Борщ – у допомогу: у Бобриці відбувся благодійний Фестиваль борщу

Борщ – у допомогу: у Бобриці відбувся благодійний Фестиваль борщу

Напередодні в селі Бобриця на Канівщині відбувся третій благодійний Фестиваль борщу. Він уже обріс своїми традиціями та має всі ознаки стати однією із традиційних подій на Черкащині. Цьогорічний фест, як і попередні, мав за головну мету не лише популяризацію традиційної української страви, занесеної до списку нематеріальних цінностей ЮНЕСКОЮ, але й збір коштів на потреби українських військових. Зокрема, для придбання дронів для 118 ОМБр. Слід додати, що в 2023 році Фестиваль борщу став одним із проєктів-переможців локального грантового конкурсу «Час діяти, Канівщино!», що реалізовується благодійним фондом «МХП-Громаді» і є складовою національного конкурсу соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!»

Цього року БФ «МХП-Громаді» також підтримав проведення фестивалю, взявши на себе витрати з організації цікавих розваг для дітей тощо.

Між іншим, торік завдяки грантовим коштам МХП у межах конкурсу Бобрицька громада змогла придбати збірно-розбірну сцену для проведення важливих зібрань та подій громади. Про це розповіла голова Бобрицької ОТГ Олена Штефан.

За її словами, ідея фестивалю народилася ще 2022 року. А реалізувалася наповну спочатку повномасштабного вторгнення. Тоді жителі села Литвинець згуртувались задля виробництва сухих супів та борщів для українських військових. Згодом доєднались та взялися до справи жителі всієї громади. А вже наступним етапом стало проведення першого благодійного Фестивалю борщу, на якому вдалося зібрати кошти на придбання необхідного обладнання, аби поставити виробництво сухих борщів на майже промислові рейки, зробити його більш ефективним.

Як розповіла одна із авторок гастрономічної події Анна Бабенко, перший фестиваль дав гарний старт:

– Ми придбали овочерізку, і аж чотири генератори. Один віддали волонтерам, інші пішли для потреб наших навчальних закладів, – поділилась вона. – Маємо також розбірну сцену і тепер фестиваль проводимо просто неба. Радує, що він набуває все більшої популярності.

Цьогорічний фестиваль зібрав до кола любителів борщу аж 16 команд. Серед них не лише команди власне Бобрицької громади, але й Черкаського та Золотоніського районів. В організаторів сподівання, що в найближчому майбутньому Фестиваль борщу охопить ще більше учасників зі всієї Черкащини та навіть інших областей країни. Ініціатори події зазначають, що дійсно учасників щороку прибуває. Хтось приїздить відпочити, хтось любить до безтями варити борщ та пригощати ним усіх навколо, хтось ще приглядається з наміром приїхати наступного року як учасник.

Під час Фестивалю борщу, окрім учасників гастрономічного змагання, готували свій неповторний авторський борщ за «бабусиними традиціями», шеф-кухарі МХП із команди розробки кулінарних продуктів Тарас Василевський та Денис Кравченко. Гості зі столиці провели спеціальний майстер-клас для всіх охочих із майстерності приготування борщу на багатті, з пампушками, салом, цибулькою та хріном.

– Давно працюю в ресторанній сфері, часто беру участь у конкурсах, але на цьому фестивалі я вперше, – поділився Тарас Василевський. – Мені надзвичайно цікаво все те, що пов’язано з кулінарією, а ще більше – з національними кулінарними традиціями. Я люблю нашу українську кухню, тому готовий пропагувати її та популяризувати в будь-який спосіб.

Надзвичайно колоритною на цьогорічному фестивалі виявилась команда виконавчого комітету Білозірської сільської ради. Усі члени команди виявились заповзятими борщелюбами та борщеварами.

Голова Білозірської громади Володимир Міцук розповів, що команда приготувала особливий білозірський борщ за сталою сільською рецептурою – із салом та пампушками, приправлений добрим настроєм.

– Я люблю, аби овочі для борщу були порізані соломкою. Тертих не визнаю в борщі. Тоді це буде правильний борщ. Обов’язково має бути квасолька, – розповів він.

Володимир Міцук також додав, що як голова регіонального відділення Всеукраїнської асоціації об’єднаних територіальних громад, пропонував громадам області взяти участь у благодійному Фестивалі борщу в Бобриці.

– Наша громада, яка по суті однією з найперших об’єдналась на Черкащині, вирішила показати приклад і вперше взяла участь у цій події. Команда складена з працівників сільської ради та центру культури, – підкреслив він.

Микола Пишний розповів, що секрет смачного борщу в тому, аби всі інгредієнти розкрились за смаком. А для цього їх потрібно у правильній послідовності додавати до казана. Звісно, спосіб нарізки овочів для борщу також впливає на смак.

 

– Взагалі-то весь секрет у правильній засмажці, аби борщ вийшов не надто жирний, але наваристий, – поділився він. – Варимо так, як традиційно варили наші бабусі.

– Мене також навчала варити борщ моя бабуся, Анна Михайлівна, – вторить колезі начальник білозірського ЦНАПу Олена Яжимчук. — Бабуся любила нарізати овочі соломкою, ніколи не терла, але половинку свіжих овочів кидала одразу в баняк, іншу решту — закидала до засмажки. Коли сумую за бабусею, якої вже, на жаль, немає, то обов’язково готую її особливий борщ. Його рецепт, до речі, в нашій родині є спадковим.

У складі команди зі Степанців десять співочих борщеварів. За їхніми словами,  на фесті готують «найдобріший борщ по-степанецькому, якого більше ніде немає».

– Наш борщ із секретними складовими, на реберцях та особливих овочах, що вирощені саме в нашій громаді з любов’ю до землі. Ми приїхали завчасно, його зварили, а тепер він має вмліти, щоб був сам смак, – описує методист комунального закладу Центр культури та дозвілля Степанецької громади Людмила Хоменко. – Звісно, до борщу подаємо сало, «що ще вчора хрюкало», наш степанецький «оселедець» із місцевого ставка та найсмачніший у світі узвар без ГМО.

Втім, об’єктивно найсмачніший борщ визначило поважне журі оцінивши зусилля кожної команди під час дефіляди борщів, тобто представлення страви.

Врешті, й гості фестивалю мали можливість насолодитись ними та дати власні оцінки учасникам під час дегустування. Фестиваль смакував, співав пісень та радо із оплесками зустрічав відомий фольк-рок гурт «Крутий Заміс», виконавця авторських пісень Віктора Пашника та військовий оркестр Центру підготовки прикордонників.

За результатами конкурсу борщу, переможницею була визнана команда виконавчого комітету Білозірської сільської ради. Друге місце посів вокальний колектив «Кришталеві роси» села Ліпляве. А третє призове місце дісталось Григорівському сільському клубу Бобрицької сільської ради.

Подія виконала свою визначальну місію – під час фестивалю завдяки його розважальним локаціям, гастрофестивалю та лотереї, було зібрано 85 тис. грн на потреби 118 ОМБр. Також збір підтримали в «Укргідроенерго», виділивши півмільйона гривень.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x