Зважаючи на багатогранну творчу спадщину черкаського митця Миколи Теліженка, його роль та внесок у процеси державотворення, культурно-освітній розвиток України, при Черкаській обласній раді ініційовано створення оргкомітету з увіковічення його пам’яті. Він зокрема, досліджуватиме мистецький спадок Миколи Теліженка. А за результатами досліджень відповідно буде розглянуто можливість ініціативи оформлення та подання документації для включення його до попереднього списку об’єктів-кандидатів на включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Микола Матвійович Теліженко працював у техніці художньої кераміки, по дереву, каменю, був майстром монументального мистецтва, витинанки та графіки. Він є членом Національної Спілки майстрів України з 1998 року та членом Спілки художників України з 1988 року. 23 серпня 2021 року йому присвоєно звання народний художник України. За плечима майстра – 17 персональних виставок. Він є автором герба та прапора Черкас та Черкащини.
Між іншим, Україна заново відкриває для себе унікальну особистість багатогранного митця з Черкащини. Упродовж двох тижнів, що передували Дню Незалежності, у холі Верховної Ради демонструвалася виставка творів народного художника Миколи Теліженка під назвою «Україна у віках і поколіннях». Експозицію відвідали міжнародні делегації, які вперше для себе відкрили митця, були буквально приголомшені та визнали потужність його таланту.
Відкрила виставку робота Миколи Теліженка «Трипільська мадонна». Адже Україна починалася з часів Трипілля. Далі – роботи майстра, присвячені часам Скіфії. Це період, коли народилися воїни та час мужніх амазонок.
Унікальний розділ творчості Миколи Матвійовича Теліженка присвячений християнству. Зокрема, й продемонстрована в стінах ВР його вишукана витинанка «Прийняття християнства».
Найулюбленіша автором тема – це звертання до часів козацтва. Центральний образ – Козак Мамай. Нині ми сприймаємо його як узагальнений образ саме того українського захисника, який від народження іде по українській землі упродовж віків і тисяч поколінь. Закарбоване у коді нації зараз відроджується у кожному чоловікові та жінці, що боронять землю від ворога.
Далі в експозиції роботи, які розповідають мовою Теліженка про період царськомосковитського поневолення, часи боротьби українців за волю та право самовизначення. Остання робота майстра – «Захист українців».
Тетяна Євген’єва