієнтів, що потребували допомоги, збільшилась за рахунок внутрішньо переміщених осіб.
01.08.2023 створений Відділ гематології та трансплантації кісткового мозку, який об’єднує три блоки: блок гематології дорослих, блок трансплантації кісткового мозку, блок дитячої онкології та гематології. Блок трансплантації кісткового мозку очолив Богдан Борисович Скульський.
– Працювати тут почав із 2019 року на посаді лікаря-інтерна. А лікарем-гематологом – уже з липня 2022 року. Насамперед усі лікарі люблять свою роботу за можливість допомагати людям. Найбільша радість, коли бачиш, що твоя робота приносить плоди, пацієнти одужують, ти зустрічаєшся із ними раз на пів року на планових оглядах, у них усе добре, немає скарг, вони перебувають у ремісії. Це найкраща сторона нашої роботи. Спілкування з людьми та позитивний результат, що ми отримуємо, – це те, що найбільше мені подобається у роботі, − зазначає Богдан Скульський. − Дуже хочеться, щоб ми продовжували рухатися семимильними кроками, як це відбулося й раніше й є нині, щоб ми задавали темп, щоб були в деяких напрямках флагманами, адже в нас є потенціал, кадри, люди, в яких горять очі.
24.08.2023 в Клінічному центрі онкології виконана перша алогенна родинна трансплантація дитині.
Лікарі відділу стажувалися в кращих клініках Латвії, Литви, Польщі, США, Німеччини, Ізраїлю.
На 01.08.2024 відділом гематології та трансплантації кісткового мозку виконано 154 аутологічних та 64 алогенних трансплантацій.
За останні 10 років щорічна кількість пацієнтів, що отримують лікування збільшилась на 47,5 % і сягнула в 2023 році 2 714 осіб.