33 роки Незалежності: головні події на Черкащині

33 роки Незалежності: головні події на Черкащині

• 1991 рік.

26 серпня 1991 року підняття синьо-жовтого прапора біля Черкаського обласного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка.

2 жовтня Черкаським облвиконкомом прийнято рішення про підняття над Будинком Рад у м. Черкаси синьо-жовтого прапора. Створено відділення Національного олімпійського комітету України в Черкаській області. Черкаську філію Київського технологічного інституту реорганізовано в самостійний вищий навчальний заклад – Черкаський інженерно-технологічний інститут (нині – Черкаський державний технологічний університет).

 

• 1992 рік. Відзначення 400-ї річниці надання місту Чигирин Магдебурзького права (1592 р.). В Умані ведено в дію цифрову телефонну станцію ДТС-2010 на 10 тис. номерів. Черкащанка Тетяна Горб стала бронзовою призеркою з гандболу на Олімпійських іграх у Барселоні.

 

• 1993 рік. До 111 підприємств області надійшли іноземні інвестиції. За обсягами інвестування Черкащина посідає 10 місце в Україні. Відкрито пам’ятний знак «Тулумбас» у Холодному Яру на честь 225-ї річниці селянсько-козацького повстання Коліївщина. Завершено будівництво 9-поверхового корпусу обласного онкологічного диспансеру в Черкасах.

 

• 1994 рік. В області вперше після проголошення незалежності 26 червня відбулися вибори обласної ради на багатопартійній основі. Із 59 обраних депутатів 11 представляли політичні партії. У Смілі розпочало роботу державне підприємство «Орізон-навігація» з випуску приладів супутникової навігації для авіаційного, морського й наземного застосування.

 

• 1995 рік. Відкрито пам’ятники Богдану Хмельницькому в Суботові та Черкасах. На базі Черкаського педагогічного інституту відкрили перший в області класичний державний університет (нині – національний університет імені Богдана Хмельницького). Заснування обласної літературної (з 2001 року – літературно-публіцистична) премії «Берег надії» імені Василя Симоненка. На Уманському тепличному комбінаті розпочали запроваджувати голландські технології з вирощування овочів у закритому ґрунті.

 

• 1996 рік. Набув розвитку процес роздержавлення. На середину року приватизовано 46,8 % промислових підприємств області, на які припадало 75,6 % обсягів виробленої продукції. Завершено модернізацію Цибулівського цукрового заводу Монастирищенського району. У Жашківському районі створено гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Шуляцьке болото». Бронзовими призерами Олімпійських ігор в Атланті стали черкащани Олександр Крикун (метання молота) та Олександр Багач (штовхання ядра).

 

• 1997 рік. На базі Черкаського пожежно-технічного училища створено вищий навчальний заклад – Інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля (нині – Академія пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля МНС України). Завершено будівництво нового приміщення районного вузла зв’язку в Лисянці. Жіноча команда з волейболу «Хімволокно» (Черкаси) виборола золоті медалі на чемпіонаті України.

 

• 1998 рік. На кінець року проведено роздержавлення земель у 509 господарствах із 519. Членам недержавних сільгосппідприємств безоплатно передано 933 тис. гектарів землі (79 % земельного фонду). Завершено паювання земель на 98 % земель, що підлягають паюванню. На чемпіонаті світу з велоспорту у Франції золоті медалі виборов представник Черкащини Олександр Феденко.

 

• 1999 рік. Черкаське ВАТ «Черкаський автобус» почало випускати сучасні автобуси «Богдан». На підприємстві ЗАТ «Агроекопродукт» у Каневі розпочато випуск продукції під торговою маркою «Верес». Чоловіча команда «Азот-Черкаси» стала чемпіоном України з волейболу.

 

• 2000 рік. Валовий збір зерна в області перевищив 1 млн 700 тис. тонн, що на 42 відсотки більше, ніж у 1999 році. Кількість фермерських господарств в області досягла 657. На підприємстві «Енергетик» у Монастирищі розпочато виробництво парових та водонагрівальних котлів. Розпочалася масштабна модернізація Селищанського цукрового заводу, який став лідером цукрової галузі Черкащини. Срібні медалі на Олімпійських іграх у Сіднеї вибороли черкаські спортсмени Валерій Перешкура (гімнастика) та Олександр Феденко (велоспорт).

 

• 2001 рік. В економіку області направлено 2 млрд 330 млн грн кредитних коштів, у тому числі у промисловість – 922 млн грн, на розвиток малого підприємництва – 203 млн грн. На Шполянському заводі «Оріон-Гласс» розпочато виробництво безпечного скла, яке забезпечуватиме склом автомобільні компанії «Єврокар», «Автобаз», ЛуАЗ, «Богдан» та поставлятиметься за кордон. Відновлено роботу Корсунь-Шевченківської (потужність 1740 кВт) та Стеблівської (потужність 2850 кВт) гідроелектростанцій на річці Рось. Олександр Феденко став чемпіоном світу з велоспорту (Бельгія).

 

• 2002 рік. Учень фізико-математичного ліцею Черкаської міської ради Сергій Нечуй­вітер став переможцем Міжнародної олімпіади з фізики, що відбулася в Індонезії, і нагороджений золотою медаллю. Це найвище інтелектуальне досягнення школярів Черкащини. У Черкасах відкрито Свято-Михайлівський кафедральний собор. Черкащанка Альона Кваша стала чемпіонкою Європи зі спортивної гімнастики (Греція). На чемпіонаті світу з легкої атлетики серед інвалідів у Франції представники Черкащини Антон Скачков та Олександр Дріга вибороли золоті медалі.

 

• 2003 рік. У Черкасах відбувся Перший інвестиційний форум «Черкащина-2003» за участю представників посольств США, Росії, Нідерландів, Угорщини та Польщі. Через залізничну станцію ім. Тараса Шевченка пройшла перша в Україні швидкісна магістраль Дніпропетровськ – Київ. На кінець року в області діяло 932 релігійні громади різних конфесій, з яких 582 – православні, а також протестантські, іудейські, католицькі, мусульманські.

 

• 2004 рік. Визначено географічний центр України, що знаходиться поблизу села Мар’янівки тоді Шполянського району. Дендропарку «Софіївка» Указом Президента надано статус національного.

 

• 2005 рік. У Золотоніському районі запущено в експлуатацію перші черги ПП «Золотоніська птахофабрика» та ТОВ «Золотоніський бекон». В агрофірмі «Маяк» (село Піщане) введено в експлуатацію доїльний зал на 1 000 корів. Завершено реконструкцію комбікормового заводу в селі Ташлик Смілянського району, що дало можливість повністю забезпечити потребу птахівничої галузі району власними комбікормами. У с. Косенівка Уманського району до 60-річчя закінчення Другої світової війни відкрили садибу-музей уродженця цього села, дипломата і військового діяча генерала Кузьми Дерев’янка, який у 1945 році брав участь у підписанні акту капітуляції мілітаристської Японії. Черкащанин Валентин Дем’яненко став чемпіоном світу з веслування на каное (Угорщина).

 

• 2006 рік. На ВАТ «Уманьфермаш» із конвеєра підприємства виходить понад 70 найменувань машин та механізмів для сільського господарства та 250 видів запчастин до нього. Уперше в області розпочав свою роботу пересувний діагностичний центр обласного онкологічного диспансеру з сучасним обладнанням. Завершено видання п’яти томів документальної книги «Реабілітовані історією. Черкаська область» про політичні репресії на Черкащині. Статус академічних надано Черкаському обласному українському музично-драматичному театру імені Т. Г. Шевченка та Черкаському театру ляльок. Черкащанка Ірина Краснянська стала чемпіонкою світу зі спортивної гімнастики (Данія).

 

• 2007 рік. На ВАТ «Ватутінехліб» завершено реконструкцію хлібопекарського цеху потужністю 8 тонн продукції на добу. Введено в експлуатацію кондитерську лінію, добудовано цех із виробництва сушки. У с. Вільхівець Звенигородського району відкрили музей-садибу Героя України В’ячеслава Чорновола. Побачило світ видання «Голодомор 1932–1933: книга пам’яті в документах і спогадах». В Умані здано в експлуатацію стадіон «Іллічівець» на 7 500 місць із легкоатлетичною біговою доріжкою з сучасним покриттям та запасним футбольним полем зі штучним покриттям.

 

• 2008 рік. У Черкасах введено в експлуатацію дочірнє підприємство «Автоскладальний завод №2» акціонерного товариства «Автомобільна компанія «Богдан Мотор». Проектна потужність підприємства становила 120 – 150 тис. легкових автомобілів на рік. У Черкасах відкрито завод із виробництва картонного пакування «ММ Пекеджінг Україна». Потужність підприємства – 2,4 млрд одиниць картонного пакування.

 

• 2009 рік. Розпочато технічне оновлення Корсунь-Шевченківського ХПП, яке швидко перетворилося в одного з лідерів галузі регіону. У Черкасах розпочав роботу завод теплоізоляційних матеріалів «ТЕХН», що входить в Корпорацію «ТехноНіколь» – першого в Україні підприємства з виробництва негорючої теплоізоляції для будівельної галузі. У Христинівці відкрили пам’ятник ватажку гайдамацького руху, одному з організаторів повстання Коліївщина 1768 року Івану Гонті.

 

• 2010 рік. У Драбові відкрилося нове приміщення загальноосвітньої школи. Навчальний заклад має облаштовані кабінети, спортивні зали, майстерні та комп’ютерні класи, підключені до мережі Інтернет, 6 комплектів мультимедійного обладнання. Приватне акціонерне товариство «Миронівська птахофабрика» Канівського району вийшло на потужності виробництва м’яса 640 тисяч тонн.

 

• 2011 рік. Відкрито сучасну обласну дитячу лікарню, розраховану на 325 ліжок із поліклінічним відділенням на 240 відвідувань за зміну. У селі Рацевому Чигиринського району відкрито реконструйований річковий порт «Адамівка». Черкащанин Григорій Вовчинський став чемпіоном світу з лижних гонок (Німеччина).

 

• 2012 рік. Запрацювали перший на Черкащині елеватор сучасного типу шведської компанії «TORNUM» ТОВ «Монастирищенське хлібоприймальне підприємство» та елеватор у селі Будище Лисянського району. Запроваджено нові виробничі потужності на ТОВ «Смілянський ливарний завод». У Черкасах уведений в експлуатацію завод гарячого цинкування металоконструкцій ТОВ «Компанія «Метал Інвест». Завершено будівництво приміщення обласного медичного діагностично-консультативного центру на базі Черкаської обласної лікарні. У Черкаському обласному художньому музеї відкрито меморіальний музей Народного художника України Данила Нарбута.

 

• 2013 рік. Уведено в дію лінію з фасовки кавових напоїв у стіки під торговою маркою «MacCoffee» та «Петровська слобода» (ТОВ «ФЕС УКР») у місті Золотоноші та підприємство шокової заморозки овочів ТОВ «Смілянська хлодня» у місті Смілі. На Мокрокалигірському буровугільному родовищі в Катеринопільському районі видобуто першу тисячу тонн бурого вугілля. Побудовано цех із виготовлення лікарських засобів твердої форми на ПАТ «Технолог» у місті Умані потужністю 5 мільярдів пігулок на рік. Крім цього, реконструйовано цех із виробництва пігулок на ПАТ «Монфарм». Організовано комунальну установу «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської обласної ради». 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка присвячена краєзнавчо-мистецька акція «Шевченківськими шляхами Черкащини», яка стартувала 9 березня 2013 року в селі Моринцях Звенигородського району і триватиме до березня 2014 року. Завершена робота із забезпечення стовідсоткового підвозу до шкіл дітей та учителів, які того потребують. Загальна кількість шкільних автобусів досягла 168 одиниць.

 

• 2014 рік. Відкрито музей «Останній шлях Кобзаря» в селі Мошни Черкаського району. Створено комунальне підприємство «Агенція розвитку Черкащини Черкаської обласної ради», що займатиметься залученням інвестицій у регіон. Розпочалася газифікація села Надточаївка Шполянського району. На Смілянщині, у річку Тясмин запустили близько 100 тисяч малька білого амура. В обласному художньому музей відкрився Всеукраїнський культурно-мистецький проєкт «Мальовнича Україна» до 200-річного ювілею від дня народження Т. Г. Шевченка в межах Міжнародного шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій…».

 

• 2015 рік. У Черкасах створили Єдиний центр допомоги армії. Автоскладальний завод №2 ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан Моторс») здійснив розробку та виготовлення експериментальних зразків бронеавтомобіля «Барс» та автомобіля швидкої допомоги для потреб Збройних сил України. 120 спецавтобусів і вантажівок замовили Внутрішні війська МВС України на ПАТ «Черкаський автобус». Клуб «Черкаський Дніпро» виборов право виступати у Першій футбольній лізі України.

• 2016 рік. У Черкасах відкрили величний монумент «Борцям за волю України», 15-метрову стелу якого вінчає фігура Архистратига Михаїла, покровителя міста. Черкащанин Сергій Куліш здобув срібну медаль у стрільбі на Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро. Виповнилося 400 років із часу першої згадки про місто Умань (1616). Відкрито Регіональний навчально-практичний центр розвитку багатофункціональних кооперативів Черкаської обласної ради.

 

• 2017 рік. У Холодному Яру відбулося вшанування герої Холодного Яру, присвячене 100-річчю Української революції 1917 – 1921 рр. та 100-річчю створення Вільного козацтва. У Черкасах розпочато виробництво електропечей. Загальна вартість проєкту – 650 мільйонів гривень. Створено 200 робочих місць.

 

• 2018 рік. До Збройних сил України передано 20 нових автомобілів «Богдан 6317», виготовлених у Черкасах. 17 жовтня голова Уманської міської ради Олександр Цебрій підписав Меморандум про взаємодію міста Умань із Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) у межах глобальної програми «Громада, дружня до дітей та молоді». На Черкащині зареєстровано 128 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, за останні 4 роки створено 69 кооперативів. Це найбільша кількість таких кооперативів серед областей України.

 

• 2019 рік. За підсумками 2019 року Черкащина посіла перше місце в Україні за врожайністю зернових та зернобобових культур. Усього намолочено 4,6 мільйона тонн із середньою врожайністю 70,6 центнера з гектара. У Золотоноші продовжувалося будівництво заводу ТОВ «КОМІЛЬФО ТУР» з переробки сої методом глибокої екстракції та двох елеваторів ТОВ «Лідер АГРО Транс» та ТОВ «Термінал Золотоноша».

 

• 2020 рік. На Черкащині завершено адміністративно-територіальну реформу, сформовано 4 райони (Черкаський, Уманський, Звенигородський, Золотоніський), утворено 66 об’єднаних територіальних громад, до яких увійшли 854 населені пункти. Свою частку у виробництво аграрної продукції у 2020 році вносили 573 сільськогосподарські підприємства, понад 1 400 фермерських господарств, 94 сільськогосподарські кооперативи, 201 тис. особистих селянських господарств. «Меморіальний комплекс «Незламні духом» загиблим за незалежність та цілісність української держави військовим відкрили 19 листопада на площі Слави у Черкасах. 23 серпня в географічному центрі України біля села Мар’янівка на Шполянщині відкрили арт-об’єкт «Серце України».

 

• 2021 рік. В області діяло близько 400 великих та середніх підприємств із виробництва промислової продукції. Серед промислових підприємств області найбільшу питому вагу в обсягах реалізації промислової продукції мали: ПрАТ «Азот», ТОВ «Юрія-ФАРМ», ПрАТ «Черкаський шовковий комбінат», ТОВ «ММ Пекеджінг Україна», ПАТ «Черкаський автобус», ТОВ «Укравіт сайенс парк», ТОВ «Ергопак». Вагому частку економіки області формують Черкаси. Питома вага підприємств міста в загальнообласному обсязі реалізованої промислової продукції у 2021 році становила 39,6 % (у 2020 році – 35,4 %). У місті вели діяльність понад 220 промислових підприємств. Чисельність працюючих у Черкасах становила 76,9 тис. осіб.

 

• 2022 рік. Згідно з Указом Президента України на території Черкаської області, як і всієї України, 24 лютого з 5 год. 30 хв. запроваджено воєнний стан. Того ж дня запрацював обласний оперативний штаб і о 7 год. ранку в засобах масової інформації з’явилося повідомлення штабу з даними про обстановку в області.

У повітряному бою 9 березня загинув майор Євген Лисенко, родом із села Ротмистрівка на Смілянщині. Удостоєний звання Героя України.

На початку березня з Канева відправили для ЗСУ близько 10 тонн продуктів харчування, для населення Харкова продукти харчування, одяг, ковдри вагою близько 3 тонн. Зі Сміли відправили 12 тонн продуктів харчування, теплого одягу, постільної білизни, матраців, ліків та засобів медичного призначення до Києва, Харкова та Білої Церкви.

Черкаський міський виконавчий комітет 29 вересня 2022 року ухвалив рішення про встановлення Почесного звання «Захисник України – Герой Черкас». Його присвоюють безпосереднім учасникам бойових дій (жителям Черкаської міської територіальної громади), які з 2014 року проявили особисту мужність, героїзм і віддали своє життя за збереження Української державності та мирне майбутнє нинішнього й наступних поколінь українців.

 

• 2023 рік. В обласному краєзнавчому музеї відбувся культурно-мистецька виставка «Малюємо Перемогу. Сила рушникового дерева життя», під час якої демонструвалися рушники з автентичними орнаментами різних куточків Черкащини. Такі ж орнаменти були зображені на предметах, що принесли на нашу землю війну та смерть – на контейнерах для снарядів, символізуючи перемогу світла над темрявою, життя над смертю, незламність українського народу та його ідентичність. У січні введено в дію перший в історії краю швидкісний щоденний потяг Інтерсіті Київ – Черкаси.

 

• 2024 рік. Станом на початок лютого 2024 року область прийняла 283,4 тис. вимушених переселенців. У серпні напередодні Дня Незалежності від Черкащини передано на фронт спорядження на 13 мільйонів гривень. Окрім того, Збройним силам України місто Черкаси передало 5 позашляховиків. Тернівська громада Черкаського району придбала і передала на фронт квадроцикл, від району в район бойових дій також відправлено два квадрокоптери.

Черкащани здобули дві срібні медалі на Олімпійських іграх у Парижі. Сергій Куліш здобув срібну медаль у стрільбі, а Ілля Ковтун – у гімнастиці.

 

Підготував Василь Мельниченко

 

 

 

 

 

 

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x