Її називають «гельмязівським соловейком», вона підкорює сцени не лише Черкащини, а й усієї країни. Це все про Марію Самовол – школярку із Золотоніщини, закохану в українську пісню.
Марія показує домашнє господарство: котів та козенят. Саме тут серед природи вона розспівується та вчить нові пісні. У будинку ж тримає ошатні українські костюми та намисто. Деякі подарували місцеві жителі, а інші дівчинка разом із мамою придбала сама. Саме їх одягає на виступи. Марія каже, в автентичну мелодію закохалася ще в дитинстві:
«Я виконую в основному автентичні пісні, фольклор, записаний у своєму селі та Золотоніському районі. Це захоплення почалося десь у років 8. Мені дуже сподобалося, як співають бабусі і я почала записувати пісні».
Із того часу захоплення лише посилилося, а кількість вивчених музичних творів збільшилася. Дівчина спілкувалася з бабусями, адже, каже, саме вони зберігають на памʼяті той безцінний скарб – автентичні пісні. Їх Марія нотує до свого зошита. Показує, на сторінках пісенника зібрано чимало:
«Я записала понад 60 пісень. Від бабусі з мого села. Їм дуже цікаво, що я записую це, зберігаю і вони дуже пишаються цим».
Утім, лише записами все не обмежується. Автентичні твори дівчинка виконує на фестивалях та святах:
«Я виконую їх на фестивалях, на конкурсах, а також на концертах. Сучасним вони не поступаються словами, мелодією, а також виконанням».
Нещодавно Марійка Самовол долучилася до місцевого гельмязівського фольклорного колективу «Калина». Його виконавиці володіють особливим багатством – знанням рідного фольклору:
«Вони виконують автентичні пісні з села Гельмязів, які передавали їм їхні бабусі. Я співаю в цьому фольклорному колективі. Я там одна юна учасниця».
Керівниця колективу Віра Миколаївна Лобунець розповідає, Марійка з задоволенням долучилася до колективу.
«Марійка завжди помагає нам брати високі ноти. Разом вони зливаються, між іншим, разом доповнюють одна одну. Така співпраця приносить один одному користь», – певна пані Віра.
Вірі Миколаївні любов до пісні перейшла у спадок від її мами. Нині жінка передає знання автентичних пісень молодому поколінню. Марічку Самовол називає своєю послідовницею. Керівниця колективу, каже, частину пісень, які виконує Марійка, вона чує вперше.
А от Варвара Ільківна Гриб – ще одна учасниця колективу, пообіцяла передати Марійці Самовол свій пісенник. Туди жінка протягом років записували пісні, почуті від бабусі, мами та місцевих жителів:
«Вона приходила й ми співали разом багато пісень. Я від своїх сестер навчилася співати. Сестри дуже гарно співали. Коли співаю, завжди згадую своїх батьків. Батьки в мене дуже гарно співали і я почала співати з ними».
Нещодавно дівчинка почала співпрацювати з рок-фольк-гуртом «Крутий Заміс» із Холодного Яру. Займатися співом туди їздить щотижня. Утім, лише виступами все не обмежується. Так Марія допомагає українським військовослужбовцям:
«Я з ними збираю кошти для ЗСУ. Ми виступали в Києві, де збирали кошти. У селі Мельники, у Холодному Яру, я також виступала».
А ще цьогоріч Марія долучилася до фестивалю «Ше.Фест» у Моринцях. Серед Шевченкого краю відвідувачі могли послухати співи «гельмязівського соловейка».
Дівчинка мріє виступати на великій сцені, нести українську пісню людям, прославляти свій рідний фольклор. А втілити це бажання їй допомагає вчителька Наталя Михайлівна Сайченко. Щосуботи Марія їздить до неї навчатися.
Мама Марійки Валентина Самовол зізнається, донькою пишається та підтримує в усьому. Вона також постійна слухачка та відвідувачка її виступів:
«Нині ми вже досягли такого рівня, що не можемо зупинитися. Це настільки подобається Марійці, настільки подобається нам. Дивлячись на те, як в неї це вдається, не хочеться вже зупинятися. Коли українська пісня як батарейка, дає заряд бадьорості, дає заряд духу, патріотизму для розвитку української пісні, для збереження її».
Від виступів доньки пані Валентина отримує величезне натхнення. Із початком повномасштабної війни почали гуртом збирати кошти для війська:
«Ми зараз збираємо на концертах кошти і для Збройних Сил, і для ветеранів війни, і для протезування. Збираємо як самі на фестивалях, на конкурси їздимо. Виступаємо із Черкаським народним хором, ансамблем «Росавою».
Разом із рок-гуртом удалося зібрати два мільйони гривень.
Слава Ярова
Фото Марії Самовол