Виставка під назвою «Заповіт Миколи Теліженка» відкрилась у Черкаському музеї «Кобзаря». Це 77 графічних картин та витинанок народного художника, які зібрав ще за життя митця до своєї приватної колекції Валерій Метеля. Усі ці роботи, окрім однієї, ніколи та ніде не експонувалися. І в цьому полягає унікальність самої виставки. Найновіша картина була придбана колекціонером у 2024 році, а найдавніша серія робіт датується 1989 роком. Невідому експозицію відкрили для огляду шанувальникам мистецтва Миколи Матвійовича Теліженка до пів року від дня його уходу засвіти. Так, як це прийнято на Звенигородщині, звідки родом видатний художник. Звідти й назва, яку отримала експозиція його робіт.
Під час презентації виставки згадували Миколу Матвійовича, як не просто надзвичайно щиру та добру людину, великого патріота України та всього українського, але надзвичайно самобутнього та працьовитого митця. Таким щирим та усміхненим він запам’ятався багатьом, хто так чи інакше знав Миколу Теліженка. Таким його запам’ятав колекціонер, корінний черкащанин і також патріот української культурної спадщини, який мав щастя спілкуватись із художником ще за його життя. А коли Микола Матвійович тяжко захворів, всіляко підтримував його родину.
– Виставка дійсно особлива, зі світло та дбайливо оформленими картинами, присвячена світлій пам’яті визначного художника, нашого талановитого сучасника та земляка, народного художника України. Багато хто з нас добре його пам’ятають, бо він пішов в інші світі зовсім недавно – у травні цього року. Ми віддаємо данину його таланту ось такою виставкою, – розповіла директорка музею Ольга Шарапа. – Важливо те, що цих робіт ніхто з нас із вами ніколи не бачив. А тепер є така унікальна нагода познайомитись із невідомим нам Теліженком. Усі ці роботи ми бачимо завдяки дуже скромній людині, колекціонеру Валерію Метелі. За фахом він психоаналітик, але вже більше двадцяти років сумлінно збирає до колекції роботи видатних черкаських художників.
Сам Валерій Метеля дійсно не багатослівний. Але, за його словами, головне, що роботи наших митців не гуляють світом і не розпорошуються у закордонних невідомих приватних колекціях. Залишаються «вдома», де пан Валерій їх досліджує і ретельно доглядає за всіма правилами фондових колекцій.
– Роботи Миколи Теліженка будуть вивчати та аналізувати в найближчому майбутньому. Це філософськи продумана графіка та унікальні витинанки, які можна читати як книги. Бо там й історія, і культура, і українські традиції, і козацтво, і боротьба за волю та незалежність. Усе, що він залишив у творчий спадок, є колосальним. Що мене спонукало почати збирати до колекції його роботи? Бо почалося моє колекціонування взагалі від того чудового дня, коли зайшов до майстерні одного черкаського художника та побачив там три полотна. Я не знав тоді автора, тому поцікавився. Ним виявився відомий черкаський живописець Іван Кулик. Мені ці картини настільки сподобались, що одразу їх і придбав. Тож, виходить, що моє колекціонування почалося саме з Івана Кулика. Щоправда, то було років двадцять тому. Я весь цей час не лише збирав цікаві картини до колекції, а почав ретельно вивчати мистецтвознавство, предметно цікавитись історією творчості видатних черкаських митців. Бо за фахом я психоаналітик. Інформацію доводилось збирати по крихітках та відшукувати в архівах, якихось газетних публікаціях, – поділився Валерій Метель. – Так і утворилась дуже непогана колекція. Вважаю за потрібне час від часу оприлюднювати її, аби всі ті, хто цікавиться мистецтвом та хто є дотичним до нього, мали можливість відкривати наших художників наново. І відкривати нові, раніше невідомі, сторони їхнього таланту.
Дружина Миколи Теліженка та відома мисткиня, берегиня мистецької родини Теліженків, Олександра Теліженко згадує свого творчого чоловіка з теплотою та вдячністю. Так само як і відома донька творчої родини Теліженків та продовжувачка його справи, Олеся Теліженко.
Вона озвучила ініціативу, над розробкою та втіленням якої зараз працює з метою увіковічення імені Миколи Теліженка. За задумом, це має бути виставковий простір, який вона називає творчим «магнітом», що збиратиме до кола талановитих митців та гостей Черкас.
У свою чергу присутній на презентації виставки заступник голови обласної ради Роман Сущенко розповів про рух рішення депутатського корпусу, які ще влітку ухвалили рішення щодо увіковічення пам’яті Миколи Теліженка та внесення його особистого творчого спадку до пам’яток ЮНЕСКО, що мають бути під особистим наглядом цієї організації.
Довідка:
Микола Теліженко – відомий український скульптор, художник-монументаліст, графік, народний художник України, член Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Працював у різних видах декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва: різьблення по дереву, графіці, монументальній скульптурі, був майстром малих форм, творив у художній кераміці та витинанці. Його роботи зберігаються у Державних музеях та приватних колекціях Бельгії, Греції, Канади, Франції, Німеччини, Польщі, Швеції, США та України. Микола Теліженко є автором найбільшого в України портретного зображення Тараса Шевченка, виконаного в 1989 році в монументальному мозаїчному панно на фасаді школи в селі Будище Черкаського району. Є автором пам’ятників: «Жертвам Голодомору 1932–1933 рр.» у Королівстві Бельгія; «Козацькому роду нема переводу»; учасникам антибільшовицького повстання в селі Легедзине Тальнівського району; першого в Україні пам’ятника Небесній Сотні, встановленого в Холодному Яру, на Чигиринщині. Його авторству належить скульптурний комплекс на честь Героїв АТО, у місті Тальне та посвята Героям російсько-української війни «Кіборги» в місті Черкаси.
Особливою сторінкою багатогранної творчості Миколи Теліженка є його картини-витинанки. Він створив цілі серії таких витинанкових картин на складні історичні теми – «Холодний Яр», «Велесові перевесла», «Трипільські ритми», «Листи з Майдану» та про події російського вторгнення.
Тетяна Євген’єва