До Дня Прапора у Черкаському художньому музеї показали, як народжувався прапор Черкащини

До Дня Прапора у Черкаському художньому музеї показали, як народжувався прапор Черкащини

У Черкаському обласному художньому музеї урочисто відкрили експозицію під назвою «Гербу Черкащини 24 роки» до 24 річниці затвердження герба Черкаської області та створення прапора Черкащини. Ідея цієї виставки належить відомому черкаському журналістові та краєзнавцю Андрію Кравцю. Її підхопила та допомогла втілити в життя черкаська мисткиня, народна майстриня та заслужена художниця України Олександра Теліженко (вона працювала над проєктом прапору Черкаського краю спільно з чоловіком, народним художником України Миколою Теліженком). Повноцінності наповненості експозиції також сприяла Черкаська ОВА. Зокрема, і її начальник Ігор Табурець.

Присутні на відкритті експозиції, яка розташувалася прямо в гостинному холі музею, мали можливість ознайомитись із тим, як створювався офіційний прапор Черкаської області, дізнатись про те з перших вуст однієї з авторок чудового родинного творчого тандему Олександрою Теліженко та послухати про нюанси затвердження проєкту на етапі публічного обговорення. Власне, про це говорять і вирізки з газетних публікацій того часу. Цікавим є і експонат – перший ескіз прапору Черкащини з підбором матеріалів, яким Олександра Василівна дуже дорожить як творчим артефактом. Бо і він вже є історією.

– 4 липня 2000 року прапор Черкаської області було затверджено рішенням Черкаської обласної ради. Конкурс щодо створення прапора та герба Черкащини тривав протягом двох місяців. До речі, альтернативні варіанти щодо нашого з Миколою Теліженком проєкту, можна побачити в сьогоднішній експозиції також, — поділилась із присутніми Олександра Теліженко. — Між іншим, знову ж таки стояло питання, яким прапор має бути за кольорами: жовто-блакитним чи навпаки. Адже стосовно цього давно існують суперечки. Ми знайшли, на мою думку, найкращий альтернативний варіант. У нас по центру – яскраве жовте сонце від якого відростають та рухаються за рухом сонця три колоски. Число три – є священним в нумерології. Колос є символом життя. Та й символ родючої землі нашого аграрного краю споконвіків. На картуші, який обрамляє малий герб, логічно продовжується його змістове наповнення. Шабля та булава є символами державотворчості, славне козацьке минуле краю. Калина – найзнаковіша наша рослина, яка є виразницею української ментальності. Лавр – символ слави. Графічний портрет Тараса Шевченка, обрамлений гілками дуба з жолудями, що є символом сили та родючості.

Олександра Василівна пригадала, що саме навколо Шевченка на прапорі якраз й велися запеклі дебати. Бо опоненти вважали, що образ людини не може бути елементом герба.

– А хто нас, черкащан, найбільше в світі славить, яка близька світові постать? Це наш Шевченко! Бо він не тільки пророк, але він врятував Україну від знищення двічі. Бо ворог завжди хотів забуття для України. Але завдяки Шевченку, завдяки його потужному поетичному слову, цього не сталося, – висловила думку Олександра Теліженко. — Тарас Шевченко довів, що Україна має культуру, має багатющу історію і є країною, яка може вважатися незалежною, самодостатньою державою. А ще, давайте пригадаємо, що Черкаську область називали саме Шевченків край. Тому ніяких сумнівів щодо присутності постаті Тараса Шевченка на гербі бути не може. Шевченко – це наш статус. Завдяки йому нас знає і впізнає весь світ.

Присутній під час презентації експозиції Андрій Кравець наголосив, що прапор Черкащини існує в двох екземплярах. А той, що виставлено в Художньому музеї – якраз прапор, який зазвичай стоїть у кабінеті керівника ОВА. Нині начальника Черкаської військової адміністрації Ігоря Табурця. Якраз він сприяв тому, щоб оригінальний прапор Черкаської області могли побачити та ознайомитись із його символікою якомога більше людей.

– Мета експозиції – показати на широкий загал усе те, що насправді є позитивом. Нині цього вкрай мало. Бо багато чого позитивного гаситься на фоні того, що відбувається в країні. Ми мали нагадати, що Черкаській області набагато більше, ніж 70 років. Усе набагато глибше, – розповів він. – Насправді, у цьому гербі закладено сотні років нашої історії.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x