Малювали «наживо» картину, читали вірші та збирали гроші для ЗСУ: у галереї «Склад №5» відкрили виставку

Малювали «наживо» картину, читали вірші та збирали гроші для ЗСУ: у галереї «Склад №5» відкрили виставку

У черкаській галереї «Склад №5» відбулася подія у форматі, який ще ніколи не бачили черкаські шанувальники мистецтва. Молода, але вже досить відома художниця і експериментатор Анастасія Усенко та знана поетеса Тетяна Власова провели мистецький перфоманс у межах художньої виставки «Умовно безпечний простір».

Анастасія Усенко на очах у присутніх та під супровід поезії Тетяни Власової створювала нову картину. Обидві працювали в дивний унісон і це насправді викликало непрості емоції. Мисткині запросили аудиторію до роздумів про нинішнє воєнне життя, про його сенси та переживання, пропущені через жіночу свідомість.

− Це насправді така рефлексія на тему Дому, − пояснила Анастасія. − Для мене це дуже важлива тема, бо багато людей втратили свій Дім. Серед присутніх в галереї також є такі, що втратили Дім. І от саме килимок, який ми називаємо просто − «коцик», є частинкою та уособленням того Дому. І серія моїх художніх полотен також називається «Коцик». На кожній картині серії цей килимок присутній. Коли мені вдалося тимчасово виїхати до Європи, я взяла його з собою… Мені він, цей тканий бабусин килимочок, нагадував те, що здавалось незмінним і непорушним, те, що бачила завжди. Мій Дім. Думаю, у багатьох із вас закралася думка, що й ви бачили такий самий коцик. Із простим та наївним орнаментом, який переносить у стан якоїсь абсолютної безпеки та спокою. Таким, за яким ми ностальгуємо під час війни.

Тож за допомогою цих рефлексій художниця вводить присутніх у стан «умовно безпечного простору».

Анастасія Усенко створює полотна, досліджуючи оголене жіноче тіло, як символ внутрішніх переживань. Це символіка оголеного душевного стану. А ще оголеність − це символ краси поза часом та умовностями. Адже одяг − це все ж ознака якоїсь епохи.

Зазвичай Анастасія Усенко працює в графіці, але їй добре піддаються і гравюра, й акварель, і живопис. Часто художниця працює на необроблених тканинах, без ґрунтування, без зайвих деталей. Таким чином вона намагається підкреслити природність зображеного. Так створюючи нове своє творіння в такт віршованим рядкам Тетяни Власової, миттєво занурила присутніх у таїну роботи художника.

Мисткині провели спільний перфоманс уже вдруге. І їхній експеримент, який вони самі називають божевіллям, насправді є вдалим. Тож і нова форма спілкування з глядачем-слухачем, яку в мистецьких колах називають «поет на стадіоні» сприймалась як щось дуже близьке й таке, що об’єднує в почуттях.

Тетяна Власова читала про янголів, що опікуються людьми, які живуть у стані війни, і діляться між собою цигарками; про пташку, яка танцює посеред знищеного та спаленого вщент села; про 24 лютого − кляту дату, що «сталася вчора». І ще багато про що, що нині є зрозумілим і таким, що проживається кожним.

Поетеса почала писати свої приголомшливі за формою вірші ще під час Майдану та продовжує творити в наш непростий період історії. Їх вона сама вважає такою собі психотерапією, яка дозволяє відрефлексувати свої емоції, важкість на душі та невимовний біль. Читаючи вірші на аудиторію, немов оголює душу та допомагає присутнім виплеснути свій біль назовні через мистецтво.

Формат «поет на стадіоні» є новим мистецьким явищем для української культури. Він дозволяє експериментувати та об’єднувати поезію та живопис, поезію з музикою та з театром (як це втілювала Тетяна Власова в творчому тандемі з Ахтемом Сеітаблаєвим та Сергієм Жаданом).

Під час презентації «Умовно безпечного простору» творці проєкту розіграли за донати для ЗСУ та придбання «мавіка» для одного з військових підрозділів ескіз до однієї з картин Анастасії Усенко. Традиційно під час мистецьких подій у виставковому просторі галереї «Склад №5» збирали кошти на підсилення українських військових. Кожен міг придбати листівки із зображеннями картин, які власне експонуються та отримати авторський автограф і унікальну можливість неформально поспілкуватись із мисткинями.

 

Тетяна Євген’єва

Реклама

0 0 голосів
Рейтинг статті
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x