Одним з найважливіших мінералів для людського здоров’я є магній. Кількість біохімічних реакцій та процесів, перебіг яких в організмі відбувається за його участю, перевищує 3 сотні. Він необхідний для енергетичного обміну, підтримання водно-електролітного балансу, синтезу білків та переміщення різних речовин через мембрани клітин. Не дивно, що лікарі рекомендують прийом добавок з магнієм для профілактики та у складі комплексного лікування багатьох хвороб. Але найчастіше комплекс магнію вживають, щоб захиститись від стресу та нейтралізувати його негативний вплив на організм.
Чому магній вважають мінералом «від нервів»
Тривожність, постійне відчуття занепокоєння, страхи часто турбують людей не з об’єктивних причин, а через дефіцит в організмі магнію. Цей мінерал регулює активність двох основних нейромедіаторів, від яких залежить емоційний стан:
– глутамат збуджує нервові клітини. Це важливо для забезпечення реакції організму на різноманітні подразники, але надмірна активність, збудження нейронів сприймається людиною як тривожний стан. Магній пригнічує вплив глутамату на нервову систему;
– гамма-аміномасляна кислота (ГАМК), навпаки, є гальмуючим нейромедіатором. В умовах її дефіциту, недостатньої активності процеси збудження в ЦНС переважають над процесами гальмування, це теж призводить до тривожності, нервозності, занепокоєння. Магній підсилює гальмівний, заспокійливий вплив ГАМК.
Добавки магнію у якості монотерапії ефективні, коли розлади емоційної сфери пов’язані з його дефіцитом. Також він використовуються у якості допоміжної складової комплексної терапії при виражених тривожних розладах, клінічній депресії, фобіях. Одного тільки магнію для вирішення таких проблем недостатньо, необхідні сеанси психотерапії, прийом заспокійливих медикаментозних препаратів, транквілізаторів, антидепресантів.
Приймати магній обов’язково необхідно людям, що часто зазнають стресу, адже стрес впливає на організм таким чином, що запаси магнію швидко виснажуються. Якщо їх вчасно не поповнити, нервова система стає ще більш вразливою, знижується стресостійкість. Гострий стрес переходить у хронічний, що загрожує розвитком безсоння, захворювань ШКТ, серцево-судинної системи, суглобів, цукрового діабету 2 типу та інших розладів.
Для нормалізації стану нервової системи, боротьби з підвищеною тривожністю, запобігання стресам магній краще приймати в комплексі з вітаміном В6 – вони доповнюють дію один одного. Такий комплекс можна рекомендувати не тільки для відновлення та підтримки душевної рівноваги, але й для покращення розумової та фізичної працездатності, подолання хронічної втоми.
Судоми – ознака дефіциту магнію
Про користь магнію для нервової системи відомо всім, адже комплекси магній + В6 активно рекламують як засіб від нервів і стресів. Але цим роль магнію для організму не обмежується. Також він спільно з кальцієм регулює тонус м’язів завдяки передачі нервових імпульсів до м’язових волокон – кальцій забезпечує їх скорочення, а магній – розслаблення. Функціонування серцево-судинної, дихальної, травної та вивідної системи, а також опорно-рухового апарату забезпечується поперемінним скороченням та розслабленням м’язових волокон різного типу. Без магнію вони б постійно перебували у скороченому стані, а дефіцит цього мінералу проявляється:
– судомами скелетної мускулатури (найчастіше литкових м’язів), посмикуванням мімічних м’язів, синдромом неспокійних ніг;
– спазмами коронарних судин, аритмією, підвищенням артеріального тиску;
– бронхоспазмом, спазмом м’язів гортані;
– болями, спазмами у животі;
– вираженими менструальними болями;
– при вагітності – гіпертонусом матки, її передчасними скороченнями.
Інші функцію магнію
Крім регуляції процесів збудження-гальмування у нервовій системі та скорочення-розслаблення м’язів магній виконує чимало інших важливих функцій:
– необхідний для синтезу та активації низки ферментів;
– підвищує чутливість до інсуліну при метаболічному синдромі та цукровому діабеті 2 типу, допомагає регулювати рівень цукру;
– знижує ризик утворення тромбів, підсилює антитромботичний ефект аспірину;
– регулює рівень кальцію та вітаміну D, необхідних для зміцнення кісток;
– стимулює вироблення жовчі та перистальтику кишечника;
– сприяє знешкодженні низки вірусів.
До складу добавок, препаратів магній може входити у формах неорганічних сполук (оксид, сульфат) або сполучень з різними органічними кислотами, амінокислотами. Органічні форми магнію краще засвоюються організмом і мають більш виражений вплив на нервову систему. Найефективнішими є добавки, що містять кілька органічних форм магнію.
*партнерський матеріал